Zásadní politické změny v Číně. Země se chystá na budoucí uspořádání světa

Aniž si toho manistreamová média výrazněji všímala, v Číně došlo v uplynulých týdnech k několika politickým událostem, které budou mít zásadní vliv na uspořádání světa po rozpadu washingtonského sytému.

Si Ťin-phing byl jednomyslně znovu zvolen prezidentem Čínské lidové republiky a předsedou její Ústřední vojenské  komise. Následně pak složil přísahu věrnosti Ústavě ČLR, která na uplynulém sjezdu Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu) prošla významnými změnami: postavila Si Ťin-phinga na roveň Mao Ce-tunga a Teng Siao-phinga a byl zrušen princip povinné rotace kádrů.

Několik dní před svým zvolením vyzval Si Ťin-phing Čínu, aby prohloubila integraci vojenského a civilního sektoru a zrealizovala čínský sen o vytvoření mocných a moderních ozbrojených sil.

K tomu ještě jeden charakteristický příznak současné doby:

Na uzavřeném zasedání Všečínského výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění byli členové a funkcionáři Komunistické strany Číny vyzváni, aby se sjednotili kolem Ústředního výboru Komunistické strany (KS) Číny, jehož jádrem je Si Ťin-phing.

Současně byli vyzváni, aby se řídili jeho idejemi socialismu nové epochy s čínskou specifikou a aby společným úsilím přispěli k dobudování společnosti středního dostatku, k velkému vítězství socialismu s čínskou specifikou a k zahájení nové etapy naplňování čínského snu o velké obrodě čínského národa.

A aby byl význam cesty za velkým vítězstvím socialismu s čínskou specifikou patřičně zdůrazněn, byl viceprezidentem Číny zvolen Wang Čchi-šan, který v minulosti odpovídal za stranickou disciplínu.

Je tak zřejmé, že zaměření na centralizaci a posílení moci skupiny kolem Si Ťin-phinga bude spojeno s posílením boje proti stranické korupci a frakčnímu boji uvnitř KS Číny (velmi zajímavý článek na toto téma vyšel i v češtině pod názvem Chryzantémová revoluce – pozn. Geo).

Pokud jde o zahraniční politiku, pak čínská komunistická strana dala najevo, že nemá žádný zájem na importu cizích politických a ideologických modelů, ale že se také nikomu nechystá silou vnucovat model svůj. Každá země by si podle čínských komunistů měla svoji cestu vybrat sama bez nátlaků zvenčí.

Svůj ekonomický vliv prostřednictvím různých regionálních i nadregionálních rozvojových programů nechce Čína využívat jako geostrategickou zbraň, ale jako nástroj mírového soužití a spolupráce mezi zeměmi.

Je zcela zřejmé, že se Čína, stejně jako v minulosti, bude vyhýbat přímému střetu s hegemonem (USA) a bude spoléhat na svůj ekonomický, demografický a kulturní vliv; souběžně s tím pak bude posilovat svoji konvenční i strategickou výzbroj, která se jí může ve střednědobé perspektivě hodit v případě vyhrocení vojenské a politické situace v jihovýchodní Asii a vzniku objektivně nevyhnutelného konfliktu s USA.

Do epochy postupného rozpadu washingtonského systému vstupuje Čína s posilováním vnitřní centralizace a s jasně vytyčenou orientací na navyšování svých vojenských možností.

To vše naznačuje, že je objektivně informována a seznámena s podstatou budoucích událostí a že se na ně připravuje s cílem, aby to byla právě Čína, která se v důsledku přeformátování stávajícího uspořádání světa stane jednou ze zemí, které budou určovat obrysy uspořádání budoucího.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí
  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským…
  neděle, 01 červenec 2018 23:13 Přečteno 3786 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru