V šlépějích předků

Když si svět před několika dny připomínal stalingradský zvrat v historii lidstva, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil: „Nemáme právo na polovičatost, malověrnost a nerozhodnost, musíme se v našich skutcích vyrovnat činům otců a dědů.“ Den poté ho poslechl major Roman Filipov. Doslova.

Měl u sebe jednu krátkou zbraň, tři zásobníky a ruční granát. Našli ho rychle. A rychle se pak zkracovala vzdálenost mezi ním a hordou krvežíznivých fanatiků, kteří ho obklopili ze všech stran jako zombie. Nerovný boj vedl až do posledních sekund a když byli těsně u něj, projevil pravý opak polovičatosti, malověrnosti a nerozhodnosti: odjistil granát.

Roman Nikolajevič Filipov byl absolventem krasnodarského vojenského leteckého učiliště. Těšil se respektu právě pro rozhodnost a um letce-šturmovika, za něž si vysloužil nejedno ocenění včetně ceny z armádní soutěže Aviadarst. Zemřel jako hrdina. Hrdina Ruské federace.

Jiný ruský mladík, Alexandr Prochorenko, dokončil teprve před pár lety Vojenskou akademii protivzdušné obrany. Bylo mu pětadvacet let, když 17. března 2016 coby příslušník specnazu plnil v okolí Palmýry samostatný bojový úkol – v hloubi území kontrolovaného Islámským státem určoval pozici cíle a naváděl na něj vzdušný útok.

Když jej teroristé odhalili, obklíčili a dostali se do jeho bezprostřední blízkosti, odkud nebylo úniku ani při podpoře ze vzduchu, navedl úder na svoji pozici. Jeho manželka Jekatěrina s ním v tu dobu čekala potomka.

Lacině patetická rusofilní adorace? Ani náhodou.

Rusů zemřely za dva a půl roku operace v Sýrii čtyři desítky a podobných případů se dá najít v seznamu víc. Osudy bojovníků Velké vlastenecké válce jich pak skrývají nespočítatelně.

A tak zatímco naši novináři řeší, kolik že milionů stála vojenská přehlídka na Rudém náměstí, každá taková přehlídka, každá položená květina u hrobu děda či praděda, každá georgijevská stužka připnutá v Den vítězství, to vše vpisuje do kódu nových a nových ruských generací něco, co nelze ocenit žádnými penězi: čest, víru a rozhodnost.

Právě díky těmto zbraním Rusko války nezačíná, ale ukončuje.

Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Nikdo nás neposlouchal, tak teď poslouchejte: Všechny systémy protivzdušné obrany můžete spláchnout do záchodu
  Nový Sarmat, strategický komplex raket s plochou dráhou letu bez omezení vzdálenosti, vybavený jadernou výzbrojí, bezpilotní jaderné ponorky – nic z toho u našich drahých partnerů neexistuje a ani není rozpracováno, ohlásil Vladimir Putin.
  neděle, 04 březen 2018 21:33 Přečteno 7095 krát
 • Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!
  Upřímně řečeno, jsem ohromen, v úžasu a dokonce i v rozpacích. Narodil jsem se ve Švýcarsku, prožil tam většinu svého života, navštívil jsem většinu evropských zemí a v USA jsem žil 20 let. Přesto jsem si ani v těch nejdivočejších nočních můrách nedokázal představit, že Západ poklesne tak hluboko, jak…
  středa, 28 březen 2018 11:48 Přečteno 5820 krát
 • Přichází čas rozhodujících událostí
  Přichází čas rozhodujících událostí, které přesahují chápání našich prodejných politiků a zdebilizované mládeže. Na všech frontách společenského i profesního života je cítit obrovské napětí. Sledovat média je jen pro otrlé. Usadila se nám tu nová modla, a to spojenecké závazky a solidarita. Je možné být solidární s masovými vrahy a…
  středa, 11 duben 2018 23:00 Přečteno 5767 krát
 • Ameriko, Ameriko… Jak vlajková loď kapitalismu přivedla svět k záhubě a proč je Putin nadějí
  Ameriko, Ameriko, už nejsi, čím jsi bývala. Ve dnech, kdy Donald Trump riskuje vyvolání třetí světové války, množství lidí prozírá a nemůže uvěřit, že jejich milovaná Amerika je schopná udělat něco tak strašlivého a navíc na základě zjevných lží.
  středa, 18 duben 2018 20:52 Přečteno 4293 krát
 • Putin je bohem svých nepřátel
  Z vyjadřování kavárníků o Putinovi jasně plyne, že ruský prezident vykazuje, pokud jde o jeho všudypřítomnost ve všech záležitostech, nadlidské rysy.
  neděle, 04 únor 2018 00:07 Přečteno 3773 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru