Na to USA nejsou zvyklé: Nezajímají nás jednání, která by nás zahnala do kouta, říká KLDR

KLDR neudělá stejnou chybu, jakou udělal například SSSR nebo později třeba Libye. Podle Ministerstva zahraničí KLDR se země nenechá Spojenými státy a zavázat k jednostrannému kroku – likvidaci jaderných zbraní.

„Už nás dále nezajímají rozhovory, jejichž cílem by bylo zahnat nás do kouta a zavázat nás jednostranně vzdát se našich jaderných zbraní,“ říká prohlášení Ministerstva zahraničních věcí KLDR.

Reklama

Z faktického hlediska předložila KLDR Spojeným státům ultimatum požadující, aby se USA vzdaly svých hrozeb vůči Pchjongjangu. Oznámené setkání Trumpa s Kim Čong-unem v Singapuru se může uskutečnit za předpokladu, že USA skončí se svou politikou hrozeb a jednostranných požadavků. Jak Severní Korea uvedla už 12. května, nelze vstřícnost k zahájení mírových jednání pokládat za slabost.

USA na toto varování nereagovaly, proto KLDR zřetelně naznačila možnost, že odstoupí od již dosažených dohod s odkazem na „hulvátské jednání USA“ a zahájená vojenská cvičení, která se stala „poslední kapkou“.

Pokud Pchjongjang hovoří o jednostrannosti, má tím na mysli svůj požadavek na odchod amerických vojáků z Jižní Koreje, který by mohl být jakousi „protihodnotou“ za jaderné odzbrojení KLDR. USA však nevyjadřují žádnou zvláštní vůli stáhnout vojáky z Korejského poloostrova a pokračují v harašení zbraněmi.

V důsledku těchto skutečností tak navrhovaný formát jednání Trumpa s Kim Čong-unem, na kterém by se hovořilo pouze o jaderném odzbrojení KLDR, není pro Pchjongjang přijatelný – stejně jako i pro Čínu.

O dohodu ve smyslu „vy zničte jaderné zbraně a my pak zrušíme sankce“ KLDR také nemá zájem. Země si již dávno zvykla na život v sevření sankcemi a jejich zrušení ji nezajímá tak moc, jak se USA domnívají.

Reklama

„USA hovoří o tom, že pokud se vzdáme jaderných zbraní, poskytnou nám ekonomické výhody a výsady. Nikdy jsme neočekávali, že USA budou budovat (naši) ekonomiku a nikdy v budoucnu na takovou dohodu nepřistoupíme,“ uvádí Ministerstvo zahraničních věcí KLDR.

KLDR nevyvíjela jaderné zbraně a mezikontinentální balistické rakety proto, aby je vyměnila za nějakou pochybou almužnu. Jak neustále upozorňuje, jde o velmi vážný vojenský a politický problém. Pro uzavření skutečné dohody, která bude vyhovovat Pchjongjangu i Pekingu, se USA musí vzdát něčeho podstatnějšího.

Zrušená jednání s Jižní Koreou a signál na adresu Washingtonu jsou stále jen varováním. Spojené státy stále mají několik týdnů na to, aby své přístupy ve vztahu ke KLDR přehodnotily. To ovšem nevypadá jako pravděpodobné. Pokud bude vše pokračovat jako doposud, nezbude KLDR jiná možnost než od rozhovorů s USA odstoupit.

Hejna „přicmrndávačů“ kroužící kolem Trumpa s vidinou Nobelovy ceny míru za „denuklearizaci“ byla v tom případě mimo mísu od samého počátku.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(25 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama