Muharram Strike: Detonace íránských raket hřměly jen tři míle od Američanů

Írán se v minulých dnech postaral o překvapení, které může mít dopad na plánování amerických operací na Blízkém východě. V rozmezí necelého měsíce provedl už druhý chirurgicky přesný úder na cíle vzdálené stovky kilometrů od íránského území – a tentokrát pouhé tři míle od pozic amerických sil, okupujících část Sýrie.

Íránské revoluční gardy (IRGC) v noci na 1. října vypálily ze základny v západní části Íránu šest balistických raket na cíle Islámského státu v okolí syrského Al Bukamalu. Útok byl odvetou za nedávný masakr na vojenské přehlídce v íránském Ahvázu, při němž teroristé postříleli 29 lidí včetně dětí. K odpovědnosti se přihlásil Islámský stát.

Reklama

K odvetnému útoku na pozice IS využily Íránské revoluční gardy balistické střely Qiam a Zolfaghar. V obou případech jde o poměrně vyspělé mobilní zbraňové systémy s naváděnými raketami, přičemž Zolfaghar disponuje přesným koncovým navedením a schopností zasáhnout cíl s kruhovou odchylkou v řádu jednotek metrů.

Efektivitu použití takových zbraní prokázal už nedávný odvetný úder IRGC na vedení íránských kurdských separatistů v severním Iráku: rakety Fateh-110 zasáhly na 235 kilometrů nejen samotné určené objekty, ale dokonce zasedací místnost, v níž se konala schůze lídrů kurdské organizace.

Po více než třicetiletém vývoji se Íránu podařilo dovést raketové technologie do stavu, kdy tyto zbraně představují velmi účinné a přesné prostředky, jejichž vývoj i použití jsou nepoměrně levnější ve srovnání s moderními údernými bojovými letouny, nemluvě o větší a bezrizikové (s ohledem na lidskou posádku a cenu bojového letounu) schopnosti průniku nepřátelskou obranou.

Právě proto je íránský raketový program trnem v oku americké administrativě – představuje reálné riziko pro americkou vojenskou infrastrukturu na Blízkém východě, jak výmluvně ukázala poslední íránská operace nazvaná Muharram Strike.

Dorážka z bezpilotních letadel

Tentokrát však po raketovém ataku na Islámský stát následoval mohutný noční úder s využitím útočných bezpilotních prostředků a přesně naváděné munice. Podle dostupných informací bylo k útoku použito sedm strojů přinejmenším dvou typů.

Reklama

I ty nejvyspělejší armády světa využívají k úderům zpravidla drony s turbovrtulovým pohonem a výzbrojí umístěnou na externích závěsnících (alespoň podle oficiálních údajů; je pravděpodobné, že Američané přinejmenším testují sofistikovanější technologie v rámci tzv. black projects). Naproti tomu Írán při operaci Muharram Strike, podle zveřejněných záběrů, použil stealth útočné bezpilotní prostředky s proudovým pohonem a výzbrojí umístěnou ve vnitřních zbraňových šachtách.

S velkou pravděpodobností šlo o typ označovaný jako Shahed-171 (S-171). Tento typ byl zalétán v roce 2016 po pětiletém vývoji, kdy Íránci v rámci tzv. reverzního inženýrství čerpali technologie z (dosud) utajovaného amerického letounu Lockheed Martin RQ-170 Sentinel. „Neviditelný“ stroj použitý při špionážní misi CIA se Íráncům v roce 2011 podařilo odhalit, převzít nad ním kontrolu a „posadit“ (Američané tvrdili, že stroj „havaroval“, ačkoliv Íránci jej ukázali prakticky nepoškozený).

Prozatím není známo, odkud drony startovaly a kde bylo umístěno pracoviště operátorů, takže těžko hodnotit skutečný bojový rádius bezpilotních prostředků či schopnost přenášet data na velké vzdálenosti v podmínkách blízkovýchodního konfliktu. Stejně tak není možné vyhodnotit, zda zveřejněné záběry autenticky zachycují bojové použití nejnovějších bezpilotních letadel, nebo jestli jde o „PR“ s využitím sekvencí natočených v průběhu testování dronů.

Varování pro USA a jejich spojence

Výsledný fakt je však varující nejen pro Spojen státy, ale také pro Izrael a zejména pro Dům Saúdů, jenž Írán současně považuje za „dům veškerého terorismu v regionu“: Írán udeřil na cíle vzdálené stovky kilometrů od vlastního území sofistikovanými, vysoce přesnými a účinnými zbraněmi.

Nanejvýš výmluvnou je v této souvislosti skutečnost, že Írán útočil na cíle nacházející se v bezprostřední blízkosti amerických vojsk v Sýrii. Podle amerických médií střely dopadaly pouhé tři míle od stanoviště amerických sil, což způsobilo poprask v médiích a patrně i v bezpečnostních strukturách Spojených států.

Velení IRGC prohlásilo, že údery připravily o život přes 20 teroristů a že byly současně sdělením „jejich sponzorům z USA a Saúdské Arábie“, že Írán má „dlouhé ruce“. Zveřejnilo také snímky zničených objektů po zásahu přinejmenším čtyř střel.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com, IMP_NAVIGATOR

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(21 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama