Návrat Ruska do Afriky: Mosambik otevře přístavy válečným lodím a chce vojenské poradce

Nejen na Blízkém východě, ale i v afrických zemích Rusko posiluje své pozice, ztracené s rozpadem Sovětského svazu, a obnovuje s nimi spolupráci na všech úrovních včetně vojenské. Jednou z těchto zemí je Mosambik.

Během nedávné Moskevské konference o mezinárodní bezpečnosti podepsali ministři obrany Ruska a Mosambiku dohodu o zjednodušeném přístupu ruských válečných lodí do mosambických přístavů a dále memorandum o spolupráci ve vojensko-námořní oblasti.

Ruské ministerstvo obrany předpokládá, že podepsané dokumenty „budou dalším impulsem k rozvoji vojenské spolupráce“ tak, jak to vyjádřil Sergej Šojgu během setkání s ministrem obrany Mosambiku Atanásiem Salvadorem Ntumukem.

Ministr obrany Mosambiku pak prohlásil, že jeho země má velký zájem o ruské vojenské poradce. Ujistil svůj protějšek, že „mosambický lid má velký zájem“ o další rozvoj spolupráce s Ruskem. Podle Ntumukova vyjádření se vztahy s Moskvou „zrodily na samém začátku“ boje jeho vlasti za národní osvobození a pokračují od okamžiku, kdy vznikly mosambické ozbrojené síly.

„Chceme upozornit, že na naší státní vlajce je zobrazen automat Kalašnikov jako symbol pevných vztahů mezi našimi zeměmi ve vojenské oblasti, které, jak doufáme, budou věčné,“ prohlásil  Ntumuke.

Na konferenci byly také podepsány dohody o vojenské spolupráci s Guineou a Etiopií. Rusko tak postupně obnovuje své pozice na africkém kontinentu, ztracené po rozpadu Sovětského svazu. Jako odrazový můstek posloužil pro tyto snahy úspěšný průběh války v Sýrii, který Rusku dokořán otevřel celou řadu dříve zavřených dveří.

Podle řady názorů není Mosambik zdaleka poslední zemí, která se v nejbližších letech pustí na cestu spolupráce s Ruskou federací ve vojenské oblasti. Problém dnes spočívá spíš v tom, že nabídek spolupráce bude více, než může Rusko „utáhnout“ bez újmy pro hlavní směry své vojenské politiky.

Na druhou stranu přicházející nabídky vytvoří pro Rusko velmi příhodnou možnost si z nich vybírat. Ještě před třemi lety – až do vstupu ruských vojsk do konfliktu v Sýrii – ruská vojenská diplomacie takové příležitosti neměla.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je neděle 21. července 2019 a svátek má Vítězslav.
 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru