Kázání o pokoře a usmíření (VIDEO)

Ruský novinář Konstantin Sjomin dlouhodobě sleduje tendence směřování světa k rozsáhlému válečnému konfliktu. Tématu se věnuje i v posledním dílu svého pořadu Agitprop na TV Rossija24, jehož překlad vám přinášíme.

Křesťanská pokora a láska k bližnímu mohou dělat zázraky. Hlavně tehdy, pokud jsou nositelem těchto ctností křídlaté rakety.

Pastor baptistické církve Turčinov, v občanském životě nesoucí kříž tajemníka ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, posvětil svou přítomností testy křídlaté rakety Neptun. Raketa s pohanským názvem vyslaná pastorem přímo do nebes jakoby ohlašovala tiché loučení Ukrajiny s Budapešťským memorandem, které až dosud garantovalo její bezjaderný status. A přestože Neptun nese jen tříštivo-trhavou bojovou hlavici, létá podzvukovou rychlostí a má pouze omezený dosah, nelze obsah tohoto „kázání“ nepochopit.

Je jenom málo pravděpodobně, že by hlavice Neptuna, pokud dojde na jeho sériovou výrobu, byly zaměřeny na západ. Vždyť pouhých šest dní před testy se pastor vyzpovídal Kurtu Volkerovi (bývalý velvyslanec USA v NATO, zvláštní představitel Spojených států pro Ukrajinu; pozn. překl.) představujícímu na Ukrajině „vyšší či dokonce tu nejvyšší moc“.

Turchynov.com:

V rámci diskuse o reformě ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny zdůraznil, že pokud Putin uznává pouze sílu, pak „posilujeme naše ozbrojené síly, obnovujeme podniky obranného průmyslu, vyvíjíme nové zbraně a vojenskou techniku“. Jeho protějšek K. Volker k tomu dodal: „Oceňujeme spolupráci s Ukrajinou a vítáme procesy související s reformou ukrajinského sektoru bezpečnosti a obrany.“

Požehnání této reformy obdržela Ukrajina již dávno předtím, stejně jako odpuštění všech hříchů, které reformu provázejí. Protitankové komplexy Javelin, křídlaté rakety Neptun, Saúdskou Arábií zaplacený vývoj taktického raketového systému Grom-2, jehož první testy vyvolaly v lednu tolik jízlivých komentářů, americké torpédoborce v Oděse nebo drony na přístupech ke Krymu – to všechno má posilovat víru „vlasteneckých“ ukrajinských farníků, že Bůh stojí na straně Ukrajiny. Neboli – aby to nebylo tak komplikované – Gott mit uns.

Na velké „věci“ se v začínajícím roce netěší jen účastníci modliteb v Bílém domě. Časopis The Economist poprvé za svou existenci věnoval celé číslo tomu, jaká budoucnost čeká svět, pokud se jeho lídři nedokážou vzít za ruce a rozvíjet společně postoje k dobru i zlu.

The Economist:

Války si během posledních 25 let vyžádaly mnoho životů. Současně však, a to navzdory občanským a náboženským konfliktům v Sýrii, Střední Africe, v Afghánistánu nebo Iráku, zůstával zničující střet mezi hlavními velmocemi nemyslitelným. Dnes je vše jinak. Konflikt, co do síly a rozsahu nevídaný od konce druhé světové války, se opět stává reálně možným. Svět na něco takového vůbec není připraven.

Největší obavy autorů tohoto článku vyvolává situace kolem KLDR, situace, u níž – pokud se jí nepodaří změnit diplomatům nebo sportovcům – přijde na silové řešení. A to představuje desítky tisíc obětí během prvních hodin střetu a statisíce v případě, že budou použity jaderné zbraně. Nikdo nezakrývá skutečnost, že Korejský poloostrov, východní Evropa, Střední Asie a Blízký východ jsou jenom scénou střetů neslučitelných ekonomických zájmů.

The Economist:

Třicet let dříve nevídaného hospodářského vzestupu přineslo Číně prostředky na modernizaci armády. Dnes se její lídři domnívají, že nadešel jejich čas. Paradoxem je, že Rusko musí postupovat stejně, protože jeho moc a sláva pohasíná. Vedení RF vydalo nemálo sil na obnovení vojenské moci a dnes je připraveno riskovat, jen aby znovu získalo úctu a „místo za velikým stolem“. Ani Čína, ani Rusko si nepřejí vojenský konflikt se Západem, protože by určitě prohrály. Pokud ale Amerika dovolí Číně a Rusku vytvořit vlastní zóny vlivu, dostanou tyto státy „zelenou“ pro to, aby tam použily třeba i sílu. Když se tento scénář odehrál poprvé, skončilo to první světovou válkou.

Amerika si musí uvědomit, že je hlavním příjemcem všech výhod z existujícího uspořádání světa a že je i jedinou zemí, která ho může ochránit. Síla diplomacie je veliká, musí však být podepřena i vojenskou silou, kterou budou Rusko a Čína respektovat. Nejlepší garancí míru je silná Amerika.

Trumpův projev ke Kongresu:

Naši soupeři, jakými jsou Rusko a Čína, vznášejí výzvy vůči našim zájmům, naší ekonomice a našim hodnotám. Tváří v tvář tomuto těžkému nebezpečí mějme na paměti, že slabost je přímou cestou ke konfliktu. Nejlepší obranou je naprostá vojenská převaha. To je důvod, proč žádám Kongres, aby skončil s nebezpečným omezováním vojenského rozpočtu a plně obnovil financování naší velké armády.

Mezitím dorazili do Pchjongčchangu první severokorejští sportovci. Každý z nich má na prsou, zdá se, že právě pro kamery a fotoaparáty, vlajku své země. V centru pozornosti je dvojice krasobruslařů – Kim Džu-sik a Rjom Tae-oková, nad kterými se smilovala kvalifikační komise.

„Sportovní pauza“ v mezinárodním dění však nebude dlouhá. Hned, jakmile budou rozdány medaile, ztichne potlesk a mírové holubice se rozletí do svých domovů, znovu nad stadiony a lyžařskými trasami zahučí proudové motory. USA již oznámily, že nebudou rušit další plánovaná vojenská cvičení při hranicích s KLDR. A Pchjongjang je vždy připraven dát na ně patřičnou odpověď. Kdyby dnes byl mezi námi Mark Twain, pravděpodobně by rozpřáhl ruce a zvolal:

Mark Twain – Kronika Satana juniora

Politici vždy budou vymýšlet „levnou lež“ a házet vinu na zemi, na kterou útočí. A každý obyčejný člověk bude té lži rád a uspokojí s ní své svědomí – bude se ji pečlivě učit a bude odmítat všechny argumenty, které ji vyvracejí. Nakonec pak sám uvěří, že válka je nevyhnutelná a bude Hospodinu děkovat za svůj klidný spánek, který byl výsledkem tohoto obrovského sebeklamu.

(Poznámka překladatele:  Satan-junior je hlavní postavou jedné z verzí nedokončeného díla M. Twaina „Tajemný cizinec“ – díla poukazujícího mj. na pokrytectví církví organizovaného náboženství.)

Zdroj: agitblog.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

 • Giulietto Chiesa: Američané se rozhodli zničit Rusko
  „Během uplynulých šestnácti let bylo obecné lidské vědomí Američany natolik zpracováno, že evropské veřejné mínění již není schopno pochopit ani zcela zřejmá fakta.“
  čtvrtek, 03 květen 2018 22:53 Přečteno 15492 krát
 • Proč byl zničen syrský Pancir? Fotografie vše objasňuje (FOTO, VIDEO)
  Svět po zatím poslední agresi Izraele v Sýrii obletěly záběry útoku na protivzdušný komplex Pancir-S1. Video uvolnily izraelské ozbrojené síly jako příklad úspěšného překonání a likvidace jinak výtečného zbraňového systému ruské výroby. Nyní ale vyplouvají na povrch skutečnosti, které vrhají na celou událost úplně jiné světlo.
  sobota, 12 květen 2018 00:52 Přečteno 13832 krát
 • Řež v Dajr az-Zauru. Generál Šamanov vylíčil průběh bitvy
  Také u nás vzbudil mediální zájem nedávný prudký střet ruských a syrských vojáků s početnou skupinou teroristů z IS v Dajr az-Zauru. Média zjevně zajímala především skutečnost, že umírali i ruští vojáci, byť pobili desítky militantů. Spekulace a mediální smyšlenky uvedl na pravou míru předseda výboru pro obranu Státní dumy…
  úterý, 29 květen 2018 21:56 Přečteno 8537 krát
 • Natalya Kaspersky: Bitcoin je US dolar 2.0, vytvořený CIA
  Existuje důvod proč Čína, Rusko a Jižní Korea blokují na svém území operace s Bitcoinem. Od počátku to byl projekt CIA. To je vysvětlení, proč neexistuje transparentnost o tom, kdo ve skutečnosti tento systém vytvořil a jeho příští uzávěrka nechá poklesnout tržní cenu Bitcoinu, alespoň pro tuto chvíli, o 40…
  středa, 23 květen 2018 22:23 Přečteno 5066 krát
 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“
  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se…
  pátek, 15 červen 2018 10:44 Přečteno 4882 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru