Trendy spolupráce Ruska a Číny: zemědělství, nerosty i bezpečnost

Jak roste intenzita spolupráce mezi Ruskem a Čínou, ukazují názorně společné projekty čínských a ruských regionů. Číňané mají značný zájem o ekologicky čistou ruskou zemědělskou produkci, ale zdaleka nejde jen o potraviny.

Spolupráce na regionální úrovni přispívá k posílení a prohloubení ekonomických vztahů mezi oběma státy. Je výrazem úrovně vzájemné důvěry a napomáhá k vytvoření dobrých vztahů, k ekonomické a kulturní integraci. Rusko i Čína jsou si toho vědomy, a podporují proto styky mezi svými oblastmi a regiony.

Jedním z významných dokladů rusko-čínské spolupráce je projekt Volha – Jang-c'-ťiang.

V roce 2013 byla v souladu s nařízením ruského prezidenta Vladimira Putina zřízena Společná pracovní skupina pro spolupráci v ekonomické a humanitární oblasti pro oblast Povolžského federálního okruhu Ruska a oblasti horního a středního toku řeky  Jang-c'-ťiang v ČLR.

Povolžský federální okruh je tvořen patnácti subjekty Ruské federace (6 republik, 2 kraje, 7 oblastí) a má téměř 30 milionů obyvatel (z toho 20 % Rusů). Oblast horního a středního toku řeky Jang-c'-ťiang  představuje území pěti čínských provincií a přímo spravované město Čchung-čching s celkovým počtem více než 360,6 milionů obyvatel.

Do konce minulého roku si oba velké regiony vyměnily řadu návštěv a uskutečnily několik společných jednání. Byly podepsány smlouvy o obchodní a ekonomické a o vědeckotechnické spolupráci mezi vedením Nižněnovgorodské oblasti (jejímž správním střediskem je Nižnij Novgorod, který je současně i administrativním centrem celého Povolžského federálního okruhu) a čínskými provinciemi An-Chuej a S´čchuan.

Celkově se ale zatím spolupráce mezi těmito velkými územními celky Ruska a ČLR rozvíjí poměrně pomalu. Je to způsobeno řadou legislativních překážek, chybějícími podmínkami pro rozvoj obchodu a přísným vízovým režimem mezi oběma státy.

Přesto ale řada expertů předpokládá, že pokud budou stávající problémy odstraněny, čeká vztahy a spolupráci mezi Povolžským federálním okruhem a regiony horního a středního toku Jang-c'-ťiangu skvělá budoucnost.

Čínský „hlad“ po ruských zemědělských produktech

V poslední době výrazně vzrostla i součinnost ČLR s ruským Altajským krajem. Rozvíjí spolupráce v oblasti ekonomiky, vzdělávání a kultury. Hlavním předmětem ekonomické spolupráce je ale obchod se zemědělskými produkty. Čínský potravinový trh je jednou z hlavních oblastí exportu z Altaje. Čína odtud pravidelně nakupuje velké množství mouky, krup a medu. Současně je Altajský kraj největším ruským dodavatelem rostlinných tuků do Číny.

V roce 2015 bylo v rámci regionu prodáno do Číny 5400 tun mouky a víc než 26 tun medu (tj. devětkrát více medu než v roce 2014). V červnu 2016 vedení kraje oznámilo, že objem obchodního obratu s ČLR se během předcházejícího roku zvýšil čtyřikrát. Kromě dalších produktů Čína nakoupila například i stovky tun altajské zmrzliny. V loňském roce nárůst exportu pokračoval.

Nejživější obchod Altajského kraje s Čínou probíhá s její ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang  na severu. Automobilní přeprava nákladů mezi oběma oblastmi probíhá přes území Kazachstánu a Mongolska.

Výrazný přebytek obilí v Altajském kraji a stále rostoucí čínská poptávka po dovozu vysoce kvalitních potravin a zemědělských surovin vyžaduje od obou obchodních partnerů posílit obchod a zapojit do něj i další oblasti Číny. Zvýšení exportu do Číny je pak jedním z hlavních úkolů vedení Altajského kraje.

 Je třeba uvést, že v legislativě Číny existuje řada překážek, které brání tomu, aby se rusko-čínský trh se zemědělskou produkcí plně rozvinul. Například bez ohledu na stále rostoucí popularitu a zájem o altajské obilí brání ve zvýšení jeho dodávek do Číny tamní systém kvót na dovoz mouky, které si mezi sebou rozdělují pouze čínské společnosti.

V současné době jednají Rusko a Čína o zrušení nebo alespoň změkčení čínských omezení na dovoz zahraničních zemědělských produktů – a určitého pokroku již bylo dosaženo. Čína se například zavázala do roku 2020 zrušit celní omezení, která nejsou v souladu s pravidly Světové obchodní organizace.

Loni v listopadu proběhlo setkání gubernátora Altajského kraje Alexandra Karlina s velvyslancem Číny v Rusku Li Huim. Posoudili perspektivy rozvoje obchodní a investiční spolupráce mezi Altajským krajem a ČLR. Kromě již tradičních oblastí spolupráce se v jednání dotkli i oblasti turismu. Podle Li Huie má Altajský kraj i v této oblasti velký potenciál.

V témže měsíci se delegace Altajského kraje zúčastnila 21. Mezinárodního veletrhu potravinářských výrobků, pohostinství, společného stravování a maloobchodního prodeje FHC Čína 2017. Čínští podnikatelé a představitelé tak dostali možnost seznámit se s nejrůznějšími produkty podniků a společností Altajského kraje.

Perspektivy ekonomické spolupráce  ČLR s Altajským krajem je tak možno hodnotit kladně. Je obecně známo, že čínské zemědělství není schopno plně zajistit potřeby obyvatelstva a že čínský import zemědělské produkce v dohledné době dále poroste. Mnoho Číňanů se navíc obává nadměrného používání chemie a genového inženýrství, které čínští pěstitelé hromadně využívají ve snaze dosáhnout maximální úrody.

Vzhledem k těmto okolnostem a také k pokračující liberalizaci čínské obchodní legislativy mohou ruští producenti ekologicky čisté zemědělské produkce počítat v nejbližších letech s výrazným nárůstem obchodu s Čínou.

A samozřejmě ropa…

Další zajímavou novinkou v oblasti rusko-čínské spolupráce na regionální úrovni je rozvoj styků mezi Čínou a Čečenskou republikou. Důležitou sférou jejich ekonomické spolupráce se stalo podnikání v oblasti těžby a zpracování ropy a plynu.

V dubnu 2017 podepsala čečenská OAO Чеченнефтехимпром (veřejná akciová společnost Čečenský naftový a chemický průmysl) a čínská společnost CPTSA dohodu o spolupráci. Čínští naftaři tak získali povolení k provádění geologického průzkumu a k rozvoji (tedy i těžbě) čečenských ropných a plynových polí. Jako prvnímu zahraničnímu partnerovi Čečny tak byly společnosti CPTSA v oblasti petrochemického průmyslu vytvořeny ty nejlepší podmínky k činnosti.

Podle premiéra Čečenské republiky Abubakara Edelgerijeva budou obě země spolupracovat nejen v těžbě ropy, ale i při jejím zpracování, což se příznivě projeví na čečenské ekonomice.

Jde taky o bezpečnost

A existuje ještě jedna oblast úzké spolupráce mezi Čečnou a ČLR – jde o oblast zajištění

bezpečnosti. V posledních letech lze v čínské ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang  pozorovat výrazný nárůst teroristických hrozeb.

V zájmu zachování a zajištění bezpečnosti na území Sin-ťiangu se Čína snaží využít čečenské zkušenosti z boje s terorismem. S tímto záměrem také v listopadu loňského roku navštívila Čečenskou republiku čínská delegace vedená zvláštním představitelem ČLR pro bezpečnost a boj s terorismem Čeng Ho-pchingem.

Kromě bezpečnostních otázek však vedení čínské delegace a čečenská vláda posoudily i otázky dalšího rozvoje ekonomické spolupráce. Podle vyjádření čínské strany je Čečensko bohaté na přírodní zdroje a má rovněž velký potenciál v oblasti turismu.

Lze tedy učinit závěr, že Rusko a Čína postupně a důsledně rozvíjejí spolupráci mezi svými jednotlivými regiony a že tato spolupráce již přináší výsledky.

Dmitrij Bokarev

Zdroj: journal-neo.org

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

loading...

Ohodnotit článek
(5 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • Další rána pro dolar: Rusko a Čína se naučily obejít SWIFT
  Hospodářská spolupráce Ruska s Čínou vedla v uplynulém roce k vytvoření nových nástrojů zbavujících tyto státy závislosti na dolaru.
  úterý, 06 březen 2018 22:36 Přečteno 9230 krát
 • Jde to i bez rozvratu a chaosu. Číňané přetváří Etiopii v prosperující africkou zemi
  Zatímco se Evropa topí v migrační krizi, která mění starý kontinent k nepoznání, ničí jeho původní kultury a zasévá mezi obyvatele stále více napětí, Čína mohutně investuje v Africe – a mění k nepoznání ji. Za dobu, kdy Západ rozvrátil Libyi a bohatou africkou zemi proměnil v území války, chaosu…
  úterý, 20 březen 2018 21:59 Přečteno 7075 krát
 • Zásadní slova Vladimira Putina. Hodlá odpoutat Rusko od dolaru
  Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že považuje za správný kurs k odpoutání ruské ekonomiky od dolaru.
  úterý, 08 květen 2018 23:06 Přečteno 6563 krát
 • Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl
  Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.
  středa, 30 květen 2018 23:18 Přečteno 6369 krát
 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom
  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.
  středa, 13 červen 2018 10:22 Přečteno 4007 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru