Vladimir Putin: Někdo se nás chce zbavit? Přežijeme to!

Ruský prezident v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg opět prokázal, jak mistrovsky ovládá diplomacii. Aniž by někoho urážel, přecházel do osobní polohy nebo povyšoval Rusko nad ostatní země, vyjádřil Vladimir Putin svůj názor týkající se kritiky ruské vlády ze strany USA a jejich případné ochoty spolupracovat s Ruskou federací.

Představitel Ruska jasně prohlásil, že pokud má někdo zájem o spolupráci, Moskva tuto iniciativu vítá. Není důležité, kdo je v dané zemi prezidentem, jaká tam vládne administrativa – důležité je samotné přání spolupracovat a Moskva takové přání bezpochyby přivítá (Putin tím opět jasně deklaroval svoji preferenci multipolárního uspořádání světa, zatímco někteří se nám snaží vnutit, že touží po návratu k „bipolárním pořádkům“ – pozn. Geo).

Pokud se nás ovšem naši „partneři“ chtějí zbavit, přežijeme to. Jak k tomu Putin podotkl, „není jen jasné, kdo z nás na tom víc prodělá“.

Proč Putin zaujal takto radikální postoj, je zcela zřejmé. Spojené státy, které operují protiruskou kartou v jakékoli své vnitropolitické činnosti, tím jen prokazují svoji krátkozrakost. Pokud zvážíme úroveň (mezinárodní) odpovědnosti, která na USA spočívá, měly by být Spojené státy ve svých politických stanoviscích uvážlivější a zodpovědnější.

Co se týká americké kritiky na adresu Ruska, také tady není Moskva naivní. Z vyjádření Vladimira Putina vyplývá závěr, že velmi dobře rozumí tomu, jak se vůči Rusku vyjadřuje jak současná vláda USA, tak i kandidáti na nového amerického prezidenta. Hlava Ruska dobře ví, že v týmu D. Trumpa jsou lidé, kteří dokonce tvrdí, že Rusko údajně „sponzoruje určité fondy Clintonových“ (skutečně, tyto účelové spekulace se mají týkat zejména období, kdy Clintonová byla ministryní zahraničí – viz např. zde; pozn. Geo), přestože sám Trump ustavičně vyzývá ke spolupráci s RF.

Je jasné, že ve vztahu k Americe a jejím politikům je takový přístup žádoucí. Rusko potřebuje spojence – a není důležité, jak se člověk stojící v čele státu jmenuje. Pokud však do popředí vystupuje politická krátkozrakost, která brání konstruktivnímu politickému dialogu, nebudou Rusové příliš rozladěni, když zůstanou bez amerických politických partnerů.

Ilja Novickij

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Bloomberg, YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?
  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků…
  pondělí, 18 červen 2018 23:51 Přečteno 4850 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru