Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu

Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.

Lídr chavistů získal téměř 68 procent hlasů, zatímco jeho hlavní konkurent Falcón měl jen kolem 21 procent příznivců.

Stejně jako USA, které ještě před ukončením hlasování odmítly výsledek venezuelských voleb uznat, neuznal jejich výsledky ani Madurův protivník, který se odvolal na „narušení pravidel během přípravy voleb i během vlastního hlasování“.

Přes všechny vnější tlaky se tak Madurovi podařilo projít nejhorší etapou ekonomické krize, úpadkem autority vládnoucí strany, masovými protesty i snahami o vojenský převrat a zajistit si pokračování svých prezidentských pravomocí až do roku 2025.

Významným rozdílem těchto voleb oproti předcházejícím byla skutečnost, že v minulých volbách zvítězil Maduro větším rozdílem – měl totiž ještě za zády mohutný stín Hugo Cháveze, na což tehdy hlasitě poukazovala opozice. V těchto volbách tedy nebyl Madurův odstup od protivníků tak velký.

Výsledek volebního klání však určila nejen Madurova politika, ale i politický bojkot voleb ze strany části opozice, díky které dosáhla účast ve volbách jen 46 procent. Část lidí k volbám nepřišla v očekávání Madurova jasného vítězství, avšak část uposlechla výzvy opozice, aby volby bojkotovala.

Bez ohledu na nízkou účast však opozice vlastně pomohla Madurovi získat slušně vysoké procento hlasů. Jeho příznivci se dokázali včas a lépe zmobilizovat, zatímco v řadách opozice i nadále vládl zmatek a rozbroje způsobené posledním politickým propadákem v regionálních volbách.

Maduro tak v těchto volbách všem dokázal, že podporu ve formě Chávezova odkazu už nepotřebuje – totiž že se během funkčního období dokázal stát plnohodnotným, samostatným lídrem s podporou lidu, podepřenou jeho vlastními činy.

Ani Madurovo jasné vítězství však neznamená, že se USA vzdají svých snah o změnu vlády ve Venezuele a změnu jejího směřování. S největší pravděpodobností se dočkáme nových sankcí a další agresívní kampaně v médiích – to vše s cílem další démonizace chavistů i Madura samotného. Nízká účast ve volbách pak bude využita jako nástroj popření legitimity výsledků voleb.

Ani chavisté nemají žádný čas na oddych: země se potácí v řadě ekonomických a sociálních problémů a pokud se je nepodaří vyřešit, bude velmi těžké udržet vysokou mobilizaci obyvatel vůči vnějšímu ohrožení. Jen před nedávnem tak důsledky nespokojenosti obyvatel tvrdě pocítil Írán.

Dokud však bude mít Maduro podporu lidu, podaří se americkému imperialismu plány jen těžko realizovat a země bude v kurzu Huga Chávéze pokračovat. A to je pro Čínu a Rusko dostatečně dobrá zpráva.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru