Návrat Ruska do Afriky: Mosambik otevře přístavy válečným lodím a chce vojenské poradce

Nejen na Blízkém východě, ale i v afrických zemích Rusko posiluje své pozice, ztracené s rozpadem Sovětského svazu, a obnovuje s nimi spolupráci na všech úrovních včetně vojenské. Jednou z těchto zemí je Mosambik.

Během nedávné Moskevské konference o mezinárodní bezpečnosti podepsali ministři obrany Ruska a Mosambiku dohodu o zjednodušeném přístupu ruských válečných lodí do mosambických přístavů a dále memorandum o spolupráci ve vojensko-námořní oblasti.

Ruské ministerstvo obrany předpokládá, že podepsané dokumenty „budou dalším impulsem k rozvoji vojenské spolupráce“ tak, jak to vyjádřil Sergej Šojgu během setkání s ministrem obrany Mosambiku Atanásiem Salvadorem Ntumukem.

Ministr obrany Mosambiku pak prohlásil, že jeho země má velký zájem o ruské vojenské poradce. Ujistil svůj protějšek, že „mosambický lid má velký zájem“ o další rozvoj spolupráce s Ruskem. Podle Ntumukova vyjádření se vztahy s Moskvou „zrodily na samém začátku“ boje jeho vlasti za národní osvobození a pokračují od okamžiku, kdy vznikly mosambické ozbrojené síly.

„Chceme upozornit, že na naší státní vlajce je zobrazen automat Kalašnikov jako symbol pevných vztahů mezi našimi zeměmi ve vojenské oblasti, které, jak doufáme, budou věčné,“ prohlásil  Ntumuke.

Na konferenci byly také podepsány dohody o vojenské spolupráci s Guineou a Etiopií. Rusko tak postupně obnovuje své pozice na africkém kontinentu, ztracené po rozpadu Sovětského svazu. Jako odrazový můstek posloužil pro tyto snahy úspěšný průběh války v Sýrii, který Rusku dokořán otevřel celou řadu dříve zavřených dveří.

Podle řady názorů není Mosambik zdaleka poslední zemí, která se v nejbližších letech pustí na cestu spolupráce s Ruskou federací ve vojenské oblasti. Problém dnes spočívá spíš v tom, že nabídek spolupráce bude více, než může Rusko „utáhnout“ bez újmy pro hlavní směry své vojenské politiky.

Na druhou stranu přicházející nabídky vytvoří pro Rusko velmi příhodnou možnost si z nich vybírat. Ještě před třemi lety – až do vstupu ruských vojsk do konfliktu v Sýrii – ruská vojenská diplomacie takové příležitosti neměla.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru