Konkurence pro Muska, nový vrtulník z Ruska, Poláci zbrojí a další zprávy EA24

Věhlasný ruský Ústřední aerohydrodynamický institut (CAGI) pracuje na konceptu vysokorychlostního vrtulníku pro arktické oblasti…

„Absolutní mistr světa v PR“ Elon Musk a jeho SpaceX mají asijskou konkurenci, o které se naopak skoro neví. Čínská soukromá společnost One Space v minulých dnech dokončila konstrukci komerční nosné rakety OS-M. Raketa, schopná vynést do vesmíru až půltunový náklad, už byla dopravena na kosmodrom Ťiou-čchüan v poušti Gobi a její start je naplánován na konec března. Všechno to vypadá až velkolepě a raketa je prý schopna zabezpečit „moderní, přesnou a ekonomicky efektivní dopravu“ nákladu na oběžnou dráhu.

Reklama

V Polsku rehabilitovali Romualda Rajse, což vzedmulo vlnu nevole v sousedním Bělorusku. Polský „bojovník proti komunismu“ je spojován s masakrem menšinových Bělorusů, kteří byli vyvražděni nelegálními polovojenskými jednotkami počátkem roku 1946 ve východním Polsku kvůli „podpoře komunistů“. Při vydrancování pěti vesnic tehdy zahynulo 79 lidí včetně žen a dětí. Rajs byl za zločiny popraven v roce 1949 a nyní byl rehabilitován poté, co byla zjištění z minulosti „s ohledem na nejnovější vědecký výzkum“ označena za „chybná“ a „neodpovídající skutečnosti“. Ať žije mírové soužití národů Evropy.

A zatímco zoufalí Poláci čekají i na základní vyšetření roky, protože stát nemá na zaplacení lékařů, kteří pak ze země houfně utíkají do zahraničí, budou muset do roku 2026 z rozpočtu oželet neuvěřitelných 49 miliard eur na nákup zbraní. Největší porci peněz zřejmě zhltne nákup amerických letadel F-35. Být „znovu velikým“ zkrátka není jen tak.

Věhlasný ruský Ústřední aerohydrodynamický institut (CAGI) pracuje na konceptu vysokorychlostního vrtulníku pro arktické oblasti. Poptávka po takovém stroji je z především z řídce osídlených severních oblastí Ruska, kde například přesun nemocného nebo zraněného do vzdálené nemocnice vyžaduje extra rychlý dopravní prostředek. Kromě klasického rotoru proto má být vrtulník vybaven proudovým pohonem.  Otázka je, kdy a zda vůbec se podaří tento projekt dotáhnout do sériové podoby, což se současnému Rusku prozatím nepodařilo ani u dvou projektů, které zdědilo po Sovětském svazu – Mi-38 a Ka-60/62.

Reklama

Předseda ukrajinského Parlamentu Andrij Parubij vypnul mikrofon poslanci Opozičního bloku Vasiliji Nimčenkovi za to, že při svém vystoupení nemluvil ukrajinsky, ale rusky. Pro našeho ministra zahraničí Tomáše Petříčka je určitě důležité, že Parubij tak učinil po evropsky, moderně, zkrátka jak se dnes sluší a patří: distingovaně, s hezkými slovy i gesty, za která by se nemuseli stydět ani moderátoři naší oblíbené televize. Podstata je přece nedůležitá, stejně jako třeba fakt, že Parubij nedávno pochválil Hitlera za praktikování přímé demokracie.

Za první dva měsíce letošního roku se v České republice nakazilo spalničkami více lidí, než za celý loňský rok, více než dvě stě. A to je zřejmě teprve začátek. Při všech debatách o očkování nebo neočkování platí, že: jaké zdravotnictví, taková populace. Ale hlavní je, že banánů je dostatek.

Írán vyvinul vlastní protitankovou řízenou střelu Toophan-3M, která se řadí k moderním a technologicky vyspělým zbraním, určeným pro útoky shora, kde jsou tanky nejzranitelnější. Zbraň byla prezentována na mezinárodní výstavě IQDEX 2019 v iráckém Bagdádu včetně videa s názornou ukázkou.

ea24

Foto: CAGI

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 22. října 2019 a svátek má Sabina.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama