Generál Votel „u zpovědi“

Ze zprávy vrchního velitele amerických sil na Středním východě generála Josepha Votela pro Kongres USA.

Zaprvé:  Asad vyhrál občanskou válku v Sýrii.

Zadruhé: Jaderná dohoda s Íránem je důležitá pro národní bezpečnost USA.

Zatřetí: Zbraně nakoupené Saúdskou Arábií v USA jsou požívány k vraždění tisíců civilistů v Jemenu.

Co se týká oficiálního uznání Asadova vítězství ze strany Spojených států, zaznělo (s použitím „diplomatického jazyka“) následující:

Během slyšení v Kongresu položil senátor Lindsey Graham generálu Votelovi tuto otázku:

Dá se tedy říci, že Asad s pomocí Ruska a Íránu vyhrál občanskou válku v Sýrii?

Odpověď:

Nemyslím si, že by to bylo příliš silné prohlášení.“

Samozřejmě, že přiznání porážky Asadových odpůrců neznamená, že USA opustí strategii oddalování konečné fáze války v Sýrii. Na území kontrolované koalicí USA a jí podporovanými ozbrojenými opozičními skupinami i nadále proudí další ozbrojenci a zbraně.

Tzv. „Kurdský projekt“ stále ještě existuje (a generál Votel byl spolu s Brettem H. McGurkem – prezidentským zmocněncem pro „syrskou koalici USA“ – bezprostředním kurátorem jeho vzniku), pokračuje příliv zbraní do Sýrie „balkánskou cestou“ a také nebezpečí přímého vojenského zásahu (koalice vedené USA) nadále trvá.

Je ale nutno podotknout, že neoddiskutovatelný fakt strategického vítězství rusko-íránské koalice si postupně uvědomují a přiznávají i vládnoucí vojenské a politické struktury USA.

Však také řada amerických médií upozorňuje na to, že v případě Votelova výroku se jen těžko mohlo jednat o jeho samostatnou iniciativu, neboť se pravidelně zúčastňoval porad s ministrem obrany USA Mattisem a s předsedou Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generálem Josephem Dunfordem.

Existují však i názory, že přiznání porážky koalice a Asadova vítězství má sloužit jako zástěrka skutečných plánů USA na přesun dalších vojáků na Střední východ a na úder proti Sýrii a Íránu.

V souvislosti s prohlášením Votela v Kongresu bylo také oznámeno, že bylo dosaženo předběžné dohody s bojovníky skupiny Ahrar aš-Šám, kteří předají Harastu do Asadových rukou a „vypadnou“ do Idlíbu.

Jednání o kapitulaci Dúmy se skupinou Džajš al-Islám pokračují. (Harasta i Dúmá  jsou enklávy ve východní Ghútě, obklíčené a rozdělené vojáky vládní syrské armády a jejích spojenců; pozn. překl.).

Colonel Cassad

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Jen krok od velké války
  „Stejně jako v roce 2013, kdy clintonovci tlačili, aby Obama bombardoval Damašek a zastrašil Rusko, nyní mám jasný pocit, že Velká Británie tlačí na Trumpa, aby udělal tu samou věc. Obama tehdy nebombardoval. Co udělá Trump? To, co se rozhodne udělat, je veledůležité pro celý svět.“
  úterý, 10 duben 2018 21:42 Přečteno 6331 krát
 • Jaderná apokalypsa za dveřmi
  Vyplundrování ekonomiky Ruska by USA pomohlo. Navíc by se zřejmě velice rychle po „americké pomoci s ekonomikou“ Rusko ekonomicky zhroutilo a následně rozpadlo s pomocí nějakých ušlechtilých neziskovek a nějaké té barevné revoluce. Tím by zmizela ze světa jediná země, která v tuto chvíli je schopna odolat americké vojenské agresi.
  pátek, 13 duben 2018 21:34 Přečteno 3843 krát
 • Kandidáti na multipolární svět. Od případu Skripal po případ Facebook
  „Že se Mayová a ten nekvalifikovaný Boris Johnson v této chvíli pokusili autonomně o úder s pomocí severoamerické ‚druhé moci', je pravděpodobné. Faktem je, že aby udělali to, co chtějí, ve Velké Británii by to chtělo Churchilla (a v USA Roosevelta). V západním světě je rovněž zřejmý problém politického personálu,…
  čtvrtek, 05 duben 2018 21:36 Přečteno 2402 krát
 • Rusko si zoufat nebude. Asie lační po plynu, Sibiř ho ukrývá ohromné množství
  Závažné ekologické problémy, kterým Čína čelila v posledním desetiletí, ji přinutily reformovat energetický sektor. Jednou z hlavních změn je přechod z využití uhlí na mnohem ekologičtější druh uhlovodíkových paliv – na zemní plyn. Rozhodnutí ČLR chránit svoji atmosféru před emisemi současně znamená výhody pro země vyvážející zemní plyn.
  úterý, 24 duben 2018 22:43 Přečteno 1511 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru