Vliv Ruska ve Středomoří roste. Zaujímá významné pozice v severní Africe

Rusko s pružností a rychlostí, jakou se vyznačuje jeho zahraniční politika, a s použitím „syrského modelu“ využívá strategické vakuum, které se vytvořilo v Libyi. Děje se tak díky otálení evropské diplomacie a také nejednoznačnosti zahraničněpolitických plánů administrativy nového prezidenta USA Donalda Trumpa.

Takový závěr předkládá francouzský odborný bulletin TTU v článku Méditerranée: Le „Grand remplacement“ (Středomoří: „Velká výměna“).

Reklama

Obdobně Rusko využívá také volný prostor vytvořený západními diplomaty v Egyptě. Díky tomu Moskva metodicky prosazuje do popředí své „koně“ a upevňuje se zeměmi v tomto regionu spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany.

V Egyptě, po podpisu významných zakázek v roce 2015 (v hodnotě 5 miliard eur) na nákup zbraní a na modernizaci místních firem obranného průmyslu, jedná Rusko podle TTU o možnosti využití egyptských vojenských základen, zejména pak námořní a letecké základny u Sidi Barrani.

Vzájemné sbližování probíhá i v diplomatické oblasti: dokládá to i shoda v názorech ruského prezidenta Vladimira Putina a egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího na syrskou otázku (zásadně se lišící od pozice Rijádu) a na dění v Libyi (týkající se podpory maršála Chalify Haftara).

Ruská podpora maršála Haftara, o které se jednalo i během „setkání na moři“ (míněna nedávná návštěva Chalify Haftara na palubě letadlového křižníku Admirál Kuzněcov – pozn. překl.) se odráží i v probíhajících jednáních o nákupu zbraní v hodnotě cca 1,5 mld. euro (bojová letadla, tanky, systémy PVO) a také v nabídkách na reformu libyjské armády.

V rámci recipročního gesta ze strany Libye vede Moskva podle TTU jednání o umožnění využití libyjských námořních vojenských základen, díky kterým by ruská námořní flotila získala kotviště ležící více na západ.

„Perlový náhrdelník“ základen na pobřeží Středozemního moře by umožnil ruské flotile trvalou přítomnost v celém Středomoří.

Z politického hlediska prosazuje Moskva setkání maršála Haftára s premiérem druhé, prozápadní „vlády národní jednoty“ Fajízem Sarradžem.

Také v případě Alžírska, které je významným klientem ruského obranného průmyslu, nadešel podle francouzského zdroje čas k posílení dohod v oblasti bezpečnosti.

Maroko, se kterým Moskva v minulém roce podepsala několik bezpečnostních dohod, speciálně pak dohod týkajících se boje s terorismem, má vážný zájem o ruské bombardéry (Su-34) a ponorky (Amur-1650).

Po svém návratu na Střední východ se tak Rusko připravuje usadit i v oblasti Středozemního moře.

Zdroj: BMPD

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Press Service of Libyan National Army

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 22. září 2019 a svátek má Darina.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově
    Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.
    neděle, 25 srpen 2019 20:46 Přečteno 2162 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama