Patříme na Západ, ne na Východ

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 15. května otevřel projekčně i realizačně nesmírně náročné dílo: devatenáct kilometrů dlouhý krymský most, jehož stavba trvala pouhého dva a čtvrt roku.

Jakkoliv to zní neuvěřitelně, most byl dokončen půl roku před původně plánovaným termínem – a je hotov se vším všudy. Za takovou dobu by u nás sotva spatřila světlo světa projektová dokumentace pro územní rozhodnutí, natož aby bylo vydáno stavební povolení, alokovány investiční prostředky, vysoutěžen zhotovitel a začalo samotné dílo.

Příkladů, kdy je naše „moderní“, „evropská“, „efektivní“ veřejná správa a „rostoucí“, „tygří“ ekonomika neschopná dokončit dálniční úseky, přeložky či mosty zlomkového rozsahu ve srovnání s tím krymským, známe každý ze svého nejbližšího okolí mnoho.

Ruská federace, přidušená drakonickými sankcemi, celou stavbu zvládla bez většího administrativního, technického i finančního zaškobrtnutí. Protože pokud by se vyskytlo, nikdy by stavbu nedokončila v tak neuvěřitelně krátkém termínu.

Pro připomenutí: rozhodnutí o stavbě mostu padlo až měsíce po připojení Krymu k Rusku v roce 2014. Začínalo se tedy z čistého stolu, kdy bylo třeba před samotnou stavbou pořídit projektovou dokumentaci k technicky velmi složitému přemostění úseku moře. Jinak řečeno samotná komunikace – neřešitelný problém pro naše investory, úřady i realizátory – byla v případě krymského mostu už jen taková „fajnová“.

V zájmu objektivity je třeba uvést předpoklad, že něco podobného by bylo nemožným nejen u nás. Ne, že by v Evropě nebyli šikovní projektanti a pracovití stavebníci, ale EU si – zcela zákonitě – vypěstovala legislativu, která to prostě neumožňuje.

Legislativu, která přes všechny proklamace o „boji proti korupci“ a „transparentnosti“ dosahuje pravého opaku: přímo vyzývá k tomu, aby se na veřejných penězích pásla armáda politiků, právníků, firem, agentur, poskytovatelů dotací, úředníků i neziskovek. Ne jako v dřevních dobách karlovarských losovaček, ale docela jinak – sofistikovaněji a v řádově větších objemech.

Takže až zas bude kavárna kvičet, že patříme na Západ, nikoliv na Východ, bude mít nepochybně pravdu.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Další články této kategorie:

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Proboha jak proti nim chtějí vyhrát válku?
  Letošní připomínka vítězství nad fašismem ukázala, jak totálně mimo mísu jsou všichni, kteří se pokoušejí rozdmýchat válku s Ruskem.
  středa, 09 květen 2018 23:00 Přečteno 8555 krát
 • Nikdo nás neposlouchal, tak teď poslouchejte: Všechny systémy protivzdušné obrany můžete spláchnout do záchodu
  Nový Sarmat, strategický komplex raket s plochou dráhou letu bez omezení vzdálenosti, vybavený jadernou výzbrojí, bezpilotní jaderné ponorky – nic z toho u našich drahých partnerů neexistuje a ani není rozpracováno, ohlásil Vladimir Putin.
  neděle, 04 březen 2018 21:33 Přečteno 8140 krát
 • Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!
  Upřímně řečeno, jsem ohromen, v úžasu a dokonce i v rozpacích. Narodil jsem se ve Švýcarsku, prožil tam většinu svého života, navštívil jsem většinu evropských zemí a v USA jsem žil 20 let. Přesto jsem si ani v těch nejdivočejších nočních můrách nedokázal představit, že Západ poklesne tak hluboko, jak…
  středa, 28 březen 2018 11:48 Přečteno 6186 krát
 • Patříme na Západ, ne na Východ
  Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 15. května otevřel projekčně i realizačně nesmírně náročné dílo: devatenáct kilometrů dlouhý krymský most, jehož stavba trvala pouhého dva a čtvrt roku.
  úterý, 15 květen 2018 22:12 Přečteno 6092 krát
 • Přichází čas rozhodujících událostí
  Přichází čas rozhodujících událostí, které přesahují chápání našich prodejných politiků a zdebilizované mládeže. Na všech frontách společenského i profesního života je cítit obrovské napětí. Sledovat média je jen pro otrlé. Usadila se nám tu nová modla, a to spojenecké závazky a solidarita. Je možné být solidární s masovými vrahy a…
  středa, 11 duben 2018 23:00 Přečteno 5953 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru