Kázání o pokoře a usmíření (VIDEO)

Ruský novinář Konstantin Sjomin dlouhodobě sleduje tendence směřování světa k rozsáhlému válečnému konfliktu. Tématu se věnuje i v posledním dílu svého pořadu Agitprop na TV Rossija24, jehož překlad vám přinášíme.

Křesťanská pokora a láska k bližnímu mohou dělat zázraky. Hlavně tehdy, pokud jsou nositelem těchto ctností křídlaté rakety.

Pastor baptistické církve Turčinov, v občanském životě nesoucí kříž tajemníka ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, posvětil svou přítomností testy křídlaté rakety Neptun. Raketa s pohanským názvem vyslaná pastorem přímo do nebes jakoby ohlašovala tiché loučení Ukrajiny s Budapešťským memorandem, které až dosud garantovalo její bezjaderný status. A přestože Neptun nese jen tříštivo-trhavou bojovou hlavici, létá podzvukovou rychlostí a má pouze omezený dosah, nelze obsah tohoto „kázání“ nepochopit.

Je jenom málo pravděpodobně, že by hlavice Neptuna, pokud dojde na jeho sériovou výrobu, byly zaměřeny na západ. Vždyť pouhých šest dní před testy se pastor vyzpovídal Kurtu Volkerovi (bývalý velvyslanec USA v NATO, zvláštní představitel Spojených států pro Ukrajinu; pozn. překl.) představujícímu na Ukrajině „vyšší či dokonce tu nejvyšší moc“.

Turchynov.com:

V rámci diskuse o reformě ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny zdůraznil, že pokud Putin uznává pouze sílu, pak „posilujeme naše ozbrojené síly, obnovujeme podniky obranného průmyslu, vyvíjíme nové zbraně a vojenskou techniku“. Jeho protějšek K. Volker k tomu dodal: „Oceňujeme spolupráci s Ukrajinou a vítáme procesy související s reformou ukrajinského sektoru bezpečnosti a obrany.“

Požehnání této reformy obdržela Ukrajina již dávno předtím, stejně jako odpuštění všech hříchů, které reformu provázejí. Protitankové komplexy Javelin, křídlaté rakety Neptun, Saúdskou Arábií zaplacený vývoj taktického raketového systému Grom-2, jehož první testy vyvolaly v lednu tolik jízlivých komentářů, americké torpédoborce v Oděse nebo drony na přístupech ke Krymu – to všechno má posilovat víru „vlasteneckých“ ukrajinských farníků, že Bůh stojí na straně Ukrajiny. Neboli – aby to nebylo tak komplikované – Gott mit uns.

Na velké „věci“ se v začínajícím roce netěší jen účastníci modliteb v Bílém domě. Časopis The Economist poprvé za svou existenci věnoval celé číslo tomu, jaká budoucnost čeká svět, pokud se jeho lídři nedokážou vzít za ruce a rozvíjet společně postoje k dobru i zlu.

The Economist:

Války si během posledních 25 let vyžádaly mnoho životů. Současně však, a to navzdory občanským a náboženským konfliktům v Sýrii, Střední Africe, v Afghánistánu nebo Iráku, zůstával zničující střet mezi hlavními velmocemi nemyslitelným. Dnes je vše jinak. Konflikt, co do síly a rozsahu nevídaný od konce druhé světové války, se opět stává reálně možným. Svět na něco takového vůbec není připraven.

Největší obavy autorů tohoto článku vyvolává situace kolem KLDR, situace, u níž – pokud se jí nepodaří změnit diplomatům nebo sportovcům – přijde na silové řešení. A to představuje desítky tisíc obětí během prvních hodin střetu a statisíce v případě, že budou použity jaderné zbraně. Nikdo nezakrývá skutečnost, že Korejský poloostrov, východní Evropa, Střední Asie a Blízký východ jsou jenom scénou střetů neslučitelných ekonomických zájmů.

The Economist:

Třicet let dříve nevídaného hospodářského vzestupu přineslo Číně prostředky na modernizaci armády. Dnes se její lídři domnívají, že nadešel jejich čas. Paradoxem je, že Rusko musí postupovat stejně, protože jeho moc a sláva pohasíná. Vedení RF vydalo nemálo sil na obnovení vojenské moci a dnes je připraveno riskovat, jen aby znovu získalo úctu a „místo za velikým stolem“. Ani Čína, ani Rusko si nepřejí vojenský konflikt se Západem, protože by určitě prohrály. Pokud ale Amerika dovolí Číně a Rusku vytvořit vlastní zóny vlivu, dostanou tyto státy „zelenou“ pro to, aby tam použily třeba i sílu. Když se tento scénář odehrál poprvé, skončilo to první světovou válkou.

Amerika si musí uvědomit, že je hlavním příjemcem všech výhod z existujícího uspořádání světa a že je i jedinou zemí, která ho může ochránit. Síla diplomacie je veliká, musí však být podepřena i vojenskou silou, kterou budou Rusko a Čína respektovat. Nejlepší garancí míru je silná Amerika.

Trumpův projev ke Kongresu:

Naši soupeři, jakými jsou Rusko a Čína, vznášejí výzvy vůči našim zájmům, naší ekonomice a našim hodnotám. Tváří v tvář tomuto těžkému nebezpečí mějme na paměti, že slabost je přímou cestou ke konfliktu. Nejlepší obranou je naprostá vojenská převaha. To je důvod, proč žádám Kongres, aby skončil s nebezpečným omezováním vojenského rozpočtu a plně obnovil financování naší velké armády.

Mezitím dorazili do Pchjongčchangu první severokorejští sportovci. Každý z nich má na prsou, zdá se, že právě pro kamery a fotoaparáty, vlajku své země. V centru pozornosti je dvojice krasobruslařů – Kim Džu-sik a Rjom Tae-oková, nad kterými se smilovala kvalifikační komise.

„Sportovní pauza“ v mezinárodním dění však nebude dlouhá. Hned, jakmile budou rozdány medaile, ztichne potlesk a mírové holubice se rozletí do svých domovů, znovu nad stadiony a lyžařskými trasami zahučí proudové motory. USA již oznámily, že nebudou rušit další plánovaná vojenská cvičení při hranicích s KLDR. A Pchjongjang je vždy připraven dát na ně patřičnou odpověď. Kdyby dnes byl mezi námi Mark Twain, pravděpodobně by rozpřáhl ruce a zvolal:

Mark Twain – Kronika Satana juniora

Politici vždy budou vymýšlet „levnou lež“ a házet vinu na zemi, na kterou útočí. A každý obyčejný člověk bude té lži rád a uspokojí s ní své svědomí – bude se ji pečlivě učit a bude odmítat všechny argumenty, které ji vyvracejí. Nakonec pak sám uvěří, že válka je nevyhnutelná a bude Hospodinu děkovat za svůj klidný spánek, který byl výsledkem tohoto obrovského sebeklamu.

(Poznámka překladatele:  Satan-junior je hlavní postavou jedné z verzí nedokončeného díla M. Twaina „Tajemný cizinec“ – díla poukazujícího mj. na pokrytectví církví organizovaného náboženství.)

Zdroj: agitblog.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

Reklama

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019 a svátek má Sáva.
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

  • Pohled z Ukrajiny: „Bělorusko, poslední sociální stát v Evropě“
    Bělorusko si netřeba idealizovat, je to jistě země se svými pozitivy i negativy. Autor následujících řádků to možná dělá, nicméně jeho pohled na věc není nezajímavý. Je to totiž pohled ukrajinský, ilustrující vnímání dvou dnes již velmi odlišných realit – dvou postsovětských zemí, které stály na stejné startovní čáře, ale…
    neděle, 01 září 2019 23:28 Přečteno 3425 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama