Generál Votel „u zpovědi“

Ze zprávy vrchního velitele amerických sil na Středním východě generála Josepha Votela pro Kongres USA.

Zaprvé:  Asad vyhrál občanskou válku v Sýrii.

Zadruhé: Jaderná dohoda s Íránem je důležitá pro národní bezpečnost USA.

Zatřetí: Zbraně nakoupené Saúdskou Arábií v USA jsou požívány k vraždění tisíců civilistů v Jemenu.

Co se týká oficiálního uznání Asadova vítězství ze strany Spojených států, zaznělo (s použitím „diplomatického jazyka“) následující:

Během slyšení v Kongresu položil senátor Lindsey Graham generálu Votelovi tuto otázku:

Dá se tedy říci, že Asad s pomocí Ruska a Íránu vyhrál občanskou válku v Sýrii?

Odpověď:

Nemyslím si, že by to bylo příliš silné prohlášení.“

Samozřejmě, že přiznání porážky Asadových odpůrců neznamená, že USA opustí strategii oddalování konečné fáze války v Sýrii. Na území kontrolované koalicí USA a jí podporovanými ozbrojenými opozičními skupinami i nadále proudí další ozbrojenci a zbraně.

Tzv. „Kurdský projekt“ stále ještě existuje (a generál Votel byl spolu s Brettem H. McGurkem – prezidentským zmocněncem pro „syrskou koalici USA“ – bezprostředním kurátorem jeho vzniku), pokračuje příliv zbraní do Sýrie „balkánskou cestou“ a také nebezpečí přímého vojenského zásahu (koalice vedené USA) nadále trvá.

Je ale nutno podotknout, že neoddiskutovatelný fakt strategického vítězství rusko-íránské koalice si postupně uvědomují a přiznávají i vládnoucí vojenské a politické struktury USA.

Však také řada amerických médií upozorňuje na to, že v případě Votelova výroku se jen těžko mohlo jednat o jeho samostatnou iniciativu, neboť se pravidelně zúčastňoval porad s ministrem obrany USA Mattisem a s předsedou Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generálem Josephem Dunfordem.

Existují však i názory, že přiznání porážky koalice a Asadova vítězství má sloužit jako zástěrka skutečných plánů USA na přesun dalších vojáků na Střední východ a na úder proti Sýrii a Íránu.

V souvislosti s prohlášením Votela v Kongresu bylo také oznámeno, že bylo dosaženo předběžné dohody s bojovníky skupiny Ahrar aš-Šám, kteří předají Harastu do Asadových rukou a „vypadnou“ do Idlíbu.

Jednání o kapitulaci Dúmy se skupinou Džajš al-Islám pokračují. (Harasta i Dúmá  jsou enklávy ve východní Ghútě, obklíčené a rozdělené vojáky vládní syrské armády a jejích spojenců; pozn. překl.).

Colonel Cassad

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je středa 17. července 2019 a svátek má Martina.
 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru