Hvězda 12. února 1988

„Jakýkoliv film by měl také veřejnosti sdělit, že když se americké vojenské mašinerii nedaří, zbaběle ustupuje a hledá další příležitost. V ní používají a často zneužívají své spojence. Řešení současné geopolitické situace proto bude také nést tento charakter.“

Nehledě na množství proseb okomentovat veřejně to, či ono dění posledních týdnů, rozhodl jsem se, si dát kratší pauzu. Tu využívám pro osvěžení paměti starších, pro uvědomění si mladých a mladších, že dnešní dění ve světě je pouze pokračováním minulosti, a pro sdělení čtenářům, že v knize Souhlasu netřeba, která by měla být k mání v březnu t. r., je část obsahu věnována skutečnosti týkající se neschopnosti mnohých z nás se (po)učit z minulosti a číst mezi řádky.


Proto se i dnes akumulují tmavé mraky nad Evropou, nad českou kotlinou, žádné jarní slunce nemůže překrýt pocit nejistoty a strachu a zprostředkovat upřímnou radost. Je zcela jedno, co nám vlády, média a analytikové ignorující historická fakta a paměť hlásají, nebo píší, protože Vše bude jinak, jak řekl umírající Rabín.

Před 28 roky, 12. února 1988 nabídlo Černé moře historku pro film, jehož scénář může napsat jenom život. Dynamický hon lodí, napětí při realizaci příkazu a vzrušení na všech stranách: vojenských, politických a obyčejně lidských. Černomořská historka je přímo spojena s narušením státní hranice SSSR dvěma válečnými loděmi 6. námořní flotily USA: Yorktown (CG48) a Caron (DD970). Tyto lodě mířily přímo do Sevastopolu. Incident vyřešili sovětští námořníci na výbornou.

Po ignorování upozornění kapitánem amerických lodí, že se nacházejí již šest mil od sovětské státní hranice a odmítnutí změny kurzu, sovětské patrolující lodě, SKR-6 a Bezzavetnyj, pod vedením tehdy ještě mladého kapitána Vladimíra Bogdasina, začaly plnit rozkaz k vytěsnění amerických lodí ze sovětských vod. Pro srovnání uvádím, že například SKR-6 byl čtyřikrát menší než Yorktown. Vytěsnění se uskutečnilo pomocí jednoho lehkého a jednoho těžšího nájezdu na Yorktown sovětským Bezzavetnyj poté, co americké lodě narušily státní hranici a byly dvě míle ve výsostných vodách SSSR. Jako první narušil státní hranici Caron, následoval Yorktown.

Zničení boku křižníku, na něm se nacházejících raketových sil a další poškození lodě přivedlo nevěřící americké námořníky k vyhlášení poplachu a opuštění hraniční zóny SSSR. Americký pokus o vzlet dvou vrtulníků byl okamžitě přerušen, jakmile se nad křižníkem objevil sovětský Mi-26 a v blízkosti další čtyři patrolující lodě.

Američtí námořníci po dobu vytěsňování a až do nájezdu na jejich křižník doprovázeli sovětské patrolující lodě výsměšnými gesty a pokřiky „fuck you“. Po vytěsnění ze sovětských vod byli Američané při každém vstupu do Černého moře velice opatrní. Ale jak víme, nepoučili se.

Připomínám tuto historku, protože incidentu předcházelo tzv. „sbližování mezi USA a SSSR.“ Gorbačov mluvil o nových „partnerech“ a současně nechal tolerovat narušování státní hranice SSSR Američany. Tak se ze zvyku stal zlozvyk. A jak víme, jedním z nejtěžších úkolů v životě člověka je zbavit se zlozvyku.

Sovětští námořníci jednali tak, jak voják jednat musí, a ne jak Gorbačov myslel. V situaci, kdy lodě USA vypnuly komunikaci, kdy byla mlha a nebyla to první provokace Američanů na moři a ve vzduchu, museli konat. Čtenáři se zájmem o téma doporučuji Wikipedia, 1988 Black Sea bumping incident nebo Youtube, https://www.youtube.com/watch?v=N4jQhnXrWbg a další (viz také Svět na prahu války v roce 1988 na Eurasia24.cz).  

Připomínám tuto historku, protože současná mezinárodní situace nese všechny znaky nekomunikace, utajování, maskování, dezinformace a narušení mezinárodních dohod. Provokování Ruska ze strany USA, NATO a EU se stupňuje na všech představitelných frontách. Nehledě na incident z dubna 2014, kdy USS Donald Cook (DDG-75) s 56 Tomahawky a dalšími 96 raketami na palubě opakoval provokaci v Černém moři z roku 1988.

Ke štěstí nás všech, včetně amerických námořníků a jejich rodin, dubnový incident se obešel bez lidských ztrát a válečných akcí díky tomu, že ruská elektronická rušící technika dokázala svojí kvalitou „umlčet“ Donald Cook. Jeden Su-24 s „pytlem“ Chibiny a dvanáct přeletů nad lodí daly Američanům jasně vědět, kde končí legrace.

Sestřelení U-2 nad Sverdlovskem bylo zfilmováno Steven Spielbergem. Film nazvaný Most špionů, který měl veřejnou premiéru v lednu t. r., jsem komentoval již v listopadu 2015. Černomořský incident z roku 1988, stejně jako posledně incident z dubna 2014, čekají na zfilmování.

Jakýkoliv film by ale měl také veřejnosti sdělit, že když se americké vojenské mašinerii nedaří, zbaběle ustupuje a hledá další příležitost. V ní používají a často zneužívají své spojence. Řešení současné geopolitické situace proto bude také nést tento charakter. Pro USA a RF se jedná o Hamletovu otázku být či nebýt. Pro nás v Evropě to znamená se smířit s rolí oběti. RF s prezidentem Putinem nás nebude osvobozovat ani okupovat. Proto neexistuje jiná možnost pro nás, ignorujících historii, než se osvobodit od zlozvyků námi samými.

V boji nás samotných se sebou nám mohou pomoci následující pravdy:

1) Svoboda se musí draze platit. Mnohem dráž než otroctví. A neplatí-li se zlatem ani krví, ani nejšlechetnějšími oběťmi, platí se podlostí, prostitucí, zradou, špínou lidské duše. (Curzio Malaparte),

2) Národy, které se zavedou v přepychu, stanou se dříve či později oběťmi despotismu. (Claude Adrien Helvétius),

3) Národ bez vědomí národnosti podobá se člověku neznajícímu citu pro čest. Můžeť nebýti zlým, ale k velikým obětem a činům, jež rozehřívají srdce lidská, málokdy schopen bývá. (František Palacký).

Souhlasu netřeba.

Jan Campbell, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru