Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl

Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.

Během setkání s japonskou delegací na Petrohradském ekonomickém fóru navrhl prezident Ruska svým japonským kolegům vzájemné finanční vypořádání v rublech místo v dolarech.

V průběhu svého vystoupení v rámci dialogu „Rusko-Japonsko“ upozornil Putin na některé problémy při finančních operacích mezi Moskvou a Tokiem. Vrcholný představitel Ruska věnoval zvláštní pozornost volatilitě (volatilita – míra průměrné intenzity kolísání kurzů cenných papírů, deviz a úrokových sazeb během určitého časového období; obvykle je udávána jako směrodatná odchylka; pozn. překl.) rublu a japonského jenu. Uvedl, že v makroekonomice dosáhla Ruská federace hmatatelných úspěchů.

„Rubl je ve skutečnosti plně konvertibilní měna. Pojďme se tedy vzájemně vypořádávat v rublech (…) Jako Rusko jsme schopni vypracovat mechanismus převodu rublu jak na jen, tak i na euro nebo na dolar. To vše je možné posoudit. Myslím, že ve spolupráci s centrálními bankami a finančními institucemi jsme schopni tento problém vyřešit,“ prohlásil Putin.

Navíc pak hlava ruského státu fakticky vyzvala Japonce, aby odstoupili od vzájemných plateb s Ruskem v amerických dolarech s tím, že je to nevýhodné jak pro Moskvu, tak i pro Tokio.

„Obtíže a zábrany, které vytváří naši američtí kolegové při vzájemných platbách v dolarech – to je z jejich strany veliká chyba. Tím, že se snaží (na cizí úkor) řešit současné konjunkturální a politické problémy, podrývají důvěru k vlastní měně jako k v podstatě jediné světové rezervní měně. A všichni bez výjimky začínají přemýšlet o tom, jak se z tohoto monopolu vyvléci,“ prohlásil prezident RF.

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(28 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • Čínsko-ruské vazby sníží závislost obou zemí na USA a dolaru
  Velmi zajímavý rozhovor poskytl na nedávné čtvrté konferenci Rusko-čínského ekonomického dialogu v Pekingu čínskému deníku Global Times poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev. Hovořil mimo jiné o prohlubující se spolupráci dvou eurasijských obrů – Ruska a Číny – a jejich reakci na zvyšující se americkou agresivitu nejen v ekonomické oblasti.
  pondělí, 27 srpen 2018 00:35 Přečteno 6402 krát
 • Čína investuje desítky miliard do Afriky, kontinent najednou ekonomicky roste
  Co nešlo celá desetiletí, najednou jde. Jak Západ přichází o svoji globální dominanci, začíná se ekonomicky dařit i Africe. Tahounem růstu černého kontinentu je Čína a její investice.
  úterý, 11 září 2018 23:10 Přečteno 6136 krát
 • Nové perspektivy: železniční přeprava z Číny přes Rusko nabírá obrátky
  Objem kontejnerové železniční přepravy na trase Asie-Evropa přes území Ruské federace rychle roste: jen za rok 2017 se v porovnání s předcházejícím rokem zvýšil o více než 55 procent. Ruští odborníci předpokládají, že tento trend bude zachován i v dlouhodobější perspektivě.
  úterý, 04 září 2018 22:39 Přečteno 5760 krát
 • Čína pomůže proměnit Sýrii. Země bude součástí Nové hedvábné stezky
  Sýrie má před sebou mnohem lepší perspektivy, než si mnozí dosud mysleli: část syrského území leží na trase Nové hedvábné stezky a Čína už dala najevo, že bude usilovat o stabilní a prosperující Sýrii, k čemuž jí pomůže investicemi.
  pondělí, 22 říjen 2018 23:10 Přečteno 5418 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru