22 ze 105. Rusové detailně předvedli, jaké fiasko byl útok Západu na Sýrii (FOTO, VIDEO)

Poněkud nechtěný dárek dostali od ruského Ministerstva obrany prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron v době jejich washingtonského summitu. Chvástání o tom, že při nedávné agresi proti Sýrii „všechny střely zasáhly své cíle“, jim ruští vojáci rozstříleli jak syrská obrana desítky útočících raket.

Po prvotní analýze výsledků úderu, zveřejněné v minulých dnech ruským ministerstvem obrany, se internetové diskuse na populárních i odborných serverech jen hemžily pochybnostmi o „ruské verzi“ odražení západní agrese a výzvami typu: „Tak kdy ukážete ty vaše trosky sestřelených Tomahawků, ha?“

Ten okamžik nastal ve středu 25. května. Po deseti dnech shromaždování zbytků sestřelených raket a jejich analýze ruské ministerstvo obrany v rámci tiskového brífinku odhalilo celou plejádu trosek a fotografií více či méně poničených střel s plochou dráhou letu různých typů, včetně znaků poškození zásahy protivzdušnými střelami.

Co všechno tedy zaznělo na brífinku ruského ministerstva obrany?

Především fakta ohledně napadených objektů: žádná činnost související s chemickými zbraněmi v nich neprobíhala, což v případě hlavního cíle, vědeckovýzkumného centra v Barze, deklarovala i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Zarážející je logika výběru cílů – pokud by v nich skutečně byly přítomny toxické látky, mohly by západní země způsobit smrt desetitisíců civilistů v Damašku.

USA, Velká Británie a Francie považovaly útoky na Sýrii za „úspěšné“. Podle jejich tvrzení dopadly všechny rakety na určené cíle. Podle Američanů bylo vypuštěno celkem 105 raket, přičemž 76 střel údajně zničilo vědeckovýzkumné centrum v Barze a 29 křídlatých raket 2 sklady v okolí Homsu.

Generální štáb ozbrojených sil Ruské federace provedl detailní analýzu výsledků útoků. Posbírané úlomky a střepiny raket, prozkoumání kráterů po výbuších a charakter poškození napadených objektů umožňují učinit závěr, že ze 105 uváděných dopadů raket v oblasti cílů lze zdokumentovat maximálně 22 výbuchů.

Konkrétně na místě vědeckovýzkumného centra v Barze bylo zadokumentováno pouze 13 dopadů místo Američany uváděných 76. Svědčí o tom charakter poškození budov a dalších objektů centra a naprosto zachovalé stavby nacházející se kolem celého centra ve vzdálenosti menší než 100 metrů.

Pokud si dále uvědomíme, že bojová hlavice křídlaté rakety Tomahawk obsahuje od 150 do 200 kg výbušniny, pak by podle americké verze (a to ještě bez započítání raket vzduch-země vypuštěných ze dvou bombardérů B-1B Lancer) muselo v cílové oblasti explodovat minimálně 8,5 tuny výbušniny. Následkem takového výbuchu by vědeckovýzkumné centrum Barza muselo utrpět mnohem větší škody, než jaké je možno pozorovat.

Poznatky získané ruskou rozvědkou, pátracími prostředky protivzdušné obrany, průzkumem na místě samém a výpověďmi svědků prokazují, že prostředky protivzdušné obrany (PVO) typu Pancir, Osa, Strela-10, Buk, Kvadrat a S-125, chránící hlavní město Sýrie a nedaleké základny syrského letectva Duvali, Dumair, Blei a Mezzeh, zničily 46 útočících křídlatých raket.

Vzhledem k příletovým trasám raket a možnostem prostředků syrské PVO byly všechny zničené rakety zasaženy v pěti oblastech. Tři z nich leží západně od Damašku a dvě další směrem na východ.

Na troskách křídlatých raket nalezených v uvedených oblastech lze pozorovat charakteristická poškození způsobená střepinami protiletadlových řízených střel.

Na hlavních částech a jednotlivých agregátech zničených raket lze najít značky a výrobní sériová čísla, identifikační údaje o výrobních firmách a řadu dalších údajů. Experti jsou schopni bez velké námahy identifikovat, komu příslušné trosky „patří“. Některé z nich byly předvedeny na improvizované výstavě.

Část útočících raket se k cíli (s největší pravděpodobností vlivem technických poruch) nedostala a způsobila tak ohrožení civilních objektů a životů civilních obyvatel. Dvě z uvedených raket, a to křídlatá raketa Tomahawk a letecká vysoce přesná raketa vzduch-země byly nalezeny prakticky nepoškozené a dopraveny do Moskvy. Bojovou část tohoto Tomahawku můžete vidět na snímku.

Obě rakety v současné době zkoumají specialisté. Výsledky jejich činnosti poslouží ke zdokonalení jednotlivých modelů ruských zbraní.

A nyní k objektu v Him Šinšáru u Homsu, kde byly podle Američanů skladovány bojové chemické látky.

Podle tvrzení představitelů Pentagonu dopadlo na povrchová zařízení v Him Šinšáru 22 raket. Odborníci však potvrdili maximálně 7 dopadů, což je zřetelné i na družicových snímcích.

Zařízení Him Šinšáru umístěná pod zemí zasáhlo podle americké armády 7 raket. Ruská rozvědka ovšem potvrdila pouze 2 zásahy (viz video níže).

Největší škody však tyto drahé a „chytré“ rakety způsobily na hospodářských budovách, které nemají s vojenskou oblastí pranic společného.

Ve třech úsecích zóny zodpovědnosti PVO „Homs“ bylo syrskými protivzdušnými raketovými komplexy Pancir, Osa, Buk, S-125 a Kvadrat podle upřesněných údajů sestřeleno 20 útočících raket.

Velká část útočících vysoce přesných zbraní byla zničena ještě sovětskými, 40 let starými komplexy typu S-125, Osa a Kvadrat. Tyto prostředky PVO byly obnoveny a zmodernizovány za účasti ruských odborníků.

Syrské ministerstvo obrany detailně zanalyzovalo výsledky odražení raketového útoku. Na základě této analýzy již byla provedena řada změn v systému PVO státu, což dále zvýší její spolehlivost.

Ruští specialisté budou i nadále pokračovat ve školení a výcviku vojáků syrské armády a pomohou jim při osvojování nových typů prostředků PVO, jejichž dodávky budou uskutečněny v nejbližší době.

Zónu odpovědnosti ruských prostředků PVO na území Sýrie žádné útočící křídlaté rakety nenarušily. Ruské jednotky jsou připraveny odrazit útoky jakýchkoli prostředků vzdušného napadení.

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Foto: MO RF

loading...

Ohodnotit článek
(26 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru