Kvantový počítač, hořlavý led, likvidace chudoby. Úspěchy Číny už nikdo nemůže zpochybnit

Mnozí v naší zemi by podobný novoroční projev zesměšňovali. Slova jako „společně budovat zemi“ by je vydráždila obzvlášť při pohledu na generálního tajemníka komunistické strany, řečnícího s rudým praporem po pravici. Ale posměšky, vztek a zášť by byly tím jediným, na co by se zmohli: argumenty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nemůže vyvrátit žádná kritika.

Hlava Říše středu se prostřednictvím televize CGTN v novoročním projevu obrátil ke všem lidem planety Země, ale především k lidem čínským. Nemohl je nepotěšit – rok 2017 byl rokem nezpochybnitelných úspěchů nejlidnatější země světa.

Nejen na poli ekonomickém, ale i v oblasti sociální, ve zdravotnictví, v řadě vědeckých a technických oborů, v dobývání kosmu, vojenství a v dalších oblastech.

Hlavní úspěchy neopomněl Si Ťin-pching v projevu zmínit. „V roce 2017 jsme uskutečnili 19. sjezd Komunistické strany Číny, vstoupili jsme do nové etapy budování země, moderní socialistické země. Vstoupili jsme do nové úrovně ekonomického rozvoje. Objem hrubého domácího produktu Číny převýšil 80 trilionů juanů,“ konstatoval.

Čínské hospodářství jen loni vygenerovalo více než třináct milionů nových pracovních míst. „Systém sociálního a důchodového zabezpečení pokryl více než 900 milionů lidí. A systém zdravotního zabezpečení 1,35 miliardy lidí. Z chudoby se podařilo vyvést více než deset milionů lidí,“ pokračoval Si.

Nové bydlení získalo 3,4 milionu lidí a také další miliony čínských obyvatel si v loňském roce polepšily: „Vypořádali jsme se s úkolem zrekonstruovat a obnovit šest milionů starých domů. Urychlujeme práci na zlepšení úrovně života lidu a ochrany životního prostředí. Lid se začal cítit úspěšnějším, šťastnějším a lépe chráněným. Udělali jsme ještě jeden velký krok směrem k všestrannému budování společnosti středního dostatku: dosáhli jsme značných úspěchů v inovacích a vědě, technice a v realizaci velkých projektů.“

Připomněl zkonstruování a vypuštění vesmírného rentgenového teleskopu, který umožní zkoumat černé díry nebo neutronové hvězdy. V loňském roce se poprvé vznesl moderní čínský dopravní letoun C919, čínští vědci vyrobili kvantový počítač, začala zkušební výroba speciálně vyšlechtěné odrůdy rýže schopné udržet se ve slané (mořské) vodě.

„Na vodu byla spuštěna první letadlová loď čínské výroby. Úspěšně se uskutečnilo ponoření hlubokovodního aparátu Haiyi do mořských hlubin (autonomní podmořský robot Haiyi-7000 dosáhl rekordní hloubky 6329 metrů – pozn. red.),“ připomněl čínský prezident.

Čínským specialistům se podařilo poprvé získat takzvaný hořlavý led, což je hydrát metanu považovaný za jeden z možných energetických zdrojů budoucnosti. V Šanghaji vstoupil do ostrého provozu nejnovější automatizovaný přístav Yangshan a světlo světa spatřil vysokorychlostní vlak nové generace Fùxīng, schopný vyvinout rychlost až 450 kilometrů v hodině.

Si Ťin-pching neopomněl zmínit impozantní  vojenskou přehlídku na počest 90. výročí vzniku Národně-osvobozenecké armády Číny.

„Rok 2018 bude rokem všestranného oživení ducha 19. sjezdu, kde byly stanoveny plány rozvoje naší země na příštích třicet let,“ řekl. A co čeká Čínskou lidovou republikou v nejbližších letech? „Do roku 2020 musíme dosáhnout našich cílů likvidace chudoby na venkově. Zůstaly nám jen tři roky. Celá společnost musí začít konat. Poslali jsme do této ‚války' nejlepší ‚vojáky', přijali přesná opatření a jdeme neustále k vítězství.“

Jak podotkl, pokud se zemi podaří během tři let vypořádat se s chudobou, bude to poprvé v mnohatisícileté historii, kdy Čína bude společností bez bídy. „Pojďme spolu vykonat toto veliké dílo čínského lidu a celého lidstva,“ vyzval.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com / CGTN

loading...

Ohodnotit článek
(18 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9344 krát
 • Patrioty v akci: jedna raketa vybuchla po startu, druhá zasáhla obytnou čtvrť (VIDEO)
  Přinejmenším dvě antirakety MIM-104C amerického protiraketového systému Patriot nebezpečně selhaly při snaze saúdskoarabských sil zachytit balistické rakety vypálené jemenskými povstalci. Jedna z antiraket zasáhla obytnou zónu v Rijádu.
  pondělí, 26 březen 2018 22:45 Přečteno 9271 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 9118 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8535 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7258 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru