Andrej Babiš je cenný politik

Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

Je krajně cynické ztotožňovat voliče Andreje Babiše s koblihožrouty. Takové přirovnání je spíš aktem zoufalství takzvaných tradičních a postradičních politických uskupení, která – na rozdíl od Babiše – nemají peníze na to, aby byly lepší, než je on.

Význam slova lepší zde ale nelze v žádném případě spojovat s odpovědným výkonem zákonodárné nebo exekutivní funkce, natož s etikou. Liberálně-tržní doktrína totiž nedává odpovědnosti a morálce prakticky žádnou šanci na život.

Je úplně jedno, zda se bavíme o naší zemi, zahnívající Americe nebo Rusku, které by si tamní i globální oligarchové nejspíš už dávno rozdělili nebýt člověka v čele této země. A ani Stieg Larsson si popis skandinávské reality našeho milénia nevycucal z prstu.

Jak pravil klasik, kdyby volby mohly cokoliv zásadního změnit, už by nám je dávno zrušili. Všechno je hra. A chiméra.

Příliv uprchlíků neřídí žádný globální satanáš, ale ti, kteří z toho mají zisk. Až si brzy zubatá přijde pro Sorose, ráj na zemi nenastane. Přijde jiný Soros. Druhý, třetí, padesátý, třeba i maličký Soros z českého obchodního rejstříku. Potkáváme je denně jako majitele různých agentur nebo bytů k pronájmu. Co není zakázáno, je povoleno – kšeft si od nikoho sebrat nenechají.

Rodina se nerozpadá proto, že kašleme na mýtické křesťanské hodnoty, ale proto, že si to žádá byznys: rozmlátit rodinu na padrť, vyrvat děti z náručí rodičů, aby to nebyli oni, nýbrž marketéři, kdo bude určovat, co děti potřebují a chtějí. Můžete se na hlavu stavět, denně chodit do kostela, posílat děti na tréninky, ale proti spolužákovu pětipalcovému oknu do světa splněných přání nezmůžete nic.

Korupce a zlodějina? Už osmadvacet let se s ní urputně bojuje. A je to stále horší.

Tlusté krky zhubly a oděly se do obleků. Místo zlatých řetězů se ověnčily Ph.D. doktoráty a z discolandů se přesunuly do moderních kaváren, kde na iPadech představují své projekty, jak vysát peníze z lidí a státu.

Korupce a hospodářská (jako kterákoliv jiná) zločinnost je od liberálně-tržního modelu neoddělitelná, je jeho produktem.

Byrokracie? Systémy, evidence, registry, moduly, licence, updaty, hra na „ochranu osobních údajů“, to je byrokracie dneška. Bobtná a bobtná a můžou se z ní zbláznit všichni. Ti, kteří ji obsluhují, mají stále méně času a energie na člověka. A člověk, ten se může uvztekat.

Nabídky produktů jen srší, miliardy veřejných peněz tečou proudem, ale veřejná správa není ani rychlá, ani více pohodlná, ani více flexibilní nebo transparentní, zato je stále zoufalejší.

A tak dále.

Nic z toho volby nezmění.

Při vší úctě k několika málo levicovým nebo takzvaně populistickým jedincům, kteří si toto všechno uvědomují a kandidují do sněmovny v upřímném zájmu veřejného blaha: ani tyto volby nezmění nic podstatného. Pád do propasti nezastaví. Trh je trh.

I Andrej Babiš je jedinec, který si to uvědomuje. Jenže koná v zájmu blaha vlastního, které je z principu protikladné blahu veřejnému. Je to prostý fyzikální zákon, všechno ostatní jsou řeči.

A tady je pravý význam Andreje Babiše. V tom, co dělá, a v tom, co říká. V obrovském rozporu mezi virtuální realitou řečí a skutečností vyčíslenou desítkami miliard korun, které se v jeho aktivech nezjevily zčista jasna.

Ten rozpor už je tak obrovský, že mobilizuje i dosud poslušné novináře, jimž nezbývá než odhalovat skutečný stav věci: konečně ukazovat ten neuvěřitelný bordel a smrad, co dřímá pod povrchem všemožných smart cities, opravených historických náměstí, technologických center nebo chrámů konzumu.

Babiš sám otevírá brány do tohoto pekelného nitra. Chce tak ničit své protivníky, ale zároveň se sám stává průvodcem v této nechutné džungli. Jeho jazyku rozumí úplně všichni. A v tom je také lepší než ostatní.

Jedni ho právě proto nenávidí a druzí jej právě proto volí. Pochopili, že žumpa je beztak všude pod jejich nohama a vědí, že vytéká i z byznysu našeho národního oligarchy. Jenže ho chápou a jsou mu svým způsobem vděčni. Nakonec budou zklamáni – ale budou vědět a budou přemýšlet. Jedině proto je Andrej Babiš cenný politik.

Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Proboha jak proti nim chtějí vyhrát válku?
  Letošní připomínka vítězství nad fašismem ukázala, jak totálně mimo mísu jsou všichni, kteří se pokoušejí rozdmýchat válku s Ruskem.
  středa, 09 květen 2018 23:00 Přečteno 12393 krát
 • Patříme na Západ, ne na Východ
  Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 15. května otevřel projekčně i realizačně nesmírně náročné dílo: devatenáct kilometrů dlouhý krymský most, jehož stavba trvala pouhého dva a čtvrt roku.
  úterý, 15 květen 2018 22:12 Přečteno 8317 krát
 • Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!
  Upřímně řečeno, jsem ohromen, v úžasu a dokonce i v rozpacích. Narodil jsem se ve Švýcarsku, prožil tam většinu svého života, navštívil jsem většinu evropských zemí a v USA jsem žil 20 let. Přesto jsem si ani v těch nejdivočejších nočních můrách nedokázal představit, že Západ poklesne tak hluboko, jak…
  středa, 28 březen 2018 11:48 Přečteno 6398 krát
 • Přichází čas rozhodujících událostí
  Přichází čas rozhodujících událostí, které přesahují chápání našich prodejných politiků a zdebilizované mládeže. Na všech frontách společenského i profesního života je cítit obrovské napětí. Sledovat média je jen pro otrlé. Usadila se nám tu nová modla, a to spojenecké závazky a solidarita. Je možné být solidární s masovými vrahy a…
  středa, 11 duben 2018 23:00 Přečteno 6120 krát
 • Ameriko, Ameriko… Jak vlajková loď kapitalismu přivedla svět k záhubě a proč je Putin nadějí
  Ameriko, Ameriko, už nejsi, čím jsi bývala. Ve dnech, kdy Donald Trump riskuje vyvolání třetí světové války, množství lidí prozírá a nemůže uvěřit, že jejich milovaná Amerika je schopná udělat něco tak strašlivého a navíc na základě zjevných lží.
  středa, 18 duben 2018 20:52 Přečteno 5437 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru