Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně

Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval i s těmi: Spojenými státy, jejich evropskými vazaly i Izraelem.

Západ podle něj stále systematicky brání ukončení krvavého konfliktu. „V odpověď na úspěchy syrské armády, na rozvinutí politického procesu a celkové zlepšení situace směrem ke stabilitě se naši protivníci snaží oddálit naše vítězství. Je to především Západ vedený USA a jejich loutky v Evropě, v našem regionu a jejich žoldáci v Sýrii,“ řekl syrský prezident v rozhovoru pro RT.

Reklama

„Oni podporují teroristické skupiny, pomáhají jejich čerstvým silám pronikat do Sýrie a staví překážky politickému procesu. Naším úkolem je jednat rychleji než oni. A já si myslím, že v tom jsme úspěšní. Nebudu uvádět přesné termíny, nicméně že se k tomu (k vítězství) přibližujeme, je očividné,“ pokračoval.

Popsal i situaci Spojených států, která se podle něj vyvíjí zcela v rozporu s jejich původními záměry: „Poté, co jsme svobodili Aleppo a Dajr az-Zaur, Homs a nyní i Damašek, Spojeným státům zůstává stále méně karet. Jejich hlavním trumfem byla Fronta An-Nusrá, kterou nazývali ‚umírněnou' do té doby, dokud se nevyjasnilo, že to je ta stejná Al-Kájda, se kterou by Spojené státy měly bojovat. Vznikl skandál a Američané začali vyhledávat novou kartu.“

Tou se podle Asada staly Syrské demokratické síly (SDS), které po porážce všech teroristických skupin budou stát v ozbrojené opozici proti legitimní vládě. „Tento problém hodláme řešit jedním ze dvou způsobů. Zaprvé jsme otevřeni rozhovorům. Vždyť většina členů SDS jsou Syřané. A my předpokládáme, že oni také mají rádi svoji zemi a nepřejí si být loutkami zahraničních sil. Takže výchozí pozice máme společné. My všichni nedůvěřujeme Američanům, a to nikoliv první desetiletí, nikoliv kvůli válce. Celou dobu říkají jedno, ale dělají druhé. Takže jednou variantou je žít spolu jako přátelé s přáteli, jako Syřané se Syřany,“ řekl Asad a nastínil i druhou možnost.

„Ale jestli rozhovory ničeho nedosáhneme, budeme pokračovat v osvobozování území silou. Jiné varianty prostě nemáme, bez ohledu na americkou přítomnost. Je to naše země a osvobozovat ji je naše právo, náš dluh. Američané musí odejít, dříve nebo později se tak stane. Vtrhli do Iráku bez jakéhokoliv právního opodstatnění a podívejte se, co z toho vzešlo. (…) Irák není výjimkou, je to také Sýrie. Národy našeho regionu už nestrpí další zahraniční vměšování,“ zdůraznil.

Reklama

Hovořil také o nedávném raketovém úderu na Sýrii, kdy pozice Ruska podle jeho slov zabránila mnohem větší katastrofě: „Souviselo to s pozicí Moskvy. Rusové tehdy otevřeně prohlásili, že jsou připraveni ničit místa vypuštění raket. Podle našich informací – důkazy nemáme, pouze spolehlivé informace – oni (Západ) zvažovali variantu provedení komplexního úderu na celém území Sýrie. A právě tato hrozba přinutila Západ přijmout mnohem skromnější opatření.“

Bašár Asad pro RT komentoval rovněž skutečnost, že Izrael v poslední době zintenzivnil bombardování syrské vojenské infrastruktury s tvrzením, že přítomnost Íránu v Sýrii ohrožuje jeho vlastní bezpečnost: „Izraelské ospravedlnění vzdušných úderů, založené na předpokládaných íránských aktivitách, je lež. U nás nejsou íránská vojska. Vždy jsme říkali, že u nás jsou íránští důstojníci, ale oni pracují společně s naší armádou. Izraelci po desetiletí v tomto regionu zabíjejí a okupují, ale obvykle to dělají bez hrozby. Proč tedy nyní takovým způsobem vyhrožují? Je to panika, svého druhu pocit hysterie, protože ztrácejí své drahé An-Nusry a IS. Proto poslední dobou Izrael propadá panice a my jejich pocit chápeme.“

Podotkl však, že roste schopnost Sýrie bránit se útokům. „Naše protivzdušná obrana je mnohem silnější než dříve. Díky ruské podpoře i nedávným napadením ze strany Izraelců a Američanů a také Britů a Francouzů jsme dokázali, že se nacházíme v lepší situaci než na počátku občanské války před sedmi lety. Abychom mohli bránit suverenitu Sýrie, je nezbytné zdokonalovat naši protivzdušnou obranu. To je to jediné, co můžeme dělat a také to děláme,“ dodal syrský prezident.

Geo, Eurasia24.cz

Zdroj a foto (repro): © RT

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 20. září 2019 a svátek má Oleg.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama