Z Davosu k hyperinflaci

„Hodina pravdy, kterou určuje ukončení platných smluv o dodávkách ropy z Ruska do Evropy, se blíží. Blíží se stejně rychle jako hodina, kdy rubl nebude záviset na cenách ropy. A k Putinově hodině radosti z ropy se přidala hodina radosti z FIFA.“

Mejdan v Davosu skončil bez bouře. „Snowzilla“, jak nazvala US media sněhovou bouři, která přinesla Centrálnímu parku v NY 64 cm sněhu během dne, 85 milionům obyvatel východní části USA problémy a obyvatelům New Jersey strach a vzpomínku na „Sandy“ z roku 2012, nechala Davos v klidu.

Aby ho bylo více, ale ne příliš, o to se postaralo 4.500 vojáků, kteří ochraňovali kolem 2.500 účastníků Světového ekonomického fóra (WEF) a současně doposud nevyjasněná noční střelba. V noci ze středy na čtvrtek měl jeden voják štěstí. Zatím si stěžuje na sluchové potíže poté, co ho minula kulka kolegy. Ale 12 vojáků, kteří byli usvědčeni drogovým testem z používání cannabis a kokainu budou, mít co vysvětlovat a platit. Pokuta za používání kokainu je do 500 CHF. To není nic, co by švýcarského vojáka porazilo na kolena a na delší dobu.

Humanoid Hubo zanechal silný dojem a tichou výzvu pro evropské politiky. Ti by si měli uvědomit, že roboti jsou již na cestě k nám, podobně jako miliony migrantů. Otázka, kterou jim humanoid položil, a kterou by měli zodpovědět co nejdříve, zní: Kdo může lépe, rychleji a bezproblémově sloužit podnikatelům? S ohledem na úroveň robotizace si dovoluji napovědět, že řešení nedostatku pracovních sil pomocí migrantů by měl raději vysvětlovat nějaký americký herec, vyprávěč a bavič, a podle NY Post „král Davosu“ Kevin Spacey.

Kevin Spacey (56) pokračoval v úspěšném tažení Hollywoodu do Evropy a do Islámu. Jestliže Di Caprio nedostal Oscara, ale Crystal Award v Davosu, prý za své angažmá při ochraně životního prostředí a kritiku energetických monopolistů, a odletěl spokojen, to podle osobního hodnocení odezvy na přednášku v přeplněném malém sále pro 100 posluchačů WEF odletěl Spacey s příslibem milionů pro příští film.

Spacey, producent si vybral pro Davos tři osobní témata: 1) Seriál House of Cards, 2) Cesta k herectví, 3) Budoucnost filmové branže. K prvnímu tématu poznamenávám, že odpověď na otázku, jak dalece je House of Cards realistický? byla hollywoodská: „Část lidí tvrdí, že je přehnaný, část tvrdí, že jsem se přiblížil realitě.“ K prezidentským volbám v USA dodal, že „to vše jsme tady již měli. Trumpova kampaň se podobá kampani George Wallace z roku 1968.“ Ke druhému tématu se nebudu vyjadřovat. Ke třetímu opět krátce. Spacey je „nadšen z možností, které nabízejí nové technologie a virtuální realita“. To by mělo stačit pro technokraty a finančníky.

Pro politiky a návštěvníky schopné vyjádřit emoce nabídl lekci v americkém mesiášství. Jak skončilo hollywoodské představení v Davosu? Story, se kterou Spacey uzavřel své vystoupení, se vztahuje na jeho workshop v Abu Dhabi a stydlivou účastnici, která nechtěla vyjít na scénu. Když ji Spacey přesvědčil vyjít na scénu, měla zahrát filmovou nebo divadelní scénu, kterou zná. Mladá herečka si vybrala scénu z filmu „Zelená rajčata“, který pojednává o zneužití v manželství. Proč uvádím tento příběh? Spacey – podle svého vyprávění – dostal mladou herečku do stavu, kdy se po několikrát opakované klíčové větě scény, rozplakala. Proč? Herečka odpověděla: „Ještě nikdy jsem nebyla vyzvána ukázat své opravdové city.“ A Spacey měl zprávu pro Davos: „To říká všechno o tom, co je špatné s ženami v arabském světě.“ Po devíti měsících dostal Spacey dopis od herečky, že jde studovat herectví do Londýna. Já naivní jsem si myslel, že je těhotná.

Naivní jsem nebyl v odhadu, co přiveze prezident Porošenko z Davosu. V Obamově řeči „Ukrajina jako klient Ruska“ dokázal Prošenko prezidentovi Obamovi, že se mýlí a je naivní. Porošenko si přivezl domů slib na další nenávratný úvěr MMF. Pro obdržení pouhé jedné miliardy USD musí odevzdat USA Ukrajinu pod dlouhodobou kontrolu trhu a budgetu.

Všechny finanční a trhové toky státních podniků, stejně jako politických řešení a administrativních procesů, budou řídit „nezávislí“ profesionálové, při jejichž výběru budou USA Ukrajině pomáhat. Pro úplnost uvádím, že Porošenko neobdržel v Davosu ani jeden investiční příslib od zahraničních firem. Ukrajinské banky jsou na 140. místě ve světě ze 144 hodnocených. Na politické scéně Minských dohod se mezitím objevila netrpělivost USA. Tiché ukázání mrkve a biče Porošenkovi a Jaceňukovi mluví za sebe a věští překvapení.

Reklama

Překvapení a zklamání nabídli Američané rusofobům a přátelům sankcí proti Rusku. Glencore koupil 20. ledna t.r. první dodávku ropy ve kvalitě Urals. Američanům to trvalo 4 roky, než pochopili, že ruská ropa je výhodnější pro americké rafinerie než jejich WTI. Co se týče Evropy, ta může Urals částečně zaměnit západoafrickou ropou. O podmínkách a riziku takových dodávek se nebudu rozepisovat.

Hodina pravdy, kterou určuje ukončení platných smluv o dodávkách ropy z Ruska do Evropy, se blíží. Blíží se stejně rychle jako hodina, kdy rubl nebude záviset na cenách ropy. A k Putinově hodině radosti z ropy se přidala hodina radosti z FIFA. Ta si cení, podle slov kandidáta na prezidenta FIFA Jerome Champagne, přínosu RF světovému fotbalu a připomíná, že Rusko je členem FIFA od roku 1912. Do třetice, všeho dobrého i zlého, praví staré přísloví.

Prezident Putin potřebuje – nejenom podle mé povrchové analýzy zveřejněného státního rozpočtu RF – zkrátit utrácení úředníků o 15 procent a státní rozpočet (13.738 trilionů rublů, výdaje 16.099 trilionů, deficit 2.36 tj. 3 %) může být proficitní. Snížit utrácení úředníků a omezit korupci je v současné situaci RF zcela reálné bez novodobého Gulagu.

Překvapeni a zklamáni budou ještě více než rusofobové evropští politici. A to hned z několika důvodů:

1) Nízké ceny ropy a drahých kovů přivedly JAR, Nigérii a celou řadu dalších zemí afrického kontinentu do velkých ztrát a vysokého sociálního napětí. Občané těchto zemí, včetně Alžírska, kde podle průzkumu každý třetí mladý má kufr sbalený, jsou připraveni imigrovat. Kam? No přece k nám.

2) Fondové trhy ve světě, včetně MSCI, který odráží změny cen akcií 23 států světa, Nikkei, DAX, FTSE a další se, po 19. lednu t.r., nezotavily.

Nevím, kdo z renomovaných ekonomů a analytiků si včas uvědomil, že i tak malé zvýšení úrokové sazby FED (z 0,25% na 0,50%) má při současném stavu světového hospodářství takový vliv, že působí obrovské finanční pohyby kapitálu a ztráty a v neposlední řadě vede k prodloužení tisku zbožím nepodložených USD a Euro.

Výsledkem bude, opět podle svého osobního hodnocení situace, opakování asijské krize z konce 90 let v horší podobě. Nedojde – li například ke zvýšení ceny ropy na 50 a více USD za barel, musíme počítat s defaultem Venezuely a Brazílie. V takové situaci se cesta světa k hyperinflaci urychlí.

Hyperinflace umožní USA zničit zbytečné USD a po jejím ukončení umožní USA diktovat nových hospodářský růst podle svých podmínek. V tomto světle je potřeba vidět, mimo jiné aktivitu „kozla – zahradníka“ Josefa Ackermana, ex – šéfa DB (ztráta 6,7 miliard Euro za 2015), který sanuje Bank of Cyprus.

Proto platí třikrát opakovaná výzva prezidenta Putina během posledního zasedání vlády: Budeme věřit v lepší, ale budeme se připravovat na horší.

Jan Campbell, Eurasia24.cz


photo credit: IMG_1046 via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama