Záhadný náklad pro Írán, S-350 odrazí masivní útok, okupace Sýrie… Krátké zprávy EA24

V sociálních sítích se objevily videa a fotografie náklaďáků odvážejících z íránského přístavu u Kaspického moře zamaskované kamazy…

Čína dosáhla významného úspěchu na poli letectví a solárních technologií. V závěru července v provincii Če-ťiang uskutečnil svůj první let bezpilotní prostředek poháněný čistě solární energií. Letoun s patnáctimetrovým rozpětím je vybaven čtyřmi elektromotory, může létat ve výšce až osmi kilometrů a ve vzduchu vydrží i dvanáct hodin. Očekává se, že letoun bude využíván mimo jiné v rámci budování sítě 5G.

Reklama

Do konce letošního roku ruská vojska protivzdušné obrany obdrží první komplex S-350 Viťaz, který má v jednotkách PVO nahradit starší verze S-300. Zbrusu nový protivzdušný systém je schopen sestřelovat nejen letadla, ale i taktické balistické rakety a řízené střely s plochou dráhou letu, letící ve výšce pouhých deseti metrů nad zemí. Pro Rusko tedy S-350 vstupuje do výzbroje v „pravý čas“, tj. v době ukončení platnosti smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Viťaz má oproti S-300 řadu výhod, zejména schopnost odrazit masivní simultánní útok z několika směrů (jedno odpalovací zařízení obsahuje dvanáct střel oproti čtyřem v případě S-300).

Syrský stálý zástupce při OSN obvinil Turecko, že okupuje část Sýrie, když na severu země rozmístilo už víc než 10 tisíc vojáků a 166 tanků.

V sociálních sítích se objevily videa a fotografie náklaďáků odvážejících z íránského přístavu u Kaspického moře zamaskované kamazy s „nějakým vojenským zařízením“. S vysokou pravděpodobností jde o čerstvě dodané moderní ruské prostředky radioelektronického boje. Na druhou stranu (zatím) nebyl viděn žádný náklad s cennými troskami sestřeleného amerického dronu RQ-4 na cestě opačným směrem…

Reklama

Izrael podle médií lobboval za to, aby Spojené státy vyloučily Turecko z programu F-35. USA tímto krokem v souvislosti s tureckým nákupem systému S-400 sice intenzivně vyhrožují, na druhou stranu ale jsou „v pasti“, jelikož by to znamenalo bezprecedentní poškození už tak rozklížených vztahů uvnitř Severoatlantické aliance a také další prodražení astronomicky drahého projektu pro americké daňové poplatníky.

Příslušníci ukrajinské Národní gardy „trénují“ v opuštěném městě Pripjať, které bylo vybudováno v černobylské zóně v pozdních časech existence Sovětského svazu. Údajně cvičí na bojové operace na Donbasu, který by chtěli dobýt zpět, podle všeho tam ale spíš bohapustě střílí pro zábavu. Je třeba takto stylově, po americku zlikvidovat všechny pozůstatky zaniklé vyšší civilizace na ukrajinském území…

Geo, EA24

Foto: Geo

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama