Vyhrocení konfliktu s Čínou by bylo pro Spojené státy katastrofou

„V případě vyostření obchodní války s čínskou stranou mohou Američané s žalem a bolestí očekávat krach celého dolarového systému.“

Spojené státy před nedávnem zavedly cla na dovoz některých čínských výrobků. Jako důvod posloužila spolupráce Číny s Ruskem, a to zejména ve vojenské oblasti. Jako odpověď pak čínská strana odmítla jakékoli obchodní konzultace s USA. Místopředseda Státní rady ČLR Liu He, který se připravoval v čele čínské státní delegace na návštěvu Washingtonu, svou návštěvu zrušil. Ekonomická nevraživost mezi USA a ČLR probíhá ve skutečnosti již dlouhou dobu, pro obě strany je však situace poněkud rozdílná.

Reklama

Americká průmyslová výroba se přesunula do Číny, která se tak stala „hlavní světovou továrnou“ – a Spojené státy naopak hlavním spotřebitelem. Na rozdíl od dalších zemí, které si Američané tak či onak podmanili, se ale Čína nechystá hrát podle amerických pravidel.

Když USA začaly spolupracovat s Čínou, doufali jejich politici, že se jim podaří ČLR rozklížit a změnit ji ve stát vycházející z liberální ideologie individuálního obohacování. Sázka na tento vývoj ale nevyšla – Číňané svou strategii uhájili a navíc ještě získali přístup ke světovým trhům a technologiím.

Dnes je Čína jednou velkou továrnou s reálnou výrobou, zatímco z hospodářství USA zbyla jakási virtuální ekonomika, tvořená burzami, firemními logy a obrovskými dluhy.

Důsledkem tohoto vývoje je skutečnost, že za rok 2016 představoval hrubý domácí produkt Číny přes 21 bilionů amerických dolarů, zatímco tentýž ukazatel u USA se pohyboval jen kolem 19 bilionů dolarů. Reálná ekonomika ČLR tak předstihuje virtuální ekonomiku americkou a stává se nejsilnější ekonomikou na celosvětovém žebříčku.

Zlobí se kvůli tomu američtí politici? Zlobí, a moc! Jsou ale na Číně závislí, neboť právě tam se nachází ohromné výrobní kapacity. Navíc má Čína v držení nezanedbatelné prostředky v amerických cenných papírech.

Reklama

V případě vyostření obchodní války s čínskou stranou tak mohou Američané s žalem a bolestí očekávat krach celého dolarového systému. Jistě, ztráty utrpí i Čína a půjde o obrovské částky. Na rozdíl od USA to však přežije a poté se bude dál rozvíjet, zatímco Spojené státy už budou stále jen slábnout.

Provokováním Číny dělají Američané všechno horším hlavně pro sebe – a to tím víc, že v souvislosti se sankcemi a s jejich agresívní politikou se stále víc zemí snaží omezit mezinárodní platby v dolarech.

Například transakce mezi Čínou a Ruskou federací probíhají v rublech a jüanech a především: Čína začala obchodovat s futures na ropu v jüanech, a to velmi úspěšně.

Obchodní deficit USA s ostatními státy se přitom stále zvyšuje. Během několika málo měsíců se zvýšil o 50 miliard dolarů, tj. o 9,5 %, což je od roku 2015 rekordní nárůst.

USA by měly své sankční a celní „koně“ přidržet, aby se jim jejich „aktivity“ nevymstily ještě víc.

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 16. září 2019 a svátek má Ludmila.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Co teď? Čína nepokleká, Írán nepokleká…
    Další rozsáhlou agresi teď ve Washingtonu nechtějí, ale žádné prostředky nátlaku už jim nefungují. Spojené státy se dostaly do situace, na jakou dosud nebyly zvyklé.
    sobota, 17 srpen 2019 23:29 Přečteno 3442 krát
  • Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově
    Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.
    neděle, 25 srpen 2019 20:46 Přečteno 2095 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama