Vypadl. Amerického stíhače nad Baltem rázně odehnal pilot Su-27 (VIDEO)

O tom, že šmírovat se nevyplácí, se přesvědčil americký pilot stíhačky F-15C. Od sledovaného objektu nakonec uháněl, „seč mu motory stačily“. Video s obdivuhodným výkonem obránce zveřejnil na svém instagramovém účtu vysloužilý ruský pilot s přezdívkou FighterBomber.

Na záběrech je patrné, jak se americký letoun přiblížil k ruskému letounu, z jehož paluby bylo video pořízeno. FighterBomber neupřesňuje, o jaký letoun šlo, nicméně podle portálu Rossijskaja Gazeta se jednalo o jeden ze strojů ruské vládní letky, nacházející se toho času nad vodami Baltského moře.

Reklama

Rázná přítrž „nevhodnému chování“ pilota F-15C (493rd Fighter Squadron USAF) přichází v sedmnácté sekundě videa. Na scéně se objevuje Su-27P ruských Vzdušných a kosmických sil (VKS), jehož pilot ostrým, nekompromisním manévrem vytlačí amerického stíhače od chráněného letounu a přinutí jej zcela změnit směr i chování.  

Už jsem vyprávěl o tom, jak naši ‚malí‘ chrání naše ‚velké‘. Ve většině případů doprovod našich letadel zahraničními stíhači probíhá v rámci etiky a vysoké profesionality. Ale někdy se stává, že kolegové zapomínají na pravidla psaná i nepsaná. Potom začíná rozhovor ‚bez rukavic‘. Maximálně srozumitelný a efektivní,“ komentoval událost FighterBomber, který zveřejnil už několik exkluzivních fotografií a videí z bojové činnosti letců VKS.

Americký McDonnell Douglas F-15 Eagle a sovětský Suchoj Su-27 byly v 70., resp. 80. letech vyvinuty jako stroje, které měly představovat přímou protiváhu jeden druhému. Spolu s jejich novějšími verzemi dodnes tvoří páteř flotily letounů pro vybojování vzdušné nadvlády jak v americkém, tak ruském letectvu.

Dosud nikdy se neutkaly v leteckém souboji. Stojí však za zmínku, že tentokrát byly oba stroje vyzbrojeny střelami vzduch-vzduch. Jak je patrné z videa, americký letoun nese pod křídlem střely AIM-120 AMRAAM středního dosahu, kdežto ruský stíhač má mezi motorovými gondolami podvěšenu minimálně jednu střednědosahovou střelu R-27 a pod křídly rakety R-73 pro blízký manévrový boj.

Reklama

Geo, Eurasia24.cz

Zdroj a foto: fighter_bomber/Instagram

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama