Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

Dne 16. října navštívil Sergej Šojgu Izrael, aby se tam setkal s izraelským ministrem obrany Avignorem Liebermanem a ministerským předsedou Benjaminem Netanyahu. Obě strany byly údajně připraveny diskutovat o situaci v regionu, včetně Sýrie, o boji proti terorismu a o vojenské a technické spolupráci.

Tentýž den Izraelské obranné síly (IDF – Israeli Defense Forces; tj. izraelská armáda) oznámily, že jejich letadla zaútočila na baterii protivzdušné obrany syrské armády, která vypustila raketu proti izraelskému letounu letícímu nad Libanonem.

„Podle armády byly proti baterii vypuštěny čtyři pumy a ta byla natolik poškozena, že byla vyřazena z činnosti. Armáda také uvádí, že se jednalo o stejnou baterii, která loni v březnu ostřelovala izraelský proudový letoun, což Izrael přimělo, aby poprvé použil svůj protiraketový systém Arrow,“ informoval o konfliktu izraelský deník Haaretz.

Syrská armáda izraelský útok potvrdila a uvedla, že jím byly způsobeny „materiální škody“.

Všimnout si je však třeba skutečnosti, že podle prohlášení syrského ministerstva obrany porušily izraelské bojové letouny na hranici s Libanonem v oblasti Baalbek vzdušný prostor Sýrie. K incidentu došlo v 8.51 hod. místního času.

Je možné, že izraelské letectvo záměrně vyvolalo reakci syrské armády, aby tak odůvodnilo svůj útok na syrskou baterii PVO?

Někteří proizraelští odborníci a mediální aktivisté navíc spojili incident s návštěvou ruského ministra obrany v Tel Avivu, když prohlásili, že událost byla hezkou demonstrací síly (Izraele) vůči rusko-iránsko-syrské alianci.

Něco však nevyšlo.

Podle dostupných informací použila syrská armáda proti izraelskému letadlu raketu systému S-200.

Tento sovětský systém je nejmodernějším protiletadlovým systémem dlouhého dosahu používaným syrskými vojáky. Z hlediska současného vedení boje jde však o systém výrazně zastaralý.  (Vývoj systému byl zahájen koncem 50. let minulého století, do výzbroje sovětské armády byl zařazen v r. 1967 a jeho zdokonalené verze používaly v dalších letech také armády řady států včetně tehdejší ČSSR; pozn. překl.)

Navzdory tomu ovšem syrské ministerstvo obrany ve svém prohlášení uvedlo, že syrské vládní síly reagovaly na porušení vzdušného prostoru a „přímo zasáhly jeden z letounů a donutily (izraelská letadla) k ústupu“. Toto tvrzení je v rozporu s prohlášením Izraele, že „k zásahu prokazatelně nedošlo“.

Jen několik málo hodin po incidentu se syrskou raketou oznámila izraelská média, že izraelský víceúčelový „stealth“ bojový letoun F-35 byl poškozen a vyřazen z provozu v důsledku „kolize s ptákem“ během výcvikového letu.

K události údajně došlo „před dvěma týdny“, ale zveřejněna byla až 16. října. Izraelské zdroje ovšem nebyly schopny ukázat fotografii letounu F-35 „po kolizi s ptákem“.

Není navíc jasné, zda F-35 bude možné opět zařadit do služby, protože došlo i k poškození jeho stealth povrchu. Takže to podle izraelské verze vypadá tak, že letadlo bylo (vážně) poškozeno po kolizi s ptákem navzdory skutečnosti, že letoun F-35 byl při provozních zkouškách testován na kolize s ptáky a získal v těchto testech certifikaci s výborným výsledkem (oficiální info zde).

F-35 je nejdražším projektem bojového letounu na světě. Jeho vývoj stál až dosud 406,5 miliardy dolarů.

Izrael aktivně nakupuje tento světově proslulý, nejpokročilejší bojový letoun a za každý platí něco kolem 100 milionů dolarů.

A tak se ptáme: „Co zasáhlo F-35 doopravdy?“

Zdroj: southfront.org

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(23 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6288 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5408 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru