Muharram Strike: Detonace íránských raket hřměly jen tři míle od Američanů

Írán se v minulých dnech postaral o překvapení, které může mít dopad na plánování amerických operací na Blízkém východě. V rozmezí necelého měsíce provedl už druhý chirurgicky přesný úder na cíle vzdálené stovky kilometrů od íránského území – a tentokrát pouhé tři míle od pozic amerických sil, okupujících část Sýrie.

Íránské revoluční gardy (IRGC) v noci na 1. října vypálily ze základny v západní části Íránu šest balistických raket na cíle Islámského státu v okolí syrského Al Bukamalu. Útok byl odvetou za nedávný masakr na vojenské přehlídce v íránském Ahvázu, při němž teroristé postříleli 29 lidí včetně dětí. K odpovědnosti se přihlásil Islámský stát.

K odvetnému útoku na pozice IS využily Íránské revoluční gardy balistické střely Qiam a Zolfaghar. V obou případech jde o poměrně vyspělé mobilní zbraňové systémy s naváděnými raketami, přičemž Zolfaghar disponuje přesným koncovým navedením a schopností zasáhnout cíl s kruhovou odchylkou v řádu jednotek metrů.

Efektivitu použití takových zbraní prokázal už nedávný odvetný úder IRGC na vedení íránských kurdských separatistů v severním Iráku: rakety Fateh-110 zasáhly na 235 kilometrů nejen samotné určené objekty, ale dokonce zasedací místnost, v níž se konala schůze lídrů kurdské organizace.

Po více než třicetiletém vývoji se Íránu podařilo dovést raketové technologie do stavu, kdy tyto zbraně představují velmi účinné a přesné prostředky, jejichž vývoj i použití jsou nepoměrně levnější ve srovnání s moderními údernými bojovými letouny, nemluvě o větší a bezrizikové (s ohledem na lidskou posádku a cenu bojového letounu) schopnosti průniku nepřátelskou obranou.

Právě proto je íránský raketový program trnem v oku americké administrativě – představuje reálné riziko pro americkou vojenskou infrastrukturu na Blízkém východě, jak výmluvně ukázala poslední íránská operace nazvaná Muharram Strike.

Dorážka z bezpilotních letadel

Tentokrát však po raketovém ataku na Islámský stát následoval mohutný noční úder s využitím útočných bezpilotních prostředků a přesně naváděné munice. Podle dostupných informací bylo k útoku použito sedm strojů přinejmenším dvou typů.

I ty nejvyspělejší armády světa využívají k úderům zpravidla drony s turbovrtulovým pohonem a výzbrojí umístěnou na externích závěsnících (alespoň podle oficiálních údajů; je pravděpodobné, že Američané přinejmenším testují sofistikovanější technologie v rámci tzv. black projects). Naproti tomu Írán při operaci Muharram Strike, podle zveřejněných záběrů, použil stealth útočné bezpilotní prostředky s proudovým pohonem a výzbrojí umístěnou ve vnitřních zbraňových šachtách.

S velkou pravděpodobností šlo o typ označovaný jako Shahed-171 (S-171). Tento typ byl zalétán v roce 2016 po pětiletém vývoji, kdy Íránci v rámci tzv. reverzního inženýrství čerpali technologie z (dosud) utajovaného amerického letounu Lockheed Martin RQ-170 Sentinel. „Neviditelný“ stroj použitý při špionážní misi CIA se Íráncům v roce 2011 podařilo odhalit, převzít nad ním kontrolu a „posadit“ (Američané tvrdili, že stroj „havaroval“, ačkoliv Íránci jej ukázali prakticky nepoškozený).

Prozatím není známo, odkud drony startovaly a kde bylo umístěno pracoviště operátorů, takže těžko hodnotit skutečný bojový rádius bezpilotních prostředků či schopnost přenášet data na velké vzdálenosti v podmínkách blízkovýchodního konfliktu. Stejně tak není možné vyhodnotit, zda zveřejněné záběry autenticky zachycují bojové použití nejnovějších bezpilotních letadel, nebo jestli jde o „PR“ s využitím sekvencí natočených v průběhu testování dronů.

Varování pro USA a jejich spojence

Výsledný fakt je však varující nejen pro Spojen státy, ale také pro Izrael a zejména pro Dům Saúdů, jenž Írán současně považuje za „dům veškerého terorismu v regionu“: Írán udeřil na cíle vzdálené stovky kilometrů od vlastního území sofistikovanými, vysoce přesnými a účinnými zbraněmi.

Nanejvýš výmluvnou je v této souvislosti skutečnost, že Írán útočil na cíle nacházející se v bezprostřední blízkosti amerických vojsk v Sýrii. Podle amerických médií střely dopadaly pouhé tři míle od stanoviště amerických sil, což způsobilo poprask v médiích a patrně i v bezpečnostních strukturách Spojených států.

Velení IRGC prohlásilo, že údery připravily o život přes 20 teroristů a že byly současně sdělením „jejich sponzorům z USA a Saúdské Arábie“, že Írán má „dlouhé ruce“. Zveřejnilo také snímky zničených objektů po zásahu přinejmenším čtyř střel.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com, IMP_NAVIGATOR

loading...

Ohodnotit článek
(21 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

  • Polsko žádá miliardy: Evropská unie se může dramaticky zmenšit
    Polexit – během uplynulých dní zaznívalo toto nové slovo prakticky ve všech evropských sdělovacích prostředcích. Do éteru jej vypustil předseda Evropské komise Donald Tusk, který během tiskové konference ve Varšavě varoval před možností odchodu Polska z EU.
    úterý, 20 listopad 2018 22:02 Přečteno 5959 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru