Čína se chystá na boj v Sýrii. Vyšle tam Sibiřské tygry

Dalším důležitým vojenským spojencem Bašára Asada se stane Čína, která zřejmě do Sýrie vyšle své speciální jednotky.

Hlavním tématem setkání poradkyně syrského prezidenta s armádními představiteli Číny byla otázka účasti čínských speciálních jednotek na likvidaci bojovníků Islámského státu, lokalizovaných syrskou tajnou službou ve Východní Gutě na předměstí Damašku.

Minulý týden byl velmi bohatý na setkání a konzultace světových politiků. Na jeho počátku přijel prezident Bašár Asad do Soči za ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Poté bylo oznámeno třístranné jednání představitelů Íránu, Turecka a Ruska. Následovaly telefonické konzultace ruského prezidenta s jeho protějšky v USA, Izraeli, Kataru a v Saúdské Arábii. A telefonický rozhovor proběhl také mezi syrským prezidentem a hlavou Íránu Hasanem Rúháním.

Společný nepřítel

Vzhledem k těmto světově významným událostem zůstalo čínsko-syrské jednání poněkud ve stínu pozornosti. Tím spíš si ji však zaslouží.

Peking a Damašek toho mají společného mnohem více, než by se běžnému člověku mohlo na první pohled zdát.

Například nepřítele v podobě teroristické organizace Islámské hnutí Východního Turkestánu (IDVT, v anglofonních státech ETIM; pozn. překl.). Bez ohledu na to, že jeho pochybné učení má před sebou mimo jiné naprosto anekdotický cíl – totiž obrátit na islám celý miliardový čínský národ – není činnost jeho teroristických organizací vůbec k smíchu.

Od roku 1993 proběhlo jen na území Číny více než 200 útoků, které měly za následek řadu obětí mezi civilním obyvatelstvem. Na území Sýrie bojují ozbrojenci IDVT v řadách oddílů organizace Haját tahrír al-Šám známé spíš jako Džabhat an-Nusra či později Džabhat Fatáh aš-Šám.

Ve středu 22. listopadu se čínský velvyslanec v Damašku stal hostem syrské vlády. Podle informace syrské Sana měl čínský diplomat několikahodinový rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Sýrie. Obě strany projednaly zejména otázky humanitárního charakteru a poválečného obnovení státu na obou březích Eufratu. Představitel Pekingu se však setkal také s řadou vojenských hodnostářů.

V pátek pak syrská vláda oznámila, že poradkyni prezidenta Sýrie pro politické otázky Busajnu Šaaban v Číně přijal ministr zahraničních věcí ČLR Wang I. Obě strany posoudily mezinárodní situaci a otázky související s konfliktem v Sýrii. Wang I vysoce ocenil úsilí syrského vedení o dosažení politického urovnání a poděkoval Damašku za pomoc v boji s ujgurskou teroristickou organizací Islámské hnutí Východního Turkestánu.

Poradkyně syrského prezidenta Busajna Šaaban v rozhovoru zveřejněném čínskou zpravodajskou agenturou Sin-chua (Nová Čína) zdůraznila, že Sýrie pokračuje v boji s terorismem, který je již v závěrečné fázi, a že se aktivně zapojuje do politického dění s cílem najít cesty k vyřešení krize.

Přivítala také konstruktivní roli Moskvy při hledání politického řešení krize v zemi a zdůraznila, že Rusko je pro Sýrii spojencem, účastníkem i partnerem v boji s terorismem a „naprosto samozřejmě se musí na politickém urovnání podílet“.

Čínští speciálové na předměstí Damašku

Čínská média uvádějí, že zmocněnkyně Damašku měla řadu jednání také na čínském ministerstvu obrany. Jak sdělil jeden ze spolupracovníků Busajny Šaaban, hlavním předmětem jednání se stala otázka účasti čínských speciálních sil na likvidaci bojovníků IDVT, kteří byli zjištěni syrskou tajnou službou na jednom předměstí Damašku ve Východní Gutě (jde o jednu z tzv. zón deeskalace, ve kterých mají být na základě dohod zastaveny všechny ozbrojené akce, což IDVT flagrantně porušuje; pozn. překl.).

Podle předběžných údajů by Peking mohl poslat do Sýrie oddíl „Sibiřských tygrů“ z vojenského okruhu Sin-Ťiang (Xinjiang) a také „Noční tygry“ z okruhu Lan-čou (Lanzhou).

Vojáci z těchto útvarů patří k výkvětu čínských speciálních sil.

Připomeňme si, že již v roce 2015 umožnila syrská vláda Pekingu, aby na její území vyslal pět tisíc čínských vojáků. V témže roce byl v Číně schválen první protiteroristický zákon, na jehož základě čínské Národní shromáždění povolilo vyslat do Sýrie elitní oddíly čínské armády.

Již samotný fakt syrsko-čínské spolupráce znamená na mezinárodní úrovni pro oficiální Damašek velmi mnoho. Vždyť ve složité mezinárodní situaci, kdy řada západních států v Sýrii otevřeně podporuje nejrůznější teroristické bojůvky a kdy slyšíme z parlamentních tribun Ameriky i Evropy velkohubá prohlášení o tom, že státy tzv. mezinárodní koalice vedené USA neuznávají legálně zvolené orgány moci v této arabské republice, je podpora tak významného hráče na mezinárodní scéně přinejmenším užitečná.

Široká koalice proti iniciátorům války

Pravděpodobné zapojení čínských vojáků do likvidace ozbrojenců ve Východní Gutě svědčí o tom, že Čína jako další světová velmoc zaujala k teroristům v uvedené oblasti stejnou pozici jako oficiální syrská vláda.

Krvavý konflikt v Sýrii tak má pro jeho iniciátory zcela nečekané důsledky. Na mezinárodní scéně se během války zformovala mezinárodní koalice složená ze států s rozdílným politickým zřízením i s rozdílnou kulturou.

Součástí koalice se staly jak světové velmoci, jakými jsou Rusko a Čína, tak i nejsilnější státy Středního východu – Írán a Turecko.

Co se týká Spojených států, ty naopak ztratily svoji autoritu jak na mezinárodní scéně, tak i u svých spojenců.

Zdroj: rusvesna.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9237 krát
 • Patrioty v akci: jedna raketa vybuchla po startu, druhá zasáhla obytnou čtvrť (VIDEO)
  Přinejmenším dvě antirakety MIM-104C amerického protiraketového systému Patriot nebezpečně selhaly při snaze saúdskoarabských sil zachytit balistické rakety vypálené jemenskými povstalci. Jedna z antiraket zasáhla obytnou zónu v Rijádu.
  pondělí, 26 březen 2018 22:45 Přečteno 9122 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8467 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 8194 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7229 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru