Kyjev bez Moskvy: úpadek, bída a rozvrat

„Na Ukrajině klesá výroba elektřiny, objem přepravy nákladů, klesá HDP – ubohé a hloupé „navzdory Moskvě“ vede i přes sliby eurointegrátorů jenom k úpadku, bídě a rozvratu.“

Ne ne, Vepříkovi nikdo nenapovídal (v článku je využito tvarové podobnosti slov „Porošenkovi“ a „Vepříkovi“ v ruštině: Порошенка – Поросёнка). To on sám již po několikáté začal „breptat“ o agresi Ruska, tentokrát o agresi ekonomické. Prohlásil, že: „Zbavujeme se závislosti na Rusku, a to je dobře.“ No dobrá, tak teď si nakupuj ruskou naftu za příplatek od svých přátel – Poláků. Pokud si ovšem nevzpomenou na Volyňský masakr… (Převážně během roku 1943 vyvraždila podle odhadu historiků nacionalistická Ukrajinská povstalecká armáda, podporovaná civilisty ukrajinské národnosti na Německem okupovaném území Volyně, cca 50 000 obyvatel polské národnosti; pozn. překl.)

Ne, samozřejmě, že úplně se dodávky motorové nafty na Ukrajinu nepřeruší. Jejím hlavním dodavatelem se zřejmě stane Lukašenko, který „je ochoten třeba i čertu dříví prodat, jen aby se v kotli vařilo“. Ale ani běloruské možnosti nejsou bezedné (hlavně o žních, kdy motorovou naftu potřebuje Bělorusko samo pro sebe).

Jak je to tedy vlastně s ukrajinskými rafinačními kapacitami?

Chersonský NPZ (rafinérie – z ruského „Нефтеперерабатывающий завод“) byl od roku 2012 v rekonstrukci a když se dostala k moci junta, byl zakonzervován (prostředky na rekonstrukci rozkradli „bojovníci s korupcí“).

Oděská rafinérie již loni vyhlásila bankrot a v současné době probíhá konkurzní řízení.

Drogobičská rafinérie je mimo provoz.

Lisičanská rafinérie je také mimo provoz. Existují sice plány na obnovení výroby, ta však nejspíš poběží ve prospěch Luhanské lidové republiky.

Nadvorjanská rafinérie (se sídlem v Ivano-Frankovsku), která patří Kolomejskému, je formálně považována za zařízení v provozu – ovšem jen formálně. V současné době s ní probíhá soud, mimo jiné za podvody s technologickou naftou v hodnotě kolem 1,2 miliardy hřiven.

Rafinérie v Kremenčuku vyrábí v současné době kolem 7000 tun nafty denně, což je pouze zlomek její projektované kapacity.

Z uvedeného přehledu je zřejmé, že na Ukrajině je dnes v provozu pouze jedna rafinérie, ta však pracuje jen na necelou třetinu své výrobní kapacity. Všechny ostatní kapacity přestaly vyrábět hned po příchodu nové, „proevropské“ vlády.

Vůbec nezpochybňuji, že Kyjev může nakoupit motorovou naftu jinde než v Rusku. Bude ale podstatně dražší než ta ruská. To jednak prodraží ukrajinskou zemědělskou produkci, která je i tak jen stěží konkurenceschopná vzhledem k tomu, že do zemědělství nejdou žádné státní dotace. Zvýší to také objem vojenských výdajů z rozpočtu Ukrajiny – a to jí znesnadní další přežívání.

Ukrajincům by se ovšem vyplatilo, aby se zamysleli ještě nad něčím dalším. Svého času všechny ukrajinské rafinérie vyráběly na plnou kapacitu. Motorová nafta je nezbytná v dostatečném množství pro zajištění sklizně úrody a nákladní dopravy. A přeprava nákladů je jedním z hlavních ukazatelů výkonnosti ekonomiky.

Na Ukrajině klesá výroba elektřiny, objem přepravy nákladů, klesá HDP – ubohé a hloupé „navzdory Moskvě“ vede i přes sliby eurointegrátorů jenom k úpadku, bídě a rozvratu.

Alexandr Rogers

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?
  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků…
  pondělí, 18 červen 2018 23:51 Přečteno 4850 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru