Krymský scénář pro Sýrii?

USA hledají záminku pro intervenci, a proto oznamují možnost začátku konfrontace s Ruskem v Sýrii. Po prohlášeních o zvýšení vojenské pomoci Sýrii ze strany Ruské federace (RF) následovalo zcela logické pokračování. Nyní americká média rozšiřují zprávy koordinátora v otázkách spolupráce USA s dalšími zeměmi v boji proti Islámskému státu – generála ve výslužbě Johna Allena, který řekl, že na území Sýrie může dojít ke konfrontaci mezi ruskými vojáky a koalicí vedenou Washingtonem. A podle Fox News se situace v Sýrii začíná čím dál víc podobat událostem na Krymu v roce 2014. Nikoli však ve smyslu provedení referenda o připojení k Rusku, ale objevením se „zelených lidí“, to znamená vojáků RF v uniformách bez označení.

Jiní američtí činitelé informují, že jsou svědectví o tom, jak velká ruská letadla vyložila v Sýrii vojsko i těžkou techniku. V této souvislosti během posledního týdne americký ministr zahraničí John Kerry dvakrát telefonoval ministru zahraničních věcí RF Sergeji Lavrovovi a varoval před další eskalací války v Sýrii.

Nicméně to není nic nového: Rusko Sýrii poskytuje vojenskou pomoc už několik let, přičemž neporušuje mezinárodní právo, a ruská přítomnost v této zemi existuje dlouhou dobu. Na tuto skutečnost ve čtvrtek poukázal Sergej Lavrov. „Ruští vojáci v Sýrii jsou a jsou tam už mnoho let. Jsou tam proto, aby Syřanům pomáhali při osvojování si techniky a jejím použití v boji proti terorismu,“ řekl šéf ministerstva zahraničí. Lavrov zároveň zdůraznil, že v letadlech, která Rusko do Sýrie posílá, je nejen vojenský materiál dodávaný na základě již dříve uzavřených smluv, ale je tam také humanitární pomoc.

Za informační kampaní kolem „zelených lidí“, kteří se tu údajně z ničeho nic objevili, stojí opakující se pokusy obvinit Rusko z eskalace konfliktu, nyní už na i Blízkém východě, vytvořit podmínky pro migrační krizi a také umožnit vojenskou intervenci USA do Sýrie. Experti jsou však přesvědčeni, že je nepravděpodobné, že by Rusko bojovalo se Spojenými státy na území Sýrie, a tak nutnost dopravit do regionu ruský vojenský kontingent zatím není.

Nutná je podpora

John Allen ve svém vystoupení řekl, že Rusko údajně navyšuje své síly v Sýrii, podporuje prezidenta Bašára Asada na vojenské úrovni a tím zhoršuje situaci v regionu. „Fakticky to může dovést k tomu, že ruské síly mohou vstoupit do konfrontace se silami koalice,“ domnívá se Allen. Televizní kanál CNN je přesvědčen, že Rusko posílá svá vojska do Sýrie, takže jak Írán, tak i džihádisti zaplní toto vakuum, které vznikne v důsledku nečinnosti Spojených států.

Podle názoru ředitele Centra pro strategickou konjunkturu Ivana Konovaljova je možné situaci velmi snadno vysvětlit. Od začátku bojů už uběhly čtyři roky, ale syrská armáda prokazuje vynikající výsledky v odolnosti vůči silnějšímu nepříteli. Jedná se totiž nejen o boj s Islámským státem, ale také s množstvím opozičních skupin, které jsou podporovány Spojenými státy a zeměmi NATO.

Nyní nastal rozhodující okamžik, kdy ruské vedení přestalo skrývat, že je třeba podporovat syrskou vládu. Američani předtím nereagovali na pomoc Moskvy Damašku, ale nyní, kdy se tato pomoc stala dostatečně závažnou, chápou, že na bitevním poli mohou zůstat jen dvě síly – je to zákonná vláda Sýrie a Islámský stát (IS). „A další skupiny dříve či později skončí. Zůstanou relevantní silou, jen pokud je budou podporovat Spojené státy, narozdíl od syrské vlády, kterou podporuje Rusko a Írán, a Islámského státu podporovaného Saúdskou Arábií a monarchiemi Perského zálivu. Proto je jasné, proč Američané bijí na poplach,“ soudí Ivan Konovaljov.

Tento expert zdůrazňuje, že posílajíc Asadovi munici, lehkou obrněnou techniku a podobně, Ruská federace nedělá nic, co by porušovalo normy OSN, protože proti syrskému vedení nejsou zavedeny žádné sankce. „Rusko má závazek nedodávat nic takového, co by mohlo být obráceno proti vnějšímu nepříteli. To je odloženo do té chvíle, dokud nenastane klidnější situace v samotné Sýrii. Zatím Asadovi příznivci potřebují běžné ruční palné zbraně, střelivo, granátomety a protitankové zbraně, aby mohli bojovat s IS a opozičními silami. A tím Rusko také pomáhá,“ řekl Konovaljov.

Pověsit Sýrii na krk Rusku se nepodaří

Ke štvanici na Rusko se připojil i prezident Ukrajiny Petro Porošenko. „V těchto dnech jsou takzvaní zelení lidé vysazování po celých stovkách v Sýrii, tím zvyšují růst násilí na Blízkém východě a tím také zvyšují počty běženců do Evropské unie,“ vznesl své obvinění Porošenko v pátek při vystoupení na XII. výroční konferenci mezinárodních organizací „Jaltská evropská strategie“ (YES).

Bylo by třeba panu Porošenkovi připomenout, že na rozdíl od Sýrie, kde všichni, třebaže ne zároveň, přiznali přítomnost mezinárodních teroristických organizací, na Ukrajině teroristy, s nimiž on aktivně bojuje, nikdo dosud nenašel. Dokonce ani britská BBC,“ odrazila Porošenkův útok oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

Vojenský expert TASS Viktor Litovkin konstatuje, že tu není nic překvapujícího: není to poprvé, co se Američané snaží svalit svou vinu na druhé, a Porošenko koná jen na jejich objednávku. Ale jak expert připomíná, není to Rusko, kdo rozbombardoval Irák a Libyi a také nevyzbrojilo Islámský stát. To je práce USA a NATO, ty způsobily současné proudy migrantů. A evropští lídři skutečné příčiny toho, co se děje, chápou, takže „svést“ Sýrii na Rusko se nepodaří.

Vojenské střetnutí Ruska s americkou koalicí v Sýrii není pravděpodobné. Nejsou tam ruská vojska, jsou tam jen ruští specialisté, kteří obsluhují ruskou techniku, jež sem byla dopravena zcela legálně. V Americe nyní dochází k rozdvojení osobnosti: jsou tu neokonzervativci, kteří chtějí zničit režim Bašára Asada jakýmkoli způsobem, druzí politici se domnívají, že zničit Bašára Asada může jedině IS. Ale tím, že budou podporovat IS, se jim může dostat nového 11. září v samotné Americe. Takže nevěřím, že by se Američané přímo zúčastnili bojů v Sýrii, tím spíš že by museli bojovat s Rusy. To není v zájmech USA a takové hry by mohly skončit pro Spojené státy špatně,“ uklidňuje Litovkin.

Na druhou stranu první viceprezident Akademie geopolitických problémů Konstantin Sivkov podrobně argumentoval, proč je pro Rusko jak z politického, tak i vojenského pohledu nevhodné účastnit se vojenské konfrontace v Sýrii. Zaprvé by přítomnost ruských ozbrojených sil znamenala internacionalizaci konfliktu, načež by USA a NATO získaly právo do konfliktu zasáhnout. Navíc by bylo odůvodněno i konání Washingtonu při masovém vyzbrojování opozičních sil Sýrie.

Syrská armáda je dostatečně početná – 200 – 300 tisíc mužů. Z vojensko-strategického hlediska to znamená, že pokud by RF měla poskytnout nějakou významnou pomoc, muselo by tu být dislokováno uskupení minimálně 60 tisíc lidí. Pokud by mělo být vytvořeno takové uskupení, bylo vy potřebné obrovské množství prostředků na dopravu a ještě několik železničních souprav materiálně-technického zásobování, potravin atd. Kromě toho vzhledem ke vzdálenosti syrského dějiště válečných událostí a nynějšího stavu dopravní flotily by zabezpečení takové operace bylo velmi složité,“ říká Sivkov.

A vojenský analytik pokračuje: nevelká skupina 3 – 4 tisíc lidí reálně neovlivní průběh bojů, na druhé straně by však ospravedlnila americkou intervenci. Objevují se návrhy ve prospěch toho, aby Rusko podpořilo Sýrii leteckými údery, ale k tomu je nutné letecké uskupení na území Sýrie, které také potřebuje rozsáhlé zabezpečení. Krom toho by se nevyhnutelně stalo cílem útoků ze strany IS a zadruhé by to opět ospravedlnilo americko-natovsko-izraelskou intervenci. Sivkov je dále přesvědčen, že vést letecké údery proti IS z území Ruska je také nemožné, navíc vést takovýto boj s pohybujícími se skupinami nemá smysl.

Proto ať se na to díváme tak nebo tak, je jasné, že přímá ruská intervence nemá smysl a naše stávající pomoc je zcela dostačující a legitimní. Pro USA by bylo velmi vítané, kdybychom se jakýmkoli způsobem více angažovali, protože to by pak opravňovalo jejich intervenci. Tolik na vysvětlení toho, co se právě teď děje kolem Sýrie,“ shrnuje Sivkov.

Vyšlo na: nwoo.org

Zdroj: http://zakonvremeni.ru/analytics/7-3-/23235-krymskij-sczenarij-dlya-sirii.html

Ilustrační foto: Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 3.0. Použito se svolením autora fotografie.

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru