Print this page

Vyhrocení konfliktu s Čínou by bylo pro Spojené státy katastrofou

„V případě vyostření obchodní války s čínskou stranou mohou Američané s žalem a bolestí očekávat krach celého dolarového systému.“

Spojené státy před nedávnem zavedly cla na dovoz některých čínských výrobků. Jako důvod posloužila spolupráce Číny s Ruskem, a to zejména ve vojenské oblasti. Jako odpověď pak čínská strana odmítla jakékoli obchodní konzultace s USA. Místopředseda Státní rady ČLR Liu He, který se připravoval v čele čínské státní delegace na návštěvu Washingtonu, svou návštěvu zrušil. Ekonomická nevraživost mezi USA a ČLR probíhá ve skutečnosti již dlouhou dobu, pro obě strany je však situace poněkud rozdílná.

Americká průmyslová výroba se přesunula do Číny, která se tak stala „hlavní světovou továrnou“ – a Spojené státy naopak hlavním spotřebitelem. Na rozdíl od dalších zemí, které si Američané tak či onak podmanili, se ale Čína nechystá hrát podle amerických pravidel.

Když USA začaly spolupracovat s Čínou, doufali jejich politici, že se jim podaří ČLR rozklížit a změnit ji ve stát vycházející z liberální ideologie individuálního obohacování. Sázka na tento vývoj ale nevyšla – Číňané svou strategii uhájili a navíc ještě získali přístup ke světovým trhům a technologiím.

Dnes je Čína jednou velkou továrnou s reálnou výrobou, zatímco z hospodářství USA zbyla jakási virtuální ekonomika, tvořená burzami, firemními logy a obrovskými dluhy.

Důsledkem tohoto vývoje je skutečnost, že za rok 2016 představoval hrubý domácí produkt Číny přes 21 bilionů amerických dolarů, zatímco tentýž ukazatel u USA se pohyboval jen kolem 19 bilionů dolarů. Reálná ekonomika ČLR tak předstihuje virtuální ekonomiku americkou a stává se nejsilnější ekonomikou na celosvětovém žebříčku.

Zlobí se kvůli tomu američtí politici? Zlobí, a moc! Jsou ale na Číně závislí, neboť právě tam se nachází ohromné výrobní kapacity. Navíc má Čína v držení nezanedbatelné prostředky v amerických cenných papírech.

V případě vyostření obchodní války s čínskou stranou tak mohou Američané s žalem a bolestí očekávat krach celého dolarového systému. Jistě, ztráty utrpí i Čína a půjde o obrovské částky. Na rozdíl od USA to však přežije a poté se bude dál rozvíjet, zatímco Spojené státy už budou stále jen slábnout.

Provokováním Číny dělají Američané všechno horším hlavně pro sebe – a to tím víc, že v souvislosti se sankcemi a s jejich agresívní politikou se stále víc zemí snaží omezit mezinárodní platby v dolarech.

Například transakce mezi Čínou a Ruskou federací probíhají v rublech a jüanech a především: Čína začala obchodovat s futures na ropu v jüanech, a to velmi úspěšně.

Obchodní deficit USA s ostatními státy se přitom stále zvyšuje. Během několika málo měsíců se zvýšil o 50 miliard dolarů, tj. o 9,5 %, což je od roku 2015 rekordní nárůst.

USA by měly své sankční a celní „koně“ přidržet, aby se jim jejich „aktivity“ nevymstily ještě víc.

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Související články dle tagů