Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně

Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval i s těmi: Spojenými státy, jejich evropskými vazaly i Izraelem.

Západ podle něj stále systematicky brání ukončení krvavého konfliktu. „V odpověď na úspěchy syrské armády, na rozvinutí politického procesu a celkové zlepšení situace směrem ke stabilitě se naši protivníci snaží oddálit naše vítězství. Je to především Západ vedený USA a jejich loutky v Evropě, v našem regionu a jejich žoldáci v Sýrii,“ řekl syrský prezident v rozhovoru pro RT.

„Oni podporují teroristické skupiny, pomáhají jejich čerstvým silám pronikat do Sýrie a staví překážky politickému procesu. Naším úkolem je jednat rychleji než oni. A já si myslím, že v tom jsme úspěšní. Nebudu uvádět přesné termíny, nicméně že se k tomu (k vítězství) přibližujeme, je očividné,“ pokračoval.

Popsal i situaci Spojených států, která se podle něj vyvíjí zcela v rozporu s jejich původními záměry: „Poté, co jsme svobodili Aleppo a Dajr az-Zaur, Homs a nyní i Damašek, Spojeným státům zůstává stále méně karet. Jejich hlavním trumfem byla Fronta An-Nusrá, kterou nazývali ‚umírněnou' do té doby, dokud se nevyjasnilo, že to je ta stejná Al-Kájda, se kterou by Spojené státy měly bojovat. Vznikl skandál a Američané začali vyhledávat novou kartu.“

Tou se podle Asada staly Syrské demokratické síly (SDS), které po porážce všech teroristických skupin budou stát v ozbrojené opozici proti legitimní vládě. „Tento problém hodláme řešit jedním ze dvou způsobů. Zaprvé jsme otevřeni rozhovorům. Vždyť většina členů SDS jsou Syřané. A my předpokládáme, že oni také mají rádi svoji zemi a nepřejí si být loutkami zahraničních sil. Takže výchozí pozice máme společné. My všichni nedůvěřujeme Američanům, a to nikoliv první desetiletí, nikoliv kvůli válce. Celou dobu říkají jedno, ale dělají druhé. Takže jednou variantou je žít spolu jako přátelé s přáteli, jako Syřané se Syřany,“ řekl Asad a nastínil i druhou možnost.

„Ale jestli rozhovory ničeho nedosáhneme, budeme pokračovat v osvobozování území silou. Jiné varianty prostě nemáme, bez ohledu na americkou přítomnost. Je to naše země a osvobozovat ji je naše právo, náš dluh. Američané musí odejít, dříve nebo později se tak stane. Vtrhli do Iráku bez jakéhokoliv právního opodstatnění a podívejte se, co z toho vzešlo. (…) Irák není výjimkou, je to také Sýrie. Národy našeho regionu už nestrpí další zahraniční vměšování,“ zdůraznil.

Hovořil také o nedávném raketovém úderu na Sýrii, kdy pozice Ruska podle jeho slov zabránila mnohem větší katastrofě: „Souviselo to s pozicí Moskvy. Rusové tehdy otevřeně prohlásili, že jsou připraveni ničit místa vypuštění raket. Podle našich informací – důkazy nemáme, pouze spolehlivé informace – oni (Západ) zvažovali variantu provedení komplexního úderu na celém území Sýrie. A právě tato hrozba přinutila Západ přijmout mnohem skromnější opatření.“

Bašár Asad pro RT komentoval rovněž skutečnost, že Izrael v poslední době zintenzivnil bombardování syrské vojenské infrastruktury s tvrzením, že přítomnost Íránu v Sýrii ohrožuje jeho vlastní bezpečnost: „Izraelské ospravedlnění vzdušných úderů, založené na předpokládaných íránských aktivitách, je lež. U nás nejsou íránská vojska. Vždy jsme říkali, že u nás jsou íránští důstojníci, ale oni pracují společně s naší armádou. Izraelci po desetiletí v tomto regionu zabíjejí a okupují, ale obvykle to dělají bez hrozby. Proč tedy nyní takovým způsobem vyhrožují? Je to panika, svého druhu pocit hysterie, protože ztrácejí své drahé An-Nusry a IS. Proto poslední dobou Izrael propadá panice a my jejich pocit chápeme.“

Podotkl však, že roste schopnost Sýrie bránit se útokům. „Naše protivzdušná obrana je mnohem silnější než dříve. Díky ruské podpoře i nedávným napadením ze strany Izraelců a Američanů a také Britů a Francouzů jsme dokázali, že se nacházíme v lepší situaci než na počátku občanské války před sedmi lety. Abychom mohli bránit suverenitu Sýrie, je nezbytné zdokonalovat naši protivzdušnou obranu. To je to jediné, co můžeme dělat a také to děláme,“ dodal syrský prezident.

Geo, Eurasia24.cz

Zdroj a foto (repro): © RT

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6260 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5388 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru