Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti

O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

Izraelský útok na syrskou základnu T4 v Homsu v noci z neděle 8. na pondělí 9. dubna měl evidentě několik účelů. Jednak to byla likvidace příslušníků Íránských revolučních gard, kteří na základně pobývali. Dále to bylo odhalení frekvencí a pozic ruských a syrských protivzdušných systémů a jejich komponentů. A konečně reálná schopnost syrské PVO poradit si s hromadným útokem střel s plochou dráhou letu.

Rovněž z uvedeného důvodu Izraelci k útoku použili střely Delilah, kterých podle ruského ministerstva obrany odpálili celkem osm, přičemž pět jich měla zneškodnit syrská PVO s využitím ruských krátkodosahových systémů Pancir-S1 (viz VIDEO níže). Střely Delilah byly odpáleny z dvou úderných letounů F-15I nad Libanonem, tedy mimo syrský vzdušný prostor.

Ačkoliv je letová hladina Delilahu mnohem vyšší než v případě amerického Tomahawku, další charakteristiky obou zbraní – jako rychlost, dráha letu, radarová odrazná plocha – jsou podobné, takže cílem útoku mohlo být prověření schopnosti eliminovat hromadný útok podzvukových střel s plochou dráhou letu.

Od amerického útoku na základnu Šajrat (s využitím naprosto stejně trapně vykonstruované smyšlenky o „odpovědnosti za chemický útok“) uplynul přesně rok a Rusové za tu dobu dodali Sýrii další, nikoliv bezvýznamné množství komplexů Pancir-S1. Nejnovější informace z ruských zdrojů říkají, že syrská PVO disponuje už čtyřiceti těmito účinnými, vysoce mobilními kombinovanými systémy.

To je za podmínek omezeného, jednorázového útoku dostatečné množství k ochraně strategický důležitých vojenských objektů, které jsou v hledáčku Pentagonu. Ten nyní pravděpodobně důkladně analyzuje výsledky izraelské operace a zvažuje prostředky k provedení útoku.

Pokud k němu dojde, pravděpodobně bude veden z teritorií mimo území a vzdušný prostor Syrské arabské republiky – a právě s využitím střel s plochou dráhou letu, ať už se jedná o letecké zbraně AGM-158 JASSM nebo známé střely BGM-109 Tomahawk.

Jak aktuálně uvádí letecký publicista Babak Taghvaee, který situaci na Blízkém východě permanentně sleduje, Američané mají připravených k odpalu 60 střel Tomahawk ve vypouštěcích zařízeních torpédoborce USS Donald Cook (DDG-75), který se nyní nachází ve východní části Středozemního moře, zhruba sto kilometrů od syrského pobřeží.

Babak Taghvaee s využitím informátorů rovněž monitoruje pohyb ruských letadel, které zvýšily svoji aktivitu v pobřežní oblasti, konkrétně Su-24M, Su-30SM a Su-34. Tyto letouny mohou nést prostředky radioelektronického boje (REB), účinné proti palubním systémům amerických bojových plavidel ve Středozemním moři. V oblasti se také pohybuje ruský výzvědný letoun Il-20M, určený k získávání informací z komunikačních prostředků a k monitoringu činnosti radiolokátorů protivníka.

Rusko v minulých týdnech posílilo protivzdušnou a protiraketovou obranu v Sýrii. Koncem ledna přibyly do blízkovýchodní země další systémy S-400. Přinejmenším dva komplexy byly dopraveny letecky na základnu Hmímím, další dva pak lodí do přístavu Tartús. Ruské instalace v Sýrii jsou chráněny víceúrovňově – střelami středního a dlouhého dosahu komplexu S-400 a krátkodosahovými systémy Pancir-S1 s řízenými střelami a rychlopalnými automatickými kanony.

Rusko rovněž v Sýrii v uplynulých dvou a půl letech rozvinulo a aktivovalo prvky pozemního systému radioelektronického boje.

Na základně Hmímím se nyní nachází osm letounů Su-24M, sedm Su-25SM, čtyři Su-34 a už dvanáct Su-30SM. Poslední uvedený typ nyní létá mise Combat Air Patrol se zvýšeným nákladem protiletadlových řízených střel, konkrétně v konfiguraci se čtyřmi krátkodosahovými R-73E, dvěma R-27R a nově čtyřmi R-77-1 středního dosahu.

Geo, Eurasia24.cz

‏Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9346 krát
 • Patrioty v akci: jedna raketa vybuchla po startu, druhá zasáhla obytnou čtvrť (VIDEO)
  Přinejmenším dvě antirakety MIM-104C amerického protiraketového systému Patriot nebezpečně selhaly při snaze saúdskoarabských sil zachytit balistické rakety vypálené jemenskými povstalci. Jedna z antiraket zasáhla obytnou zónu v Rijádu.
  pondělí, 26 březen 2018 22:45 Přečteno 9272 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 9121 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8535 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7259 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru