Print this page

Stahování smyček okolo Ruska a Íránu: Američané budou mít přístup i do Kaspiku

Nedávného setkání prezidentů USA a Kazachstánu Donalda Trumpa a Nursultana Nazarbajeva otevřelo cestu Spojeným státům k vojenské přítomnosti na břehu Kaspického moře – ve strategicky významné oblasti v těsné blízkosti Ruska a Íránu současně.

Z formálního hlediska se hovoří pouze o využití dvou přístavů Kazachstánu pro přepravu speciálních nákladů americkým vojenským námořnictvem po trase z Gruzie a Ázerbájdžánu napříč Kaspickým mořem do Kazachstánu a dále pak po železnici přes Uzbekistán do Afghánistánu.

Horní komora kazašského parlamentu ratifikovala příslušnou dohodu nedávno, 19. dubna. Její podpis prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem je očekáván v nejbližších dnech.

„Do seznamu kontrolních (hraničních a celních) bodů byly doplněny přístavy Aktau a Kuryk. Úprava je výhradně v zájmu Kazachstánu jako strategického partnera USA,“ prohlásil kazašský ministr zahraničních věcí Kajrat Abdrachmanov.

Přeloženo do srozumitelného jazyka se však přístavy Aktau a Kuryk stávají vojenskými body USA na území Republiky Kazachstán. A to v Kaspickém moři, v oblasti zájmů Ruské federace a Islámské republiky Írán. Pohádky o „tranzitu nákladů“ nejsou ničím jiným, než předzvěstí americké vojenské přítomnosti v oblasti Kaspiku.

„Dohoda o využívání kaspického přístavu Aktau byla uzavřena po setkání prezidentů Kazachstánu a USA Nursultana Nazarbajeva a Donalda Trumpa. Americká strana za to odblokovala aktiva Národního fondu Kazachstánu, která byla uložena v USA a byla zablokována na základě žaloby moldavského obchodníka Anatolije Stati,“ uvádí zpravodajská agentura Novorossija.su.

Setkání prezidentů Spojených států a Kazachstánu se uskutečnilo letos v lednu. Trump ocenil Nazarbajevovy postoje a dokonce jej nazval „cenným přítelem“. Ten pak ohlásil „novou éru“ vzájemných vztahů Astany a Washingtonu „na úrovni rozšířeného strategického partnerství mezi oběma zeměmi“.

 „Naše strategické partnerství pozvednuté na úroveň partnerství rozšířeného jako důsledek oficiální návštěvy prezidenta Republiky Kazachstán Nursultana Nazarbajeva v USA je dnes naplněno konkrétním obsahem,“ optimisticky ukončil své vystoupení kazašský ministr zahraničí Abdrachmanov (bývalý velvyslanec Kazachstánu v Izraeli a stálý představitel Kazachstánu při OSN).

Ruský politolog, orientalista, ředitel kulturních, vědeckých a vzdělávacích projektů Centra pro tradiční kultury a vedoucí strategického plánování Asociace přeshraniční spolupráce Alexander Sobjanin označil americko-kazašskou dohodu za „vojensko-politický průlom amerických zájmů“.

Zdůraznil přitom, že „současný obrat Kazachstánu směrem k USA má „protiruský charakter“ a že „přítomnost jakéhokoli plavidla USA s vojenským nebo i nevojenským nákladem na hladině Kaspického moře je krajně nežádoucí“.

„Využívání přístavů Aktau a Kuryk pro americký vojenský tranzit může vážně narušit již tak křehkou architekturu bezpečnosti v oblasti Kaspiku. Za situace současné americko-ruské a dlouholeté americko-íránské konfrontace je a bude americká přítomnost, byť by i byla tranzitní, schopna vyvolávat silnou podrážděnost jak Moskvy, tak i Teheránu,“ uvedl doktor historických věd a řádný člen Ruské geografické společnosti Alexandr Kňazev.

Přístav Aktau je moderní, víceúčelový terminál a součást Transkaspické mezinárodní dopravní cesty. Leží u stejnojmenného města postaveného „na zelené louce“ ve vyprahlé pustině z rozhodnutí vedení tehdejšího SSSR a původně nesl název Ševčenko. Aktau/Ševčenko je centrem Mangystauské oblasti, dříve nazývané oblast Mangyšlakská.

Také přístav Kuryk a stejně pojmenovaná obec leží v Mangystauské oblasti, a to ve stejné zátoce jižně od přístavu Aktau, v místě s příznivějším počasím a podmínkami pro nakládací a vykládací práce. V dubnu 2015 zde byla zahájena výstavba velkého trajektového komplexu s univerzálním přístavištěm schopným přijímat všechny druhy plavidel. První část výstavby již byla dokončena.

Zdroj: zavtra.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Související články dle tagů