Jde to i bez rozvratu a chaosu. Číňané přetváří Etiopii v prosperující africkou zemi

Zatímco se Evropa topí v migrační krizi, která mění starý kontinent k nepoznání, ničí jeho původní kultury a zasévá mezi obyvatele stále více napětí, Čína mohutně investuje v Africe – a mění k nepoznání ji. Za dobu, kdy Západ rozvrátil Libyi a bohatou africkou zemi proměnil v území války, chaosu a utrpení, Čína proměnila v rychle rostoucí zemi ještě nedávno hladovějící Etiopii.

Etiopie byla do roku 2000 považována za jednu z nejchudších zemí na africkém kontinentu. Byla trvale řazena mezi nejchudší země na světě, když více než polovina její populace žila pod hranicí bídy (a i podle Mezinárodního měnového fondu zde byla nejvyšší míra chudoby na světě). Pouze jednou za čas se Etiopie dostávala do zpravodajství v pozitivním světle, a to tehdy, když její sportovci vítězili ve světových soutěžích.

Avšak v uplynulých patnácti letech země prochází něčím, co lze nazvat zázračnou metamorfózou. Etiopie už není synonymem bídy. Nejenže zde už lidé neusínají hladoví, ale dnešní stav infrastruktury Etiopie je jedním z nejlepších v Africe.

A věci vypadají pro 102milionovou Etiopii ještě růžověji, neboť se očekává růst její ekonomiky do roku 2022 průměrně o 6,2 procenta. Otázkou pro mnohé zůstává, jak Etiopie dokázala přeskočit další ekonomické tygry v Africe navzdory politickým problémům v nedávné minulosti. 

Odpověď na tuto otázku leží v Číně. Zatímco většina afrických zemí „hrála na obě strany“ – mezi držením se tradičních rozvojových partnerů ze Západu a objímáním se s Čínou –, Etiopie nadšeně přivítala Peking. Bylo zjevným, jak vřele přijati čínští investoři nadšeně investovali své prostředky v Etiopii. Díky novým investicím z Číny se Etiopie mohla soustředit na rozvoj a prosperitu svých služeb i výrobního sektoru.

Mezi lety 2000 a 2014 Čína poskytla Etiopii úvěrové financování v hodnotě 12 miliard dolarů a díky přátelským vztahům mezi oběma zeměmi se podařilo uskutečnit řadu projektů.

V roce 2009 byla s čínskou pomocí vybudována přehradní nádrž Tekezé s hydroelektrárnou o výkonu 300 megawattů.

Díky čínskému úvěru ve výši 400 milionů dolarů bylo v roce 2015 spuštěno moderní metro v metropoli Addis Abebě.

V lednu 2017 byl dokončen projekt v hodnotě čtyř miliard dolarů, jehož cílem bylo spojit železnicí etiopské hlavní město s přístavem Port of Doraleh v Džibuti (což Etiopii zajistilo dopravní přístup k moři – pozn. překl.). 752 kilometrů dlouhá železnice, postavená a financována čínskými společnostmi, otevřela vnitrozemskou Etiopii obchodu s jinými zeměmi. A to není vše.

Čínské společnosti se účastní výstavby více než 70 procent silnic v Etiopii, mimo jiné obchvatu Addis Abeby. Tyto investice současně nabízejí tisíce pracovních míst, což stimuluje „zázračný“ hospodářský růst.

Snad nejvíce se do spolupráce Číny a Etiopie zapsal obrat v  kdysi upadajícím kožedělném a textilním průmyslu. I se svými 54 miliony kusů dobytka, 25,5 miliony ovcí, 24 miliony koz, 7 miliony oslů, 2 miliony koní a milionem velbloudů Etiopané dlouho zůstávali v bídě. Bylo to z velké části přičítáno nedostatku potřebných znalostí a technologií k jejich využití v uvedených oborech.

Číňané si byli vědomi těchto nedostatků a současně i faktu, že se jedná o sektor s obrovským potenciálem, proto Etiopanům pomohli – mj. se zaváděním národního plánu chovu. Cílem bylo zvýšit export kůže ze 123 milionů dolarů v roce 2012 na 500 milionů na konci roku 2015. K přeměně velkého snu v realitu Etiopie vytvořila investorům příznivé podmínky.

Díky pobídkám Čína prostřednictvím Čínsko-afrického rozvojového fondu pomohla Etiopii založit na okraji Addis Abeby továrnu, která Etiopii pomáhá zhodnocovat její kůži. V současnosti podnik produkuje šest tisíc párů obuvi denně. Boty „Made In Ethiopia“ jsou kromě Evropy, Spojených států a Asie exportovány do Keni, Ugandy, Súdánu, Rwandy, Zambie, Jižní Afriky, Ghany a Nigérie.

Zdroj: Global Times

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Přečtěte si

  • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

    Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

  • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

    Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

  • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

    Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

  • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

    Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

  • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

    Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru