Patříme na Západ, ne na Východ

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 15. května otevřel projekčně i realizačně nesmírně náročné dílo: devatenáct kilometrů dlouhý krymský most, jehož stavba trvala pouhého dva a čtvrt roku.

Jakkoliv to zní neuvěřitelně, most byl dokončen půl roku před původně plánovaným termínem – a je hotov se vším všudy. Za takovou dobu by u nás sotva spatřila světlo světa projektová dokumentace pro územní rozhodnutí, natož aby bylo vydáno stavební povolení, alokovány investiční prostředky, vysoutěžen zhotovitel a začalo samotné dílo.

Příkladů, kdy je naše „moderní“, „evropská“, „efektivní“ veřejná správa a „rostoucí“, „tygří“ ekonomika neschopná dokončit dálniční úseky, přeložky či mosty zlomkového rozsahu ve srovnání s tím krymským, známe každý ze svého nejbližšího okolí mnoho.

Ruská federace, přidušená drakonickými sankcemi, celou stavbu zvládla bez většího administrativního, technického i finančního zaškobrtnutí. Protože pokud by se vyskytlo, nikdy by stavbu nedokončila v tak neuvěřitelně krátkém termínu.

Pro připomenutí: rozhodnutí o stavbě mostu padlo až měsíce po připojení Krymu k Rusku v roce 2014. Začínalo se tedy z čistého stolu, kdy bylo třeba před samotnou stavbou pořídit projektovou dokumentaci k technicky velmi složitému přemostění úseku moře. Jinak řečeno samotná komunikace – neřešitelný problém pro naše investory, úřady i realizátory – byla v případě krymského mostu už jen taková „fajnová“.

V zájmu objektivity je třeba uvést předpoklad, že něco podobného by bylo nemožným nejen u nás. Ne, že by v Evropě nebyli šikovní projektanti a pracovití stavebníci, ale EU si – zcela zákonitě – vypěstovala legislativu, která to prostě neumožňuje.

Legislativu, která přes všechny proklamace o „boji proti korupci“ a „transparentnosti“ dosahuje pravého opaku: přímo vyzývá k tomu, aby se na veřejných penězích pásla armáda politiků, právníků, firem, agentur, poskytovatelů dotací, úředníků i neziskovek. Ne jako v dřevních dobách karlovarských losovaček, ale docela jinak – sofistikovaněji a v řádově větších objemech.

Takže až zas bude kavárna kvičet, že patříme na Západ, nikoliv na Východ, bude mít nepochybně pravdu.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(31 hlasujících)

Další články této kategorie:

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Proboha jak proti nim chtějí vyhrát válku?
  Letošní připomínka vítězství nad fašismem ukázala, jak totálně mimo mísu jsou všichni, kteří se pokoušejí rozdmýchat válku s Ruskem.
  středa, 09 květen 2018 23:00 Přečteno 12855 krát
 • Patříme na Západ, ne na Východ
  Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 15. května otevřel projekčně i realizačně nesmírně náročné dílo: devatenáct kilometrů dlouhý krymský most, jehož stavba trvala pouhého dva a čtvrt roku.
  úterý, 15 květen 2018 22:12 Přečteno 8610 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru