Generál Votel „u zpovědi“

Ze zprávy vrchního velitele amerických sil na Středním východě generála Josepha Votela pro Kongres USA.

Zaprvé:  Asad vyhrál občanskou válku v Sýrii.

Zadruhé: Jaderná dohoda s Íránem je důležitá pro národní bezpečnost USA.

Zatřetí: Zbraně nakoupené Saúdskou Arábií v USA jsou požívány k vraždění tisíců civilistů v Jemenu.

Co se týká oficiálního uznání Asadova vítězství ze strany Spojených států, zaznělo (s použitím „diplomatického jazyka“) následující:

Během slyšení v Kongresu položil senátor Lindsey Graham generálu Votelovi tuto otázku:

Dá se tedy říci, že Asad s pomocí Ruska a Íránu vyhrál občanskou válku v Sýrii?

Odpověď:

Nemyslím si, že by to bylo příliš silné prohlášení.“

Samozřejmě, že přiznání porážky Asadových odpůrců neznamená, že USA opustí strategii oddalování konečné fáze války v Sýrii. Na území kontrolované koalicí USA a jí podporovanými ozbrojenými opozičními skupinami i nadále proudí další ozbrojenci a zbraně.

Tzv. „Kurdský projekt“ stále ještě existuje (a generál Votel byl spolu s Brettem H. McGurkem – prezidentským zmocněncem pro „syrskou koalici USA“ – bezprostředním kurátorem jeho vzniku), pokračuje příliv zbraní do Sýrie „balkánskou cestou“ a také nebezpečí přímého vojenského zásahu (koalice vedené USA) nadále trvá.

Je ale nutno podotknout, že neoddiskutovatelný fakt strategického vítězství rusko-íránské koalice si postupně uvědomují a přiznávají i vládnoucí vojenské a politické struktury USA.

Však také řada amerických médií upozorňuje na to, že v případě Votelova výroku se jen těžko mohlo jednat o jeho samostatnou iniciativu, neboť se pravidelně zúčastňoval porad s ministrem obrany USA Mattisem a s předsedou Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generálem Josephem Dunfordem.

Existují však i názory, že přiznání porážky koalice a Asadova vítězství má sloužit jako zástěrka skutečných plánů USA na přesun dalších vojáků na Střední východ a na úder proti Sýrii a Íránu.

V souvislosti s prohlášením Votela v Kongresu bylo také oznámeno, že bylo dosaženo předběžné dohody s bojovníky skupiny Ahrar aš-Šám, kteří předají Harastu do Asadových rukou a „vypadnou“ do Idlíbu.

Jednání o kapitulaci Dúmy se skupinou Džajš al-Islám pokračují. (Harasta i Dúmá  jsou enklávy ve východní Ghútě, obklíčené a rozdělené vojáky vládní syrské armády a jejích spojenců; pozn. překl.).

Colonel Cassad

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Jak si Izrael a jeho sponzoři nadělali do vlastního hnízda
    Tragický sestřel ruského letounu Il-20 (pravděpodobně) syrskou protivzdušnou obranou jistě vyvolal nejednu cynicky radostnou reakci ve Washingtonu, Londýně, Tel Avivu nebo Rijádu. „Několik much jednou ranou“ nemohlo věčné agresory nepotěšit. Ale nebudou to oni, kdo se bude nakonec smát.
    neděle, 23 září 2018 23:20 Přečteno 4224 krát
  • Co je v pozadí angloamerické války proti Rusku
    „Náměstek amerického ministerstva pro Evropu a Eurasii Wess Mitchell nedávno upřímně sdělil, jaké jsou skutečné důvody současného tažení Washingtonu a Londýna a uvalení sankcí proti Rusku. Nemá to nic společného s falešnými obviněními z vměšování do voleb v USA, ani to nemá nic společného se špatně zinscenovaným pokusem o otravu…
    pátek, 21 září 2018 16:51 Přečteno 3465 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru