Bankrot Westinghouse – strašná díra do šrajtofle a Trump na vodítku Putina

Tiskové agentury oznámily, že japonsko-americká společnost Westinghouse požádala s platností od 31. března o ochranu před věřiteli. Jinými slovy vyhlásila bankrot. Pokud by to neudělala, tak od dubna letošního roku není schopna vyplácet zaměstnancům mzdy ani zajišťovat výrobu. Jak se to jen stalo, že jedna z největších atomových společnosti světa se stala bankrotérem, a co lze očekávat dále?

Opravdu se tak rychle a nezajímavě zakončí souboj dvou nepřímých soupeřů: ruského Rosatomu a japonsko-amerického Westinghouse?

Zaprvé, nic neočekávaného se nastalo. Westinghouse již dlouho šel po této cestě a byla jen otázka času, kdy bude nucen vyhlásit bankrot. Vinu nese chamtivost a přehnané sebevědomí některých žraloků světového byznysu.

Světový trh výstavby bloků atomových elektráren je velice šťavnatý kousek. Ziskovost byznysu v je současnosti kolosální, ale pro ty výrobce, kteří jsou schopni řešit všechny technické problémy. Po havárii ve Fukušimě na světových trzích atomových energobloků došlo k podstatným změnám. Všechny země, které byly dále ochotny pokračovat v atomové energetice, začaly požadovat, aby nové atomové bloky z podstaty své konstrukce mohly vyloučit opakování fukušimské tragédie.

Tedy aby bloky měly v případě vzniku jakékoli mimořádné situace zakomponovánu v principu své konstrukce ochranu před únikem radioaktivních látek a bezpečné ukončení činnosti reaktoru (včetně ochlazení na bezpečnou teplotu) bylo zajištěno za pomoci pasivních systémů i v situaci, kdy nefunguje elektřina. Takové reaktory se označují jako reaktory generace 3+.

V současnosti každý ze tří významných hráčů v oblasti světového trhu atomových energobloků nabídnul nějaké řešení.  Ruský Rosatom vyrobil, odzkoušel a uvedl do řádného provozu ve Voroněži první energoblok VVER-1200, druhý je dostavován. Dále je ve výstavbě několik podobných bloků jak v Rusku, tak i v zahraničí.

Francouzská AREVA je na tom dosti bledě. Blok ERP generace 3+ sice má, ale i nemá. Zatím totiž Francouzi nemohou dořešit některé technické problémy, což vedlo k neustálému oddalování projektu a jeho časovému skluzu. S ohledem na vážné finanční problémy při realizaci čtyř nedokončených bloků je situace AREVY krajně složitá.

A co se týká Westinghouse, tak tam je špatné úplně vše. Westinghouse sice jako první vytvořil blok nové generace 3+ AP-1000 a nabídnul ho zájemcům. Pravda, zatím jen na papíře. A když nabral zákazníky (celkem 8 potenciálních zákazníků), všechno prasklo. Projekt byl jen na papíře, řadu vážných technických a technologických problémů firma nebyla schopna vyřešit a tak se termíny realizace posouvaly a posouvaly a nic. Číňané tak čekají na dokončení své elektrárny od Westinghouse již 10 let! Na obzoru před Westinghouse tak jsou miliardové sankce a to hlavní – žádný pokrok v technologii se nekonal.

Historie krachu

V zoufalství přišel Westinghouse s tím, že nakoupí společnosti, které mají potřebné technologie a odpovídající technické zázemí, jenže šlápnul na minu.

V roce 2015 nakoupil společnost Chicago&Iron&Stone and Webster Inc. za 229 mil. dolarů. Ještě v témže roce však nakoupená společnost „dovyčíslila“ svoji cenu na sumu kolem 7 miliard! 

S ohledem na to, že mateřská Toshiba vládne veškerým akcionářským kapitálem ve výši jen 3 miliard, tak to nebude stačit. Objevila se tak obrovská díra až pod čarou ponoru, že pokusy zachránit situaci urychleným prodejem aktiv mateřské společnosti, skončily neúspěšně a utrpěly krach. Akcie Toshiby střemhlav letěly dolů a zhoršily již tak kritickou situaci.

Aby bylo jasno: krach Westinghouse bylo možné předvídat již v létě roku 2016. Proč ho vyhlásili až nyní? Je to celkem prosté, do této historie se, samozřejmě, zamíchala politika.

Bankrot není automatický zánik firmy

Bankrot neznamená automaticky ukončení výroby a zánik společnosti. Bankrot je pokus restrukturalizace s možným prodejem aktiv. V dané situaci se Westinghouse bez prodeje aktiv neobejde. Situace společnosti, která se zamotala do astronomických dluhů a navíc má řadu rozpracovaných projektů, které není schopna dokončit, je velice špatná, takže zbývá jen prodej.

A kdo může koupit tak důležitá, ale značně problematická aktiva? Zdálo by se, že bohatých společností ve světě je dost a tak by to nemusel být problém. Nutno si však uvědomit, že se nejedná o prodej banánů, ale o produkci „mírového atomu“.  Nákup takového složitého byznysu se může rychle stát noční můrou kupce. Riskovat problémy na desítkách atomových bloků na svém území nechce ani jedna země světa, tím méně USA, VB, Japonsko či Německo. Nestačí totiž jen koupit Westinghouse.

Není to jako spekulovat na burze. Je nutno se vypořádat s hospodařením a průšvihy nahromaděnými za celá desetiletí. Jde také o zabezpečení chodu a využívání desítek energobloků zejména v USA ale i v jiných zemích světa.  A připomenu, že je nutno vyřešit i nedokončené stavby Westinghouse v Číně a jinde. Vzít na sebe takové břemeno jsou v současnosti schopny jen dvě společnosti na světě – francouzská AREVA a ruský Rosatom.

Jak bylo výše uvedeno, AREVA však má podobné nevyřešené technologické problémy jako Westinghouse, takže se příliš nerve o to koupit zkrachovalý Westinghouse, byť by se tím zbavila konkurenta.

Jenže Rosatomu Westinghouse neprodají. Washington nebude mít touhu záviset na Moskvě v krajně důležitém – navíc z pohledu bezpečnosti – segmentu hospodářství, jako jsou atomové technologie.

Může nastat velká dohoda?

V nynější situaci uvnitř USA Donald Trump nemůže přenechat vnitřní atomový trh Kremlu. To by ho jeho političtí konkurenti zašlapali do asfaltu. Východisko z dané situace nemá Trump žádné. Bankrot Westinghouse není jen bankrot velké společnosti. Je to i otázka národní bezpečnosti. Jestliže však nemůže prodat Westinghouse Rusku, nezbývá mu, než ho koupit sám (ať už osobně nebo USA jako stát). Bude s tím Trump souhlasit?

Z jedné strany by to dobře zapadalo do jeho předvolebního programu obnovy národního průmyslu. Ale z druhé strany… V USA vědí, že v současnosti nemají potřebné technologie (jak krásně to zní pro ruské ucho) pro řešení problému. V atomové oblasti značně zaostaly za Ruskem. Koupit Westinghouse mohou, ale co dál?

Místo epilogu

Problém Westinghouse není jen problém několika miliard, které by se někde našly. USA mají větší problém. Problém technologický. Ztráta možnosti vytvářet vlastní pokročilé technologie v atomové oblasti se vlastně stala příčinou nynějších finančních problémů Westinghouse. Jeho případný nový vlastník, ať to bude kdokoliv, pokud nebude schopen adekvátním způsobem schopen řešit právě otázky progresivních technologií, může společnost potopit zcela až na samé dno.  A tento současný problém bude muset řešit Donald Trump.

Právě on, protože Japonsko vyhlásilo, že dále nebude rozvíjet jadernou energetiku a tak kufr bez držadla se jmenovkou „Westinghouse“ zůstane v rukou Trumpovi, protože kromě Washingtonu není potřebný vůbec nikomu. Možná kromě Putina. Ale to už bude jiná historie.

Yurasumy

Zdroj: naspravdi.info

 

Český epilog překladatele: Westinghouse – důvod pádu Nečasovy vlády?

Celá aféra kolem expremiéra Nečase a jeho kantýnské, končící demisí a trestním stíháním, byla rozehrána přes velvyslanectví USA a na ně napojené „protikorupční“ struktury státního zastupitelství. Jedním z hlavních důvodů bylo, že expremiér Nečas prosazoval dostavbu Temelína česko-ruským Konsorciem MIR.1200 (společnost Nuclear Power Aliance), protože konsorcium nabídlo technicky a technologicky nejvyspělejší, ale i nejlevnější řešení, navíc s vysokou účasti českých firem na projektu. 

A to nebylo v zájmu zahraničních kurátorů a jimi protlačovaného Westinghouse. Není nic prostšího, než odstranit nepohodlného politika – na každého se něco najde. A tak se i stalo. A v nějakém budoucím tendru by znovu vstoupil Westinghouse do hry. V situaci současného bankrotu společnosti Westinghouse však celá anabáze vyznívá dosti kuriózně až tragikomicky. Bankrot Westinghouse tak mění i situaci u nás a pro expremiéra může být alespoň malou satisfakcí. Byť jeho není nutno litovat, protože člověk jeho charakteru dál pracuje pro stejné struktury i loutkáře jako dřív. Staré struktury se zkrátka nezapřou. Podobně jako komunisté, kteří byli odstraněni ze svých postů v 50. letech a bušili na uranu, když se situace změnila, tak dál šlapali do pedálů. Husák je nejviditelnějším příkladem. Protože to není otázka politické příslušnosti, ale charakteru (přesněji bezcharakteru).

Pokud se někdy bude realizovat projekt dostavby Temelína, možná už nikdo jiný na světě tyto technologie nebude schopen dodávat. Protože Westinghouse už nejspíše nebude existovat a z jeho trosek bude muset americká administrativa vytvořit společnost, která bude schopna alespoň udržet v provozu zastaralé americké jaderné elektrárny a zajistit pokud možno jejich postupnou bezpečnou likvidaci.

Problémem zůstává i Ukrajina. Zde zástupci chunty podepsali s Westinghouse kontrakty na náhradu palivových článků pro 40 % ukrajinských elektráren. Řada havárii na blocích, které se udály, jsou obrovským rizikem a hrozbou větší než Černobyl. V současnosti však Kyjev uvažuje, že bude muset požádat „agresora“ – Rusko o obnovení dodávek palivových článků právě z důvodu krachu Westinghouse.

Co se týká francouzské společnosti AREVA, tak jak bylo výše uvedeno, a další informace lze dohledat na internetu, je rovněž nemalých problémech a možná už do dalších rizik nepůjde.

Zbývá proto doufat, že až bude česká vláda rozhodovat o dostavbě Temelína, nestoupne na stejné hrábě podruhé a zadá zakázku společnosti, která nabízí pro ČR skutečně to nejvýhodnější řešení. Tak by bylo i spravedlnosti učiněno zadost.

Překlad: KOBra

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru