Syrská operace jako výcvik. Část peněz na cvičení pokryla reálné bojové operace

Rusku se podařilo bez dalších nároků na rozpočet prověřit bojovou připravenost ozbrojených sil, neboť část prostředků plánovaných na provedení vojenských cvičení byla jednoduše převedena na operaci v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin nazval syrskou operaci „výcvikem“.

Výsledky operace ruských Vzdušných a kosmických sil v Sýrii prokázaly, že připravenost armády je na potřebné úrovni. Do současné doby bylo do bojových operací zapojeno téměř sedmdesát letadel, zničeno bylo víc než dva tisíce objektů.

Rusko může podle Putina pokračovat ve „výcviku“ v Sýrii i v dalším období. „My jsme válku nezačali, ale tím, že v Sýrii uskutečňujeme jednotlivé akce s využitím Vzdušných a kosmických sil, rozvědky a systémů protivzdušné obrany, pomáháme Damašku.“

Vojenské operace syrské opozice proti „Islámskému státu“ bude přitom Rusko podporovat stejně jako operace armády Syrské arabské republiky ve snaze spojit vládní a opoziční síly k boji proti islamistům. Kontakty na představitele syrské ozbrojené opozice už Moskva našla.

Prokázala se také vynikající mobilita ruské armády. Na to, aby její útvary byly vyvedeny ze syrského území, by armáda potřebovala pouze dva dny.

Cíle vojenské operace Ruska v Sýrii bylo prakticky dosaženo: došlo ke stabilizaci legitimní syrské vlády a byly vytvořeny podmínky pro politický kompromis. Vlastní proces mírového urovnání syrského konfliktu byl zahájen. Rozmístění pozemních sil ruské armády (ve větších počtech) v této zemi tak již není nutné.

Islámský stát (IS) byl zasažen zničujícími údery, které existenci této teroristické organizace prakticky ukončily. Zbývají z ní již pouze početně malé a nekoordinované skupinky teroristů tvořené příslušníky IS, kterým se zatím podařilo uniknout. S těmi se momentálně vypořádávají vojáci vládní armády, kurdské oddíly Národní sebeobrany a jednotky ozbrojené opozice.

Vyjádření nejvyššího představitele Ruska nejenže srozumitelně vysvětluje postoj Moskvy k „syrské frontě“ v rámci mezinárodní politiky, ale současně i vyvrací fantazijní tvrzení USA o tom, že Sýrie se stane pro Rusko „druhým Afghánistánem“.

Pomoc Sýrii nebyla zdlouhavou vojenskou operací s velkými ztrátami a požadavky na státní rozpočet, ale výcvikem vojsk v reálných bojových podmínkách, který umožnil letcům a dalším ruským vojenským specialistům zdokonalit jejich dovednosti a návyky.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: Kremlin.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6295 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5415 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru