Patříme na Západ, ne na Východ

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 15. května otevřel projekčně i realizačně nesmírně náročné dílo: devatenáct kilometrů dlouhý krymský most, jehož stavba trvala pouhého dva a čtvrt roku.

Jakkoliv to zní neuvěřitelně, most byl dokončen půl roku před původně plánovaným termínem – a je hotov se vším všudy. Za takovou dobu by u nás sotva spatřila světlo světa projektová dokumentace pro územní rozhodnutí, natož aby bylo vydáno stavební povolení, alokovány investiční prostředky, vysoutěžen zhotovitel a začalo samotné dílo.

Příkladů, kdy je naše „moderní“, „evropská“, „efektivní“ veřejná správa a „rostoucí“, „tygří“ ekonomika neschopná dokončit dálniční úseky, přeložky či mosty zlomkového rozsahu ve srovnání s tím krymským, známe každý ze svého nejbližšího okolí mnoho.

Ruská federace, přidušená drakonickými sankcemi, celou stavbu zvládla bez většího administrativního, technického i finančního zaškobrtnutí. Protože pokud by se vyskytlo, nikdy by stavbu nedokončila v tak neuvěřitelně krátkém termínu.

Pro připomenutí: rozhodnutí o stavbě mostu padlo až měsíce po připojení Krymu k Rusku v roce 2014. Začínalo se tedy z čistého stolu, kdy bylo třeba před samotnou stavbou pořídit projektovou dokumentaci k technicky velmi složitému přemostění úseku moře. Jinak řečeno samotná komunikace – neřešitelný problém pro naše investory, úřady i realizátory – byla v případě krymského mostu už jen taková „fajnová“.

V zájmu objektivity je třeba uvést předpoklad, že něco podobného by bylo nemožným nejen u nás. Ne, že by v Evropě nebyli šikovní projektanti a pracovití stavebníci, ale EU si – zcela zákonitě – vypěstovala legislativu, která to prostě neumožňuje.

Legislativu, která přes všechny proklamace o „boji proti korupci“ a „transparentnosti“ dosahuje pravého opaku: přímo vyzývá k tomu, aby se na veřejných penězích pásla armáda politiků, právníků, firem, agentur, poskytovatelů dotací, úředníků i neziskovek. Ne jako v dřevních dobách karlovarských losovaček, ale docela jinak – sofistikovaněji a v řádově větších objemech.

Takže až zas bude kavárna kvičet, že patříme na Západ, nikoliv na Východ, bude mít nepochybně pravdu.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(31 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

  • Vražda Chášakdžího skončí v propadlišti dějin, jinak by bylo zle
    Od přiznání britského expremiéra Tonyho Blaira, že Západ zdevastoval Irák na základě účelové smyšlenky, nebylo mnoho tak mediálně křiklavých příkladů pokrytectví globálního kapitalismu, jako je nyní v souvislosti s vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.
    sobota, 20 říjen 2018 20:44 Přečteno 3031 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru