Nové perspektivy: železniční přeprava z Číny přes Rusko nabírá obrátky

Objem kontejnerové železniční přepravy na trase Asie-Evropa přes území Ruské federace rychle roste: jen za rok 2017 se v porovnání s předcházejícím rokem zvýšil o více než 55 procent. Ruští odborníci předpokládají, že tento trend bude zachován i v dlouhodobější perspektivě.

Podle údajů akciové společnosti Ruská kontejnerová společnost je většina kontejnerových nákladů z Asie dopravována po železnici přes území Ruské federace. Nejvíce využívanými jsou koridory východ-západ a sever-jih, které představují plných 75 procent ruského tranzitu zboží z Číny a Indie do Evropy.

Kromě Evropské unie jsou velmi frekventované i trasy do Kazachstánu a Běloruska. Celkový objem přepravy zboží v uvedených klíčových oblastech v roce 2017 přesáhl 278 000 kusů standardních šestimetrových kontejnerů. V letošním roce se toto číslo zvýší minimálně na půl milionu.

Generální ředitel Ruské kontejnerové Společnosti Ivan Grišagin zveřejnil předpoklad, že do roku 2025 přesáhne roční objem přepravy na uvedených železničních trasách 1,5 milionu standardních kontejnerů.

„Pokud má nárůst přepravy pokračovat, musí podle nás existující ruská železniční infrastruktura a její podpůrné systémy plně brát do úvahy zájmy přepravců,“ podotkl expert.

Spolupráce mezi Ruskem a Čínou vytváří pro oba státy jedinečné ekonomické příležitosti. Tranzit zboží z Číny přináší do rozpočtu Ruské federace výrazné příjmy a přispívá zároveň k rozvoji dopravní logistiky státu – tak potřebné i pro rozvoj vnitrostátní dopravy.

Je však zřetelně výhodná i pro Čínu a Evropu: doprava po železnici je výrazně výhodnější než přeprava námořní nebo letecká, a to především s ohledem na nižší náklady.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(4 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl
  Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.
  středa, 30 květen 2018 23:18 Přečteno 10066 krát
 • Další kontura multipolárního světa: Írán se sbližuje s Eurasijskou unií
  Eurasijská hospodářská unie jako stále významnější blok multipolárního uspořádání světa dostala v minulých dnech nové stimuly k svému budoucímu rozšíření.
  úterý, 22 květen 2018 22:32 Přečteno 6458 krát
 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom
  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.
  středa, 13 červen 2018 10:22 Přečteno 6420 krát
 • Čínsko-ruské vazby sníží závislost obou zemí na USA a dolaru
  Velmi zajímavý rozhovor poskytl na nedávné čtvrté konferenci Rusko-čínského ekonomického dialogu v Pekingu čínskému deníku Global Times poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev. Hovořil mimo jiné o prohlubující se spolupráci dvou eurasijských obrů – Ruska a Číny – a jejich reakci na zvyšující se americkou agresivitu nejen v ekonomické oblasti.
  pondělí, 27 srpen 2018 00:35 Přečteno 3669 krát
 • Čína pomůže proměnit Sýrii. Země bude součástí Nové hedvábné stezky
  Sýrie má před sebou mnohem lepší perspektivy, než si mnozí dosud mysleli: část syrského území leží na trase Nové hedvábné stezky a Čína už dala najevo, že bude usilovat o stabilní a prosperující Sýrii, k čemuž jí pomůže investicemi.
  pondělí, 22 říjen 2018 23:10 Přečteno 3526 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru