Grandiózní projekty Číny a Ruska mohou posunout dál celé lidstvo

Projekt Hedvábné stezky vyřeší podle Číny nejvýznamnější důvod nestability regionu – příliš velký rozdíl v úrovni rozvoje jednotlivých oblastí a nedostatečně rozvinuté vztahy mezi jednotlivými zeměmi Asie.

Již na podzim 2013 přišel prezident Číny Si Ťin-pching s návrhem na vytvoření Ekonomického pásu Hedvábné stezky a Námořní hedvábné stezky 21. století. Ve zkrácené podobě jsou oba projekty v čínských médiích a programových dokumentech označovány jako „ekonomická zóna“ a "námořní cesta“ a chápány jako jeden grandiózní, pro celé lidstvo důležitý projekt.

Reklama

Čínská společnost i Čína jako taková jsou vůči světu více méně uzavřené. A uvedené projekty dávají najevo, do jaké míry je Čína připravena se měnit a čelit výzvám 21. století. To samozřejmě vyvolává důvodné obavy USA, neboť její ochota ke změnám a nečekaným krokům vlastně ničí celou americkou strategii zadržování rozvoje a posilování globálního významu ČLR.

„Silná Čína překáží plánům na destabilizaci regionu, po které tak touží jistá část politických a ekonomických elit USA.“

Hedvábná stezka vznikla před dvěma tisíci let. A propojila státy Asie, Evropy i Afriky. Bez ohledu na krvavé války, náboženské rozpory a další problémy tak již před tisíci let Hedvábná stezka poprvé spojila lidstvo.

Nová Hedvábná stezka si před sebe staví stejné – humanistické a civilizační úkoly.

Realizací této v řadě otázek nelehké strategie bylo pověřeno Ministerstvo zahraničních věcí Číny. „Čínská iniciativa směřující k vytvoření Ekonomického pásu Hedvábné stezky a Námořní hedvábné cesty 21. století nejsou žádné ‚sólo' projekty, ale opravdovou ‚symfonií' všech zúčastněných zemí,“ prohlásil již v roce 2015 čínský ministr zahraničí Wang I.

To vše je v plném souladu se záměry a přáními Ruské federace. Jak již mnohokrát uvedl prezident Vladimir Putin, síla Ruska tkví ve vzájemně výhodné spolupráci se všemi lidmi dobré vůle a všemi zeměmi – její sílu je třeba hledat v ochotě podílet se na globálních projektech vytvářených společně s dalšími velkými státy.

„Idea Hedvábné stezky – to je mír a spolupráce, otevřenost a tolerance, vzájemné předávání a přebírání zkušeností, odvaha postavit se čelem jakýmkoli těžkostem.“

Ne nadarmo podněcovala morálně i politicky prohrávající administrativa Baracka Obamy válečné konflikty po celé délce uvažované trasy Hedvábné stezky – od Sýrie až na Ukrajinu.

A ne nadarmo – díky své nezodpovědné politice – prohrály USA toto kolo vzájemného souboje; souboje mezi chamtivou a bezohlednou politikou Američanů a humanistickými idejemi na principech partnerství a vzájemné úcty.

Projekt Hedvábné stezky vyřeší podle Číny ten nejvýznamnější důvod nestability regionu – příliš velký rozdíl v úrovni rozvoje jednotlivých oblastí a nedostatečně rozvinuté vztahy mezi jednotlivými zeměmi Asie.

„Projekty ‚ekonomické zóny' i ‚námořní cesty' jsou Čínou chápány jako nástroje sjednocení všech oblastí Asie, a to jak sjednocení ekonomického a politického, tak i kulturního.“

Čína je si velmi dobře vědoma, s jak vážnými problémy se potýká i ona sama. Růst ekonomických ukazatelů je až dosud velmi nerovnoměrný a nevyvážený. Propastný je rozdíl v úrovni rozvoje východních oblastí Číny a porovnání se středem a západem země. Překonat tento rozdíl je pro Čínu životně důležité.

Hedvábná stezka pro obrovský čínský stát a řadu jeho chronických problémů jakýmsi kouzelným lékem. I proto je pro Čínu důležité, aby projekt podpořilo jak Rusko, tak i Evropa. V daném okamžiku je to pro ni optimální cesta k vyřešení vnitřních problémů.

A bez Ruské federace – jednoho z geopolitických center světa – by Hedvábná stezka zdaleka nemohla využít všechny své možnosti a potenciál.

Tak o tom hovoří i Velvyslanectví ČLR v Ruské federaci v dokumentech zveřejněných na jeho oficiálních internetových stránkách: „Některé úseky historické Hedvábné stezky vedly územím Ruska a Čajové cesty se to týká zcela stejně. Rusko jako světová velmoc, rozkládající se na obrovském eurasijském kontinentu, je historicky vlivnou zemí na celém světadílu – a ve Střední Asii zvlášť.“

„Rusko – to je dobrý soused, dobrý přítel a spolehlivý partner Číny. Rusko je naším nepostradatelným partnerem při společné výstavbě Ekonomického pásu Hedvábné stezky.“

Stojí za pozornost, že utváření „ekonomické zóny“ a proces vzniku Eurasijské ekonomické unie si nejen nepřekážejí, ale že se naopak navzájem doplňují, takže je lze realizovat paralelně. Bude se tak nepochybně jednat o nový zdroj síly a energie zajišťující prohlubování všestranných vztahů, strategické spolupráce a partnerství mezi Čínou a Ruskem.

Problematiku vzniku nové Hedvábné stezky posuzovali lídři ČLR a RF i v Soči během olympijských her. Čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína jako iniciátor vzniku Ekonomického pásu Hedvábné stezky velmi pozorně naslouchá názorům Ruska. Prezident RF Vladimir Putin pak uvedl, že pro Rusko je čínská koncepce velmi přitažlivá a že doufá, že se podaří najít model vzájemné spolupráce i s ohledem na další společné projekty obou zemí týkající se Transsibiřské a Bajkalsko-amurské magistrály.

A to je teprve začátek. Dvě velmoci – jeden „pás“ a jedna „cesta“

Dva globálně významné projekty – Eurasijská ekonomická unie a Hedvábná stezka – mají potenciál dovést lidstvo na nový stupeň rozvoje. V jednadvacátém století nás čekají ještě před 17 lety nepředstavitelné úspěchy.

Rusko a Čína jako jedny z nejvýznamnějších států světa se v 21. století stanou ještě silnějšími a významnějšími – a to ne díky tomu, že by se zmocnily nových území podle pravidel platících ve světě v 19. století a ne díky státním převratům a revolucím probíhajícím podle pravidel 20. a začátku 21. století, ale díky celosvětovým změnám podle nových geopolitických pravidel působících ve prospěch prosperity všech lidí a národů naší planety.

Dmitrij Dzigovbrodskij

Zdroj: Rusvesna.su

Foto: Kremlin.ru

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 17. září 2019 a svátek má Naděžda.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově
    Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.
    neděle, 25 srpen 2019 20:46 Přečteno 2106 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama