Hugh Hendry: Pokud Čína devalvuje měnu o 20 procent, všechno narazí do zdi

„Jestli má Hugh Hendry pravdu, či nikoli, brzy uvidíme. Nyní mu mocná PBoC (Čínská Lidová Banka) dýchá na krk se svojí aktivitou vedoucí k likvidaci všech hedgeových fondů, jenž spekulovaly proti Juanu, i kdyby to znamenalo zavřít burzu v Pekingu, zrušit veškerý obchod a restartovat znovu celou ekonomiku.“

Dříve byl Hugh Hendry jedním z nejprominentnějších světových finančních skeptiků zastávajících názor, že status quo směřuje ke zkáze nebo že centrální plánování nemůže fungovat.

Asi nejslavnější byla jeho diskuze u kulatého stolu s Jeffrey Sachsem a Gillian Tettovou (r. 2010), když rozebírali krachující Evropský experiment s jednotnou měnou, kdy prohlásil: „Měli bychom se zbavit oné prohnilosti a postavit se čelem recesi. Začíná to být velmi tvrdé, lidé budou přicházet o práci. O tu by přišli stejně. Buď to roztáhneme na dvacet let, nebo se toho zbavíme za tři roky,“ a uzavřel: „Doporučuji Vám paniku!

Nakonec panice podlehli všichni, což vedlo k bezprecedentně největšímu kvantitativnímu uvolňování v globálním měřítku a zavedení negativních úrokových sazeb a vyústilo v mnohem halasnější spekulace dokonce v nejserióznějších kruzích, totiž o tom, že guvernéři centrálních bank jsou nyní bezmocní.

Ale Hendry byl zejména jedním z největších skeptiků ohledně vývoje v Číně, jistý si tím, že tamní masivní přemrštěné kapacity, insolvence a problémy se špatnými úvěry skončí nevyhnutelně katastrofou (tehdy byl dluh Číny 200 % jejího HDP a od té doby vzrostl na 350 % HDP).

Jeho skepticismus vyústil v založení hedgeového fondu, jenž mu generoval 40% zisk p.a. na sklonku r. 2011. Po dvouletém velmi slabém výkonu Hendry úplně pohořel a hodil ručník do ringu se slovy: "Již se na sebe nemohu podívat ani do zrcadla.“

Kapituluji zde ve veřejném zájmu. Máte plné právo akcie mého fondu prodat. S&P500 je o 30 % výše, než před rokem – přál bych si, abych toto věděl před rokem. Bankrot není v mém zájmu. S tím se mohu smířit, ale nemohu dát všanc svoji pověst jen proto, že jsme se nyní ocitli ve virtuální smyčce trhu.“

Poté se vrhl do nákupu rychloobrátkových papírů a bondů továren na 3D tiskárny.

Nyní se posuňme rychleji směrem k současnosti, kdy se nespočetné hedgeové fondy (klíčové mezi nimi jsou Kyle Bass Hayman Capital nebo Mark Hart's Corriente) staly těmi největšími „medvědáři“ spekulujícími ohledně poklesu a očekávajícími kolaps čínské ekonomiky – šortují Juan v očekávání jeho masivní devalvace.

A právě v tomto se prokázal Hugh Hendry kontradiktorním, zejména proto, že Čína se dokáže vyrovnat i s ekonomickým „tvrdým přistáním“. A ve svém nejnovějším rozhovoru s Raoulem Palem (RealVision) je velmi ostražitý vůči devalvaci Juanu, když tvrdí: „Zítra se probudíme, jářku vyskočil bych z okna svého hotelového pokoje, pokud to byl předem naplánovaný scénář, ale probudíme se a zjistíme, že čínský Juan devalvoval o 20 %. Konec světa – bude to konec světa!"

Co činí toto interview dvojnásob ironickým, je nejen divoký protimluv Hugha Hendryho zpochybňujícího nyní vše, čemu sám věřil ještě před nedávnem, ale zároveň jeho nesouhlas s měsíc starými tvrzeními svého hostitele, ve kterých načrtl nástup Kondratěvovy zimy, v němž bude Čína hrát hlavní roli.

Jestli má Hugh Hendry pravdu, či nikoli, brzy uvidíme. Nyní mu mocná PBoC (Čínská Lidová Banka) dýchá na krk se svojí aktivitou vedoucí k likvidaci všech hedgeových fondů, jenž spekulovaly proti Juanu, i kdyby to znamenalo zavřít burzu v Pekingu, zrušit veškerý obchod a restartovat znovu celou ekonomiku.

Reklama

Jedním z důvodů, proč má být Juan slabší, není jeho kurz k dolaru, ke kterému je navázán, ale to, že klesá vývoz vůči všem odběratelům a obchodním partnerům, což primárně volá po slabší měně.

Prozatím ti, kteří spekulovali proti Juanu a měli z toho dobré zisky, trpí ztráty, jak dolar oslabuje a Juan posiluje.

Pochoptelně Hugh Hendry nesouhlasí s těmito rebely proti Číně a věří, že cesta ke stabilizaci čínské ekonomiky je skrze silnou měnu, i když to nedává smysl, když čínský dluh přesáhl 350 % HDP, zatímco nesplácené úvěry už přesáhly 10 % a rostou.

Hendry je keynesiánsky přesvědčen, že 20% devalvace Juanu povede ke globální devastaci, takové, k jaké nás nepřivedla ani Paulsonova opatření (TARP) předložená Kongresu USA v letech kreditní krize:

Zítra vstaneme a zjistíme, že Čína devalvovala měnu o 20 % - to je konec světa. Svět prostě skončil. Euro padne – svět končí. Všechno jako by narazilo na tvrdou zeď – v tomto scénáři již není žádné euro. Ekonomika USA také narazí do zdi – všechno narazí do zdi!

Síla dolaru, jíž si malujete, je ve skutečnosti devastací, protože dolar byl již eliminován. Je nyní velmi vzácnou komoditou – úplně jste jej vygumovali. A Čína je státem vyvrhelů."

To je svět Šíleného Maxe! A Čína v tomto světě bude králem – jak se vám to líbí?

Není žádný svět po dni, kdy Čína devalvuje Juan

Takové a podobné výkřiky zaznívají od Hugha Hendryho již skoro deset let. A zatímco nám je jasné, na které straně Juanu Hendry nyní stojí (napřímo nebo synteticky), nemůžeme si dovolit ten luxus a čekat, kdo bude mít nakonec pravdu: Čína a její PBoC, Hugh Hendry nebo soudnost a zdravý rozum.

Tyler Durden

Zdroj: zerohedge.com

Překlad: shan, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 26. srpna 2019 a svátek má Luděk.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama