Generál Votel „u zpovědi“

Ze zprávy vrchního velitele amerických sil na Středním východě generála Josepha Votela pro Kongres USA.

Zaprvé:  Asad vyhrál občanskou válku v Sýrii.

Zadruhé: Jaderná dohoda s Íránem je důležitá pro národní bezpečnost USA.

Zatřetí: Zbraně nakoupené Saúdskou Arábií v USA jsou požívány k vraždění tisíců civilistů v Jemenu.

Reklama

Co se týká oficiálního uznání Asadova vítězství ze strany Spojených států, zaznělo (s použitím „diplomatického jazyka“) následující:

Během slyšení v Kongresu položil senátor Lindsey Graham generálu Votelovi tuto otázku:

Dá se tedy říci, že Asad s pomocí Ruska a Íránu vyhrál občanskou válku v Sýrii?

Odpověď:

Nemyslím si, že by to bylo příliš silné prohlášení.“

Samozřejmě, že přiznání porážky Asadových odpůrců neznamená, že USA opustí strategii oddalování konečné fáze války v Sýrii. Na území kontrolované koalicí USA a jí podporovanými ozbrojenými opozičními skupinami i nadále proudí další ozbrojenci a zbraně.

Tzv. „Kurdský projekt“ stále ještě existuje (a generál Votel byl spolu s Brettem H. McGurkem – prezidentským zmocněncem pro „syrskou koalici USA“ – bezprostředním kurátorem jeho vzniku), pokračuje příliv zbraní do Sýrie „balkánskou cestou“ a také nebezpečí přímého vojenského zásahu (koalice vedené USA) nadále trvá.

Je ale nutno podotknout, že neoddiskutovatelný fakt strategického vítězství rusko-íránské koalice si postupně uvědomují a přiznávají i vládnoucí vojenské a politické struktury USA.

Reklama

Však také řada amerických médií upozorňuje na to, že v případě Votelova výroku se jen těžko mohlo jednat o jeho samostatnou iniciativu, neboť se pravidelně zúčastňoval porad s ministrem obrany USA Mattisem a s předsedou Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generálem Josephem Dunfordem.

Existují však i názory, že přiznání porážky koalice a Asadova vítězství má sloužit jako zástěrka skutečných plánů USA na přesun dalších vojáků na Střední východ a na úder proti Sýrii a Íránu.

V souvislosti s prohlášením Votela v Kongresu bylo také oznámeno, že bylo dosaženo předběžné dohody s bojovníky skupiny Ahrar aš-Šám, kteří předají Harastu do Asadových rukou a „vypadnou“ do Idlíbu.

Jednání o kapitulaci Dúmy se skupinou Džajš al-Islám pokračují. (Harasta i Dúmá  jsou enklávy ve východní Ghútě, obklíčené a rozdělené vojáky vládní syrské armády a jejích spojenců; pozn. překl.).

Colonel Cassad

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 23. září 2019 a svátek má Berta.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově
    Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.
    neděle, 25 srpen 2019 20:46 Přečteno 2164 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama