Bitva o Dajr az-Zaur mění nejen syrskou válku. Důsledky jsou dalekosáhlé

Nedávné proražení blokády města Dajr az-Zaur mění situaci nejen v Sýrii. Důsledky tohoto vojenského úspěchu se už projevují na celém Středním východě a dá se očekávat, že další zvraty ještě nastanou.

„Klíč k východu je v rukou Damašku“, „Daeš – poslední kapitola“, tyto a řada dalších podobných titulků v arabských médiích vypovídají o ohlasech na odblokování syrského města Dajr az-Zaur. Bylo prolomeno více než 1400 dní trvající obležení města teroristy, usilujícími o obsazení místních velkých vládních skladů zbraní a munice.

Přístup ke zdrojům

Průlom syrských sil podporovaných spojenci, zejména Ruskem, do hlavního města stejně nazvané provincie podle pozorovatelů přinesl vládním vojskům jak vojenský, tak i strategický, morální a další prospěch.

Pod vládu Damašku se vrací oblast s více než milionem převážně sunnitských obyvatel, s největšími syrskými ložisky ropy a plynu a sítí produktovodů. Končí tak problém s nedostatkem paliv, který země pociťovala v posledních třech letech.

Syrská armáda tak nyní může pokračovat v likvidaci zbytků IS a současně postupovat k hranicím s Irákem s cílem osvobodit město Abu-Kamal ležící přímo na hranicích. Obsazení tohoto města pak umožní Damašku obnovit kontrolu nad více než 400 km společné hranice a zamezit příchodu dalších teroristů z Iráku.

Tento další úspěch syrské armády završuje celou řadu vítězných střetnutí s teroristy a rebely v

Aleppu, v provincii Hamá, na předměstích Damašku i jinde. V důsledku těchto operací ztratil Islámský stát podle webového deníku libanonské televizní stanice Al-Manar většinu dosud ovládaného území a kontroluje nyní jen 15 % rozlohy Sýrie.

Saúdská Arábie, Katar, Turecko… vše se mění

Syrská armáda se tak v bojových operacích zcela a definitivně chopila iniciativy. To vše probíhá v situaci dalších změn a posunů v celém geopolitickém prostoru Středního východu a v jednotlivých státech.

Tuniský deník Aš-Šuruk konstatuje, že hlavní političtí a finanční sponzoři protivládních ozbrojených skupin ustupují ze svých požadavků na odstoupení (svržení) prezidenta Asada.

Spojené státy, Francie, Saúdská Arábie, Katar a další státy včetně Německa změnily své priority a zájmy týkající se akcí proti hrozbě terorismu. To přinutilo změnit aktivity i Turecko, neboť je bezprostředním sousedem Sýrie a jak pozitivní, tak negativní události v této zemí mají přímý vliv i na dění v Turecku.

Erdoganův postoj ke snahám Kurdů – jeho nepřátel, usilujících s podporou USA o dosažení svých dlouholetých cílů (vytvoření samostatného kurdského státu) –, a zájmy syrského prezidenta se přitom setkaly ve společném průsečíku. Turecko a jeho vojenské velení tak vyjádřilo svoji připravenost připojit se k ose Teherán-Damašek-Moskva.

Turci jsou podle odborníků připraveni stáhnout své vojáky ze syrského území okamžitě poté, co se prokáže schopnost syrské vlády plně kontrolovat společné hranice a garantovat jejich neprostupnost pro jakékoli ozbrojence – včetně Kurdů.

Podle řady arabských analytiků má měnící se „politický vítr“ vliv i na pozice zemí Zálivu vůči Sýrii.

Obecně platí, že všechny země Zálivu zvažují důsledky poklesu cen ropy – a poklesu příjmů. Tato skutečnost je nutí omezovat výdaje včetně výdajů spojených se zahraničněpolitickými zájmy a s poskytováním finanční pomoci jejich „chráněncům“.

Pozornost věnovaná otázkám širší mezinárodní politiky je v případě Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Egypta na straně jedné a Kataru na straně druhé omezena i díky jejich rozporům.

Mediální útoky proti Sýrii a jejím spojencům však od počátku krize v roce 2011 pokračují až do dnešních dnů. Po celé ty roky za nimi stojí některá regionální média podporovaná „petrodolary“, snažící se zkreslovat a překrucovat veškeré dění v Sýrii. A po celou tuto dobu se také snaží vnutit světu myšlenku, že syrský režim je „na pokraji krachu“ a že „jeho dny jsou sečteny“.

Po historických událostech v Dajr az-Zauru však dnes ti, kteří tuto myšlenku po celou dobu prosazovali, najednou mlčí. Opravdu těžko se totiž oponuje závěrům syrského novináře A. Maarbuniho: „Vojenská operace směřující od (Středozemního) moře k řece (Eufrat), kterou před dvěma lety zahájila syrská armáda poté, co do bojů vstoupili ruští vojáci, probíhá tak, jak by měla a jak bylo plánováno.“

Jurij Zinin

Zdroj: journal-neo.org

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru