Světové ekonomické fórum v Davosu: Globalizace s lidskou tváří?

Nejbohatších lidé planety a potomci dávných šlechtických rodů si zahráli ve švýcarském Davosu hru na hrdiny. Na jeden den se převlékli za běžence, aby projevili solidaritu a polechtali své nervy novými zážitky.

Oficiálním tématem letošního 47. ročníku WEF (World Economic Forum)  je „vnímavé a zodpovědné vůdcovství“; to podle zakladatele a předsedy WEF Klause Schwaba znamená, že lídři mají být „odpovědným způsobem“ vnímaví k problémům lidí, kterým globalizovaný trh neprospěl, a nabízet řešení, která budou fungovat, budou spravedlivá a udržitelná. Podle něho je zapotřebí „dlouhodobého, na činy orientovaného myšlení a solidarity na národní i globální úrovni“.

Reklama

Jaká je skutečnost? 

Nejbohatších lidé planety a potomci dávných šlechtických rodů si zahráli ve švýcarském Davosu hru na hrdiny. Na jeden den se převlékli za běžence, aby projevili solidaritu a polechtali své nervy novými zážitky (viz video níže).

Bohužel, novináři píší o této akci spíše skoupě, takže nevíme, zda účastníky hry děsili humanitárním bombardováním, nebo zda mezi ně vmísili jednotku banditů a teroristů. Není také jasné, zda byl pro VIP-hráče zinscenován například incident v Kolíně nad Rýnem ...

Obecně platí, že na současném fóru v Davosu se dělo mnoho podivného. A to ani nemluvím o zasedáních, na nichž nejbezohlednější politici světa diskutovali se svými kolegy miliardáři nad problémy chudoby a střední třídy – na to jsou v Davosu už dávno zvyklí. Mnohem zajímavější bylo slyšet slova prezidenta Číny Si Ťin-pchinga, který vystoupil na fóru ... na podporu globalizace.

Horké hlavy okamžitě sestavily následující konspirační schéma:

- Donald Trump porazil globalisty reprezentované Hillary Clintonovou.
- Donald Trump oznámil Číně obchodní válku.
- Čína se rozhodla spojit s globalisty proti Donaldu Trumpovi.
- Vztahy mezi Ruskem a Čínou končí, Čína je nyní v protilehlém táboře.

Pospěšme rozptýlit tyto obavy.

Začneme tím, že Hillary Clintonová se nejen aktivně zapojila do pokusu vyždímat z Číny ostrovy v Jihočínském moři, ale také se snažila zvednout vlnu protestů v Tibetu. Není žádným tajemstvím ani fakt, že také ujgurské teroristy sponzorují zpoza Tichého oceánu.

Jednoduše řečeno, Hillary Clintonová aktivně zasahovala do územní celistvosti Číny, a na takové hrozby jsou Číňané velmi citliví.

A ještě něco.

Hillary Clintonová a globalisté nejen mnoho mluví o své výjimečnosti, ale chovají se tak, jako kdyby byli nadlidé a všichni ostatní jen bezprizorní zvířata. Stačí připomenout Viktora Janukoviče a Recepa Tayyip Erdogana, jimž se globalisté výměnou za jejich poslušnost odvděčili tím, že se je pokusili fyzicky zlikvidovat.

V Číně je příliš vysoká úroveň politické kultury na to, aby vstoupila s takovými „slušnými“ partnery do vážného vztahu. Jaký má smysl dohadovat se s globalisty, jestliže pro ně libovolná ujednání nemají žádnou cenu?

Jdeme dál.

Bez globalizace neudělají Číňané ani ránu. Komunistická strana Číny přislíbila řadovým Číňanům sytost a stabilitu, proto kontejnery plné čínských hraček s olovem musí hladce plout, ne-li do Spojených států, tak přinejmenším do Evropské unie.

Pokud se Čína zakuklí ve svých hranicích a začne tisknout peníze, jak předpokládají někteří snílci, její ekonomika postavená na exportu se prostě zhroutí. Podaří se přitom zachovat v 1,5miliardové Číně stabilitu? Velice těžko: připomeňme, že Čínská komunistická strana slíbila Číňanům mírový a zabezpečený život. Na nezaměstnanost a chudobu rozhodně nejsou dnešní Číňané připraveni.

A nakonec to hlavní.

Když se Si Ťin-pching zasazuje o globalizaci, určitě nehodlá navždy zanechat Čínu jako průmyslový přívěšek západního stroje na tištění peněz. Řeč jde o alternativní globalizaci, o globalizaci s lidskou tváří. O BRICS, o AIIB banku, o všechny struktury, které byly v posledních letech vytvořeny jako alternativa k diktátu dolaru.

Na takové globalizaci se s potěšením bude podílet i Rusko ... a pro nynější globalisty tam naopak není místo. Mohou nabídnout pouze ničím nepodložené dolary a cenné papíry – a to nejsou prostředky, které bude naše planeta v dlouhodobé perspektivě potřebovat.

Fritz Mojsejevič Morgen

Zdroj: fritzmorgen

Překlad: ralh

Foto: YouTube.com

Reklama

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je neděle 21. července 2019 a svátek má Vítězslav.
 

 

 

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru