Putin se omlouval, nebo hrozil? Přečtěte si pozoruhodná slova z Turecka

Na tureckém internetu se objevil neobvyklý komentář, který je zdrcující kritikou současného tureckého vojenského angažmá v Sýrii. Přináší některé pozoruhodné souvislosti týkající se například nedávného usmrcení tureckých vojáků ruským náletem.

Vojenská operace v Al Bábu, která se postupně stává největší chybou naší celkově chybné politiky v Sýrii, zatím pokračuje a je doprovázena tristními událostmi, píše turecký autor Can Atakli.

Je téměř jasné, že se naši vojáci budou muset stáhnout. My se navenek snažíme tento okamžik oddálit. Mezitím však již prezident Erdogan v Bahrajnu hovořil o nových cílech. Mínil tím Manbidž a Rakku. Podle jeho slov je hlavním cílem Turecka vyčištění těchto měst a jejich okolí od Islámského státu, nastolení mírového života a návrat tamních obyvatel do jejich domovů.

V současné době bojové akce v těchto oblastech pokračují. Co bude dál, to se teprve uvidí.

Mnohokrát jsme se ptali: „Co vůbec děláme v Al Bábu?“ Odpověď vždy začínala špatně skrývanými výmluvami, odvolávajícími se na slova jako „zrádci, pučisté, agenti nebo gülenisté“.

A pokračovala slovy: „Je nutné zastavit IS a kromě toho nedopustit vytvoření souvislého koridoru ovládaného PYD (tj. kurdskou Sjednocenou demokratickou stranou – a její ozbrojenou složkou, tzv. Lidovými obrannými jednotkami - YPG; pozn. překl.)

Čeho jsme dosáhli?

To přesně nevíme. Jediné, co víme, je, že zatímco v současné době miliony Syřanů žijí u nás v Turecku, vypravili se naši udatní synové do jejich země, 64 z nich zahynulo, mnoho dalších bylo zraněno a na potřeby armády – zbraně, střelivo, munici do těžkých zbraní, na výstroj a vybavení – byly utraceny miliardy lir.

Naše vláda a její přívrženci nám vyprávějí báchorky o tom, jak div že neudáváme směr jednání Americe a Rusku, řada zpráv z oblasti bojů však hovoří o opaku.

Nabízí se například otázka, proč ruské letectvo srovnalo se zemí budovu obsazenou tureckými vojáky?

Generální štáb naší armády vydal okamžitě prohlášení, ve kterém uvádí: „Jednalo se o společnou bojovou akci, při které došlo k omylu.“

K tomu bylo v prohlášení ještě uvedeno, že ruský prezident Putin si telefonoval s Erdoganem, vyjádřil mu svoji soustrast a omluvu…

Nicméně jsou známa i další fakta.

Ukazuje se, že Rusko dalo Turecku najevo: „Nedodrželi jste svoje slovo týkající se Al Bábu. Slíbili jste, že do města nevstoupíte, ale udělali jste to.“

Navíc se potvrdilo, že turecká armáda zahájila palbu na syrské a ruské (?) jednotky, které se chystaly vstoupit do města. Dvanáct syrských vojáků bylo zabito a osm dalších padlo do zajetí.

Zdá se, že Rusové totálním zničením budovy obsazené tureckými vojáky vyslali Turecku varování.

Během telefonického rozhovoru s Erdoganem se Putin nejen omluvil, ale mimo jiné řekl i přibližně toto: „Opět jste nedodrželi svůj slib, to je moje poslední varování. Odejděte z regionu, nestavte se na stranu tzv. Svobodné syrské armády (SSA) proti Sýrii. V opačném případě budete mít co do činění s námi.“

Když se turecké jednotky přesunovaly k Al Bábu, prezident Erdogan prohlásil: „Vstoupili jsme do Sýrie, abychom svrhli tyrana Asada“ – a druhý den se od svých slov najednou distancoval: „Moje vyjádření bylo špatně tlumočeno.“

Od toho dne mi nepřestává vrtat hlavou otázka: „Co nastane poté, až bude IS vytlačen z Al Bábu? Až sem dorazí syrská armáda, budeme společně s SSA bojovat proti Sýrii?

Zdá se, že je na čase z Al Bábu odejít.

Kdo je ale zodpovědný za smrt synů své vlasti Turecka?

Napadne tato otázka i ty, kteří se chystají říci (v chystaném referendu o změně turecké ústavy; pozn. překl.) ANO – a udělat tak z Erdogana samovládce?

Zdroj: http://diana-mihailova.livejournal.com/280514.html

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je sobota 20. července 2019 a svátek má Ilja.
 

 

 

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru