Budou třeba létat v balónech, jen pokud budou oligarchům přinášet zisk. Ruský novinář nekompromisně o příčinách migrace

Americký prezident Trump svými výroky znovu vyostřuje debatu o migrantech, kteří se mezi tím nadále pokouší dostat v obrovských počtech do USA. Mnozí z nich úspěšně a bude tomu tak i nadále, Trumpovi navzdory, předpovídá ruský novinář Konstantin Sjomin. Ví, o čem mluví.

Jeden z nejpopulárnějších ruských politických blogerů pracoval jako žurnalista ruské televize řadu let právě ve Spojených státech. Reportáže natáčel mimo jiné na americko-mexické hranici. Teď v rámci on-line přenosu odpovídal také na otázku, co říká na masovou migraci lidí ze střední Asie do Ruska a sílící multikulturalismus v zemi i jinde ve světě.

Reklama

Pracovní síla, která přijíždí do Evropy, která přijíždí z Mexika a dalších latinskoamerických zemí do USA, která přijíždí ze střední Asie do Ruska, to není multikulturalismus, to je poptávka našich zaměstnavatelů, našich oligarchů po levné pracovní síle. Síle, která umožní pokračovat našim, německým, italským, francouzským, americkým oligarchům obohacovat se, protože zdrojem blahobytu oligarchy není jeho mozek ani vysoké technologie, zdrojem jeho bohatnutí je vždycky práce. Levná, nejlépe bezplatná práce,“ odpovídal Konstantin Sjomin.

Migranti z chudých zemí podle něj budou přibývat, v Rusku, stejně jako kdekoliv jinde. „Podívejte se: Zajdete do obchodu a za kasou bude sedět člověk ze střední Asie. Přijdete na stavbu, na stavbě bude pracovat člověk ze střední Asie. Taxikářem bude člověk ze střední Asie. Proč? Protože všechno zaplavili jako sarančata a chtějí vás sežrat? Ne. Ale proto, že jsou levní. A ten, kdo vládne výrobními prostředky, se snaží získat z této levné práce maximální zisk,“ pokračoval.

Postavíte zábrany, zavedete vízový režim, ale oni je sem budou dostávat podzemím nebo třeba horkovzdušnými balóny, jen pokud jim to bude přinášet zisk. A proto modlitby a to všechno, co šokuje obyvatele velkých ruských měst, i národnostní spory a všechno ostatní, má příčiny právě zde,“ uvedl novinář.

Reklama

Trump si podle něj může na hranici s Mexikem postavit plot vysoký, jak chce. „Stát, který řídí migrační službu, které kontroluje vízové záležitosti, který řídí všechny dopravní cesty, který kontroluje stavebnictví, prostě všechno, tento stát patří těm stejným oligarchům a korporacím, které tahají migranty zpoza mexické hranice, aby na plantážích Tyson Foods produkovali levný tovar, který je výhodný pro akcionáře Tyson Foods.“

Rozpory mezi zájmy korporací a zájmy původních obyvatel, trpících migračním náporem, sám pocítil, když natáčel v Arizoně reportáž o vlnách přistěhovalců valících se zpoza mexické hranice. Rančeři s brokovnicemi sami naháněli mezi kaktusy Mexičany a stěžovali si, že je nikdo nechrání. „Ale přejedete doslova padesát kilometrů a… kdo bude sbírat rajčata? Kdo bude vytahovat z hal ta nešťastná mrtvá kuřata? Dělali byste to za padesát centů na hodinu? Ne, bude to dělat bezmocný Salvadorec, Nikaragujec, Mexičan, který to dělá proto, aby přežil,“ podotkl žurnalista.

Na vlastní oči tam viděl ženu, jak se plazila v odpadu kanalizačním tunelem i s malým dítětem. „Do takové krajnosti dělá neviditelná ruka trhu životy lidí nesnesitelnými. Žádným plotem to nezastavíte, dokud se nebudete zabývat samotnými korporacemi, pro které je nezbytná bezplatná nebo levná práce,“ dodal Sjomin.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: videoblog Konstantina Sjomina

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(5 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

  • Pohled z Ukrajiny: „Bělorusko, poslední sociální stát v Evropě“
    Bělorusko si netřeba idealizovat, je to jistě země se svými pozitivy i negativy. Autor následujících řádků to možná dělá, nicméně jeho pohled na věc není nezajímavý. Je to totiž pohled ukrajinský, ilustrující vnímání dvou dnes již velmi odlišných realit – dvou postsovětských zemí, které stály na stejné startovní čáře, ale…
    neděle, 01 září 2019 23:28 Přečteno 3485 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama