Su-35 pro Turecko, severokorejská superzbraň, óda na paneláky… Krátké zprávy EA24

Moskva je ochotna zvážit dodávky stíhaček Su-35 do Turecka, pokud o to Ankara požádá, říká šéf Rostechu Sergej Čemezov. Donedávna se mluvilo o nejnovějších Su-57, ale…

Severokorejská ponorka, jejíž stavbu nedávno zkontroloval vůdce Kim Čong-un, podle analytiků ponese dvě nebo tři balistické rakety s jadernou hlavicí a doletem okolo 1200 kilometrů, což může znamenat velký problém pro americké základny v Tichomoří. Severní Korea současně finišuje s budováním rozsáhlého výcvikového centra pro své ponorkové síly.

Reklama

Analýza posledních severokorejských raketových testů znamenala pro velení jihokorejských vojsk a americké vojenské experty studenou sprchu. KLDR dokázala dále vylepšit (už tak technologicky překvapivě vyspělé) rakety testované letos na jaře, „klony“ ruských Iskanderů. Jedna ze dvou z odpálených raket totiž prokazatelné urazila 690 kilometrů, což je víc, než kolik je uváděno v případě Iskanderu a znamená to teoretické „pokrytí“ celého jihokorejského území. Raketa navíc může létat po složité trajektorii, aby unikla sledovacím prostředkům protiraketové obrany. To se v případě severokorejského testu nejspíš stalo, kdy raketa v závěrečné fázi díky schopnosti manévrovat zmizela z radaru specializovaného supermoderního izraelského systému EL/M-2080 Green Pine. Test následoval po podrážděné reakci KLDR na nákup letounů F-35 Jižní Koreou, kdy Severokorejci pohrozili vývojem zbraní schopných ničit nejnovější výzbroj na jihu poloostrova.

Paneláky. Bakalovým novinářům se něco stalo a začali psát pozitivně o „symbolu nesvobody a útlaku“. Panelová sídliště prý nebyla zas tak špatná, nota bene, když i architekti přiznávají, že od revoluce „nic lepšího nevymysleli“. Jedna paní si pochvaluje, že v socialistickém sídlišti prožila krásné dětství (a člověk by si přitom pod vlivem médií myslel, že tu dobu ani nemohla přežít, natož ve zdraví), jiná paní si zase pochvaluje, že tam má všechno od zeleně po školku a cestou do ní nemusí ani jednou přecházet přes silnici. A paneláky si samozřejmě pochvalují „makléři“ a spekulanti, pro které byty, postavené za prostředky tehdejších poctivě pracujících lidí, představují náramně výnosný a pohodový byznys... Jestlipak přijde doba, kdy se někdo v kontextu alarmujícího sucha odváží pochválit představitele „minulého režimu“ za to, že výstavbou víc než milionu bytů v panelácích ušetřili obrovské výměry půdy a zelených ploch?

Reklama

Moskva je ochotna zvážit dodávky stíhaček Su-35 do Turecka, pokud o to Ankara požádá, říká šéf Rostechu Sergej Čemezov. Donedávna se mluvilo o nejnovějších Su-57, ale i uvedená letadla by Turecku „vytrhla trn z paty“ v souvislosti s tendencemi vyloučit zemi z amerického programu F-35. Dodání Su-35 by navíc bylo mnohem méně problematické nejen z hlediska termínu (letouny jsou v zavedené sériové výrobě), ale i z hlediska exportu a případného transferu technologií, jelikož vývoz těchto letadel už byl schválen a pořídila si je Čína… V každém případě by pak nákup Su-35 znamenal velmi výrazný nárůst kapacit tureckého letectva.

Na pekingské výstavě obranných technologií byl předveden špionážní žralok, tedy podvodní dron v podobě žraloka, vybavený kamerami s vysokým rozlišením a stabilizací. Dron s instalovaným protikolizním systémem se může ponořit do hloubky až 150 metrů a disponuje také schopností autonomního návratu na základnu.

Ruské zlaté rezervy přesáhly hodnotu stovky miliard dolarů. Jen v červnu se rozrostly o dalších 18 tun tohoto drahého kovu a vyšplhaly se na celkových 2208 tun. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by ruský apetit k nákupům zlata polevoval…

ea24

Foto: © Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je sobota 16. listopadu 2019 a svátek má Otmar.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama