Andrej Babiš je cenný politik

Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

Je krajně cynické ztotožňovat voliče Andreje Babiše s koblihožrouty. Takové přirovnání je spíš aktem zoufalství takzvaných tradičních a postradičních politických uskupení, která – na rozdíl od Babiše – nemají peníze na to, aby byly lepší, než je on.

Reklama

Význam slova lepší zde ale nelze v žádném případě spojovat s odpovědným výkonem zákonodárné nebo exekutivní funkce, natož s etikou. Liberálně-tržní doktrína totiž nedává odpovědnosti a morálce prakticky žádnou šanci na život.

Je úplně jedno, zda se bavíme o naší zemi, zahnívající Americe nebo Rusku, které by si tamní i globální oligarchové nejspíš už dávno rozdělili nebýt člověka v čele této země. A ani Stieg Larsson si popis skandinávské reality našeho milénia nevycucal z prstu.

Jak pravil klasik, kdyby volby mohly cokoliv zásadního změnit, už by nám je dávno zrušili. Všechno je hra. A chiméra.

Příliv uprchlíků neřídí žádný globální satanáš, ale ti, kteří z toho mají zisk. Až si brzy zubatá přijde pro Sorose, ráj na zemi nenastane. Přijde jiný Soros. Druhý, třetí, padesátý, třeba i maličký Soros z českého obchodního rejstříku. Potkáváme je denně jako majitele různých agentur nebo bytů k pronájmu. Co není zakázáno, je povoleno – kšeft si od nikoho sebrat nenechají.

Rodina se nerozpadá proto, že kašleme na mýtické křesťanské hodnoty, ale proto, že si to žádá byznys: rozmlátit rodinu na padrť, vyrvat děti z náručí rodičů, aby to nebyli oni, nýbrž marketéři, kdo bude určovat, co děti potřebují a chtějí. Můžete se na hlavu stavět, denně chodit do kostela, posílat děti na tréninky, ale proti spolužákovu pětipalcovému oknu do světa splněných přání nezmůžete nic.

Reklama

Korupce a zlodějina? Už osmadvacet let se s ní urputně bojuje. A je to stále horší.

Tlusté krky zhubly a oděly se do obleků. Místo zlatých řetězů se ověnčily Ph.D. doktoráty a z discolandů se přesunuly do moderních kaváren, kde na iPadech představují své projekty, jak vysát peníze z lidí a státu.

Korupce a hospodářská (jako kterákoliv jiná) zločinnost je od liberálně-tržního modelu neoddělitelná, je jeho produktem.

Byrokracie? Systémy, evidence, registry, moduly, licence, updaty, hra na „ochranu osobních údajů“, to je byrokracie dneška. Bobtná a bobtná a můžou se z ní zbláznit všichni. Ti, kteří ji obsluhují, mají stále méně času a energie na člověka. A člověk, ten se může uvztekat.

Nabídky produktů jen srší, miliardy veřejných peněz tečou proudem, ale veřejná správa není ani rychlá, ani více pohodlná, ani více flexibilní nebo transparentní, zato je stále zoufalejší.

A tak dále.

Nic z toho volby nezmění.

Při vší úctě k několika málo levicovým nebo takzvaně populistickým jedincům, kteří si toto všechno uvědomují a kandidují do sněmovny v upřímném zájmu veřejného blaha: ani tyto volby nezmění nic podstatného. Pád do propasti nezastaví. Trh je trh.

I Andrej Babiš je jedinec, který si to uvědomuje. Jenže koná v zájmu blaha vlastního, které je z principu protikladné blahu veřejnému. Je to prostý fyzikální zákon, všechno ostatní jsou řeči.

Reklama

A tady je pravý význam Andreje Babiše. V tom, co dělá, a v tom, co říká. V obrovském rozporu mezi virtuální realitou řečí a skutečností vyčíslenou desítkami miliard korun, které se v jeho aktivech nezjevily zčista jasna.

Ten rozpor už je tak obrovský, že mobilizuje i dosud poslušné novináře, jimž nezbývá než odhalovat skutečný stav věci: konečně ukazovat ten neuvěřitelný bordel a smrad, co dřímá pod povrchem všemožných smart cities, opravených historických náměstí, technologických center nebo chrámů konzumu.

Babiš sám otevírá brány do tohoto pekelného nitra. Chce tak ničit své protivníky, ale zároveň se sám stává průvodcem v této nechutné džungli. Jeho jazyku rozumí úplně všichni. A v tom je také lepší než ostatní.

Jedni ho právě proto nenávidí a druzí jej právě proto volí. Pochopili, že žumpa je beztak všude pod jejich nohama a vědí, že vytéká i z byznysu našeho národního oligarchy. Jenže ho chápou a jsou mu svým způsobem vděčni. Nakonec budou zklamáni – ale budou vědět a budou přemýšlet. Jedině proto je Andrej Babiš cenný politik.

Geo, Eurasia24.cz

Reklama

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 23. září 2019 a svátek má Berta.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově
    Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.
    neděle, 25 srpen 2019 20:46 Přečteno 2164 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama