Noční můra Saúdů. Jemenští povstalci zasáhli ropné pole v hloubi království

Agrese v Jemenu se pro vedení Saúdské Arábie stává čím dál horší noční můrou. Jemenští povstalci už delší dobu působí přímo na saúdskoarabském území, avšak dosud spíše v příhraničních oblastech. Jejich poslední útok však směřoval do skutečné hloubi Saúdské Arábie a cílil na strategicky důležité objekty.

Reklama

Čtyři a půl roku trvající agrese nepřináší Saúdské Arábii pozitivní výsledky z vojenského ani z politického hlediska, zatímco náklady na kampaň neustále rostou. De facto se rozpadla sunnitská koalice, agrese se stala nepopulární na Západě a své zájmy si na úkor Saúdské Arábie začaly v Jemenu nekompromisně prosazovat Spojené arabské emiráty, což může v důsledku vést k opětovnému rozdělení Jemenu.

Nekonečný boj s húsijskými povstalci tak na svých bedrech ponese především zadlužená Saúdská Arábie. Boje se přitom přenášejí stále víc na její území, kdy není výjimkou, že Húsiové napadají základny a konvoje saúdskoarabských sil v pohraničí a útočí taktickými raketami, jako se to stalo počátkem srpna, kdy zasáhli mezinárodní letiště Abha na jihozápadě země.

Zatím poslední útok ze 17. srpna se ale od těch předchozích v mnohém liší. Húsiové napadli obří saúdskoarabské ropné pole Šajbá, nacházející se ve vzdálenosti zhruba 1200 kilometrů(!) od jimi kontrolovaného území.

Podle prohlášení povstalců měl být útok proveden deseti sebevražednými drony Qasef K2, kdy mělo jít o dosud nejrozsáhlejší vzdušnou operaci Húsiů „v odpovědi na zločinnou agresi proti jemenskému lidu“.

Reklama

Někteří experti nicméně tuto verzi zpochybňují a tvrdí, že k úspěšnému útoku byly použity střely s plochou dráhou letu. Těmi jemenští povstalci prokazatelně disponují – nedávno představili střelu Quds-1, která z největší pravděpodobností vychází z obdobných íránských střel. Jejich předlohou zase byly sovětské Ch-55, získané zřejmě z Ukrajiny.

Ať byl útok veden jakýmikoliv prostředky, ty podle dostupných satelitních snímků do hloubi saúdskoarabského území pronikly a infrastrukturu zasáhly. Satelitní snímky ukazují situaci před útokem (15. srpna) a po něm, kdy je zřetelné poškození objektů, resp. z nich vycházející hustý dým.

Pro Saúdskou Arábii to znamená vážný problém v podobě ohrožení všech důležitých objektů, které jsou na dostřel Húsiů:

Geo, EA24

Foto: depositphotos.com, Babak Taghvaee / Twiter

Reklama

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 16. září 2019 a svátek má Ludmila.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama