Print this page

Turecký proud, Venezuela, Ukrajina… Krátké zprávy EA24

Současné výpadky elektřiny ve Venezuele nejsou v Latinské Americe ničím novým...

Srbská agentura pro energetiku schválila vybudování srbské větve plynovodu Turecký proud. Stavět se má začít už v dubnu. Rychlý sled událostí navazuje na lednovou návštěvu ruského prezidenta Putina v Bělehradě. Už na začátku roku bulharský operátor tranzitního systému Bulgartransgaz oznámil, že postaví plynovod od hranice s Tureckem, odkud bude plyn směřovat dále do Srbska. Turecký proud má začít fungovat ještě letos a tryskem běží také přípravy plynovodu Nord Stream 2. Dveře v Bílém domě se po Babišovi zřejmě netrhnou.

Současné výpadky elektřiny ve Venezuele nejsou v Latinské Americe ničím novým. Článek v The New York Times ze srpna 1973 popisuje „náhodné“ blackouty v Chile během „politické krize“, přecházející násilnému svržení socialistického prezidenta Salvadora Allendeho. Archivní noviny si také všímají nářku chilského levicového tisku nad tím, že Američané v zemi organizují protivládní protesty, které ničí ekonomiku země… Jak podle šablony.

V Rusku a na Ukrajině – ke značnému znechucení komentujících na obou stranách – koluje video zachycující obrněné transportéry 58. brigády ukrajinské armády naložené na vagony, které má na donbaskou frontu odtáhnout…  lokomotiva Ruských železničních drah. RŽD stoprocentně vlastní ruský stát. Nic osobního, jen byznys?

Nejmocnějšími zeměmi světa jsou Spojené státy, Rusko a Čína. Na základě výzkumu, který zohledňuje nejen vojenskou sílu, ale i míru globálního ekonomického a politického vlivu nebo třeba zmínky v médiích, k tomuto závěru došli v U.S. News & World Report. Potud nic překvapivého. Ale pokud bude chtít Babiš udělat Česko „great again“, bude si muset máknout vzhledem k tomu, že jsme se umístili až na 68. místě z 80 hodnocených zemí, daleko za Běloruskem, Libanonem nebo třeba Angolou. Nejhůře skončilo Estonsko v těsném závěsu za Lotyšskem.

Vyhlášená kvalita polského masa nestačí, je třeba sáhnout po ještě něčem lepším: do Česka se vozí stále více drůbežího z Ukrajiny – v roce 2014 to bylo 10 tun, zatímco v roce 2018 už 2,2 tisíc tun… Důvodem jsou „nízké náklady na zpracování masa v zemi“.

„Krajně levicový“ Jean-Luc Mélenchon, v současnosti jeden z nejpopulárnějších politiků ve Francii, varuje před přímou souvislostí dění ve Venezuele s vývojem v Evropě: „Je nezbytné udělat vše pro to, aby Spojené státy nenapadly Venezuelu. Neexistují zákonné důvody pro vojenskou intervenci. To, co se tam děje, se přímo týká nás. Jde o to, abychom si uvědomili, že připouštíme, aby Spojené státy byly pány světa. Protože tehdy budou i našimi pány. V Evropě to povede k tomu, že rozmístění baterií raket v Polsku nás postaví před hrozbu odvetného rozmístění ruských raket, namířených na velitelská centra NATO v Belgii a v Německu. To je situace horší než studená válka. Konec eskalace v Evropě začíná na venezuelské hranici.“

„To není země, to je zahrádka,“ platilo v ještě roce 1985 při natáčení Vesničky mé střediskové. Kapitalismus se s naší zemí nemaže – po milionech metrů čtverečních skladových ploch na úkor zemědělské půdy a lesích zcela zničených „v důsledku klimatických změn“ přichází další skokový nárůst „žlutého moru“, řepkových polí, tentokrát na úkor ovocných sadů. Těch od propuknutí krize na Ukrajině zmizelo více než 3,5 tisíce hektarů a bude ještě hůř. Důvod? Zákaz dovozu ovoce do Ruska, nasměrování polské produkce do Česka a konec rentabilního byznysu pro české pěstitele. Řepka je „efektivnější“, co naplat.

ea24

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Související články dle tagů