Tvůrce islámského fundamentalismu je po smrti. Jeho dílo žije dál

Zbigniew Kazimierz Brzeziński byl autorem myšlenky, že odpor proti sovětské invazi do Afghánistánu měl být založen na náboženském základu. Přestože tento patologický rusofob a vyhlášený jestřáb není od pátku 26. května mezi živými, jeho koncept stále je a bude hrůznou, ale účinnou pomůckou americké zahraniční politiky. Další souvislosti nastínil portál Kp.ru.

Tak si představte, co se ukázalo v posledních dnech: pachatelem hrůzného výbuchu v Manchesteru byl bývalý agent britské rozvědky. Předtím byl tento mladý terorista vyslán společně se svým otcem do Libye s úkolem přispět k vyvolání islámského povstání, které by svrhlo Káddáfího. To se jim podařilo – Libye byla rozvrácena, ale oni zatím přešli k přípravě výbuchů v Evropě.

Tento krátký příběh, pokud by byl pravdivý, by mohl sloužit jako nekrolog k úmrtí Zbiniewa Brzezińského, poradce několika amerických prezidentů a člověka, který se výrazně „zasloužil“ o vznik epidemie islámského extremismu.

Byl to Brzeziński, kdo organizoval hnutí ozbrojených mudžahídů v Afghánistánu, kde se v té době Sovětský svaz snažil zachránit rozpadající se a zbídačenou sousední zemi. SSSR otevíral v Afghánistánu nižší i vysoké školy, pomáhal s geologickým průzkumem, školil z řad místních obyvatel nové odborníky a specialisty. Každý starší Afghánec, který má osobní zkušenosti, vám dnes potvrdí, že v době ruského vměšování nebyla v Afghánistánu jen válka.

Spojeným státům ovšem angažovanost SSSR v Afghánistánu silně vadila. Obávaly se totiž, že v případě úspěšného vývoje v této zemi se stejnou cestou vydá také Pákistán a další okolní státy.

Brzeziński proto navrhl změnit situaci pomocí rozpoutání náboženské války. Jeho mudžahedíni vyvolali povstání, provokovali Rusy k pádné odpovědi a nutili je přesunout do země značné množství sil a prostředků. Ze Saúdské Arábie dopravily USA do země svého nejlepšího agenta – Usámu bin Ládina.

SSSR se nechal vtáhnout do konfrontace, která skončila až za Gorbačova. Často můžeme slyšet, že afghánská tragédie dovedla SSSR k rozpadu. To je samozřejmě silně přehnané. SSSR by se s povstáním mohl vypořádat silou. Zvolil si ale jinou cestu, která vedla jak k jeho vlastnímu konci, tak i k destrukci Afghánistánu.

Země se bez ruské pomoci zhroutila. Mudžahedíni se zmocnili Kábulu, pověšeli už téměř dostudované studenty, vyrvali ze země výhonky civilizace.

Jako politický poradce nebyl  Brzeziński příliš úspěšný. Podrazil celkem mírumilovného amerického prezidenta Jimmyho Cartera, když ho uvrtal do neúspěšného pokusu o osvobození amerických rukojmí v Teheránu a po neúspěchu akce na něj navíc shodil veškerou vinu a zodpovědnost. Carter pak nebyl zvolen na další prezidentské období, což je v řadě amerických prezidentů zcela řídký případ.

Brzezińského plán spojenectví s islámskými vyvrheli nejenže zvítězil, ale stal se až do dnešních dnů „páteří“ politiky USA. Spojené státy s využitím sil vyvolaných Brzezińským už dlouhá léta okupují Afghánistán, Kosovo přeměnily na největší vojenskou základnu v Evropě a centrální překladiště drog dovážených z Afghánistánu. Také války v Libyi a Sýrii jsou pokračováním Brzezińského „díla“. 

Proslavil se jako urputný nepřítel Ruska a jeho rusofobie se znovu stala žádaným zbožím v posledních měsících jeho života, kdy bylo Rusko opět prohlášeno za největšího nepřítele Washingtonu.

Israel Šamir

Zdroj: Kp.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

 • Giulietto Chiesa: Američané se rozhodli zničit Rusko
  „Během uplynulých šestnácti let bylo obecné lidské vědomí Američany natolik zpracováno, že evropské veřejné mínění již není schopno pochopit ani zcela zřejmá fakta.“
  čtvrtek, 03 květen 2018 22:53 Přečteno 15492 krát
 • Proč byl zničen syrský Pancir? Fotografie vše objasňuje (FOTO, VIDEO)
  Svět po zatím poslední agresi Izraele v Sýrii obletěly záběry útoku na protivzdušný komplex Pancir-S1. Video uvolnily izraelské ozbrojené síly jako příklad úspěšného překonání a likvidace jinak výtečného zbraňového systému ruské výroby. Nyní ale vyplouvají na povrch skutečnosti, které vrhají na celou událost úplně jiné světlo.
  sobota, 12 květen 2018 00:52 Přečteno 13830 krát
 • Řež v Dajr az-Zauru. Generál Šamanov vylíčil průběh bitvy
  Také u nás vzbudil mediální zájem nedávný prudký střet ruských a syrských vojáků s početnou skupinou teroristů z IS v Dajr az-Zauru. Média zjevně zajímala především skutečnost, že umírali i ruští vojáci, byť pobili desítky militantů. Spekulace a mediální smyšlenky uvedl na pravou míru předseda výboru pro obranu Státní dumy…
  úterý, 29 květen 2018 21:56 Přečteno 8537 krát
 • Natalya Kaspersky: Bitcoin je US dolar 2.0, vytvořený CIA
  Existuje důvod proč Čína, Rusko a Jižní Korea blokují na svém území operace s Bitcoinem. Od počátku to byl projekt CIA. To je vysvětlení, proč neexistuje transparentnost o tom, kdo ve skutečnosti tento systém vytvořil a jeho příští uzávěrka nechá poklesnout tržní cenu Bitcoinu, alespoň pro tuto chvíli, o 40…
  středa, 23 květen 2018 22:23 Přečteno 5066 krát
 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“
  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se…
  pátek, 15 červen 2018 10:44 Přečteno 4882 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru