Velké probuzení na Ukrajině? Televize odvysílala koncert ke Dni vítězství a odsoudila fašisty. Vyvolala nadšení Ukrajinců

Zuřivost fašistů na jedné straně a nadšené ohlasy obrovského množství obyvatel Ukrajiny na straně druhé vzbudil koncert nazvaný „Vítězství. Jedno za všechny“. Devátého května jej vysílala ukrajinská televize Inter, aby tak spolu s řadou populárních umělců uctila oběti války a válečné veterány.

Jeden z plošných ukrajinských televizních kanálů, v Kyjevě sídlící Inter TV koncert uspořádal navzdory útokům radikálů po zveřejnění upoutávky (viz níže).

Lidé v sále pláčou dojetím, dlouze tleskají sovětským písním, přítomni jsou veteráni s válečnými vyznamenáními. Redakce sice nemohla kvůli zákonu „o dekomunizaci“ zveřejnit rudý prapor v originální podobě se srpem a kladivem, ale válka je nazývána Velkou vlasteneckou a sovětské symboliky je v průběhu koncertu doslova plný sál.

Koncertem provázejí Andrej Domanskij a Anastasija Daugule, kteří připomínají válečné události a jejich odkaz. A také otevřeně odsuzují současný fašismus na Ukrajině a varují před ním:

„Osm milionů Ukrajinců zemřelo rukama fašistických agresorů. To je naše historie, to je naše genetická paměť. A dnes nemůžeme dovolit, aby ulice našich měst nazývali jmény fašistických zločinců a jejich portréty beztrestně nosili v pochodňových průvodech po našem hlavním městě, kde je každý metr politý krví našich spoluobčanů. A byť se nám někdy zdá, že všechno je proti nám, že jsme cizími ve vlastní zemi, není tomu tak. Je nás mnoho. Jsou nás stovky v tomto sále a miliony před televizními obrazovkami.“

Jen na YouTube má koncert (zde je celý online) po dvou dnech prozatím více než 130 tisíc zhlédnutí a další rychle přibývají.

Za vše mluví jak komentáře na kanálu Inter TV, tak hodnocení jeho návštěvníků: koncert se líbil šesti tisícům uživatelů YouTube, zatímco negativně jej hodnotí pouze desetina. I to vypovídá o skutečných náladách na Ukrajině, natolik odlišných od toho, co publikuje drtivá většina tamních médií.

A zde jsou některé komentáře ke koncertu z různých videí na YouTube:

„Tento koncert je hlavní antifašistickou událostí roku. Zůstane v historii jako příklad veliké odvahy.“

„Správně. To byla naše země, naše (Rudé) náměstí. Naše společné. Žiji na Ukrajině a vyzývám všechny její obyvatele, aby na to nezapomínali!“

„Borci! Hrdinové! Říct něco takového v atmosféře teroru, výhrůžek, přímého násilí, k tomu je třeba být skutečnými hrdiny! Neztratili svoji tvář.“

„Děkuji! Velké lidské díky, Inter! Jsou nás ve skutečnosti miliony! Nikolajev.“

„Soudě podle lajků, u nás na Ukrajině na sedmnáct lidí připadá jeden svědomitý pomatenec (ironický výraz pro nacionalisty – pozn. překl.). To dává naději, že všechno není tak zlé.“

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube / Inter TV

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru