Libyjská národní armáda: Od Ruska potřebujeme zbraně a munici

V minulých dnech navštívila Moskvu delegace Libyjské národní armády (LNA). Ta dnes kontroluje většinu země, má ale vážné rozpory s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a podporovanou západními zeměmi. Jak může Moskva navázat na dřívější vztahy s Libyí Muammara Kaddáfího? Také o tom hovořil v rozhovoru pro Gazeta.ru brigádní generál Ahmed al-Mismari, vedoucí delegace a oficiální představitel LNA a jejího velitele maršála Chalífy Haftara.

Reklama

Po svržení Muammara Kaddáfího se Libye rozštěpila. Moc v zemi si stále dělí Vláda národní jednoty v Tripolisu, kterou podporuje Západ, a vláda v Tobruku. Té se podřídila Libyjská národní armáda, které velí Chalífa Haftar a kterého, pane generále, tady v Moskvě zastupujete vy. Řekněte nám, prosím, jaké vztahy udržujete s vládou v Tripolisu? Máte zájem s ní spolupracovat?

S Vládou národní jednoty nijak nespolupracujeme, protože ji pokládáme za nelegitimní. Ve shodě s dohodami ze Skhiratu (město v Maroku, kde v prosinci 2015 znepřátelené libyjské strany podepsaly dohodu o mírovém urovnání konfliktu) má Vláda národní jednoty uznat Libyjský parlament, což ale neudělala.

Jako odvetu jsme z naší strany vydali nařízení zakazující vládě a jejím členům v Tripolisu vyvíjet činnost na územích nacházejících se pod naší kontrolou.

Chalífa Haftar často navštěvuje Moskvu a při poslední návštěvě v srpnu mu ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov přislíbil pomoc Ruska při obnovení libyjského státu. Jaké aktivity může podle vašeho názoru Moskva v této věci vyvinout?

Máme s Moskvou velmi dobré vztahy, a to zejména ve vojenské oblasti. Celá výzbroj naší armády je ruského původu. Kontakty s Moskvou a její podpora jsou proto pro nás velmi důležité. V současné době žádáme Rusko, aby uplatnilo svůj vliv na mezinárodní společenství v otázce embarga na dodávky zbraní do Libye.

Washington tvrdí, že se Rusko pokouší posílit svůj vliv v regionu. Činila Moskva nějaké takové pokusy a posílila díky nim v Libyi svoje pozice?

Víme, že se USA obávají posílení vlivu a přítomnosti Ruska v Libyi. Máme s Moskvou dobré vztahy a snažíme se je podporovat. Rusko, stejně jako kterákoli jiná země, nemůže z důvodu embarga poskytnout libyjské armádě pomoc přímo. Pokud bude embargo zrušeno, rádi obnovíme naše bývalé dohody s Ruskem na dodávky vojenského materiálu.

Loni v listopadu Haftar prohlásil, že Libyi stačí jasná a trvalá pozice Ruska k libyjské krizi a že země nemá v úmyslu žádat Moskvu o dodávky zbraní. Letos v srpnu však během jednání s Lavrovem přece jenom požádal o vojenskou pomoc. Proč?

O přímou vojenskou pomoc jsme Rusko nikdy nežádali. Víme, že nás Rusko podporuje a tato podpora je pro nás důležitá: víme, že „váha“ Ruska může mít vliv na rozhodování OSN. Jsme si jisti, že dříve či později uzavřeme s Ruskem dohody о vojenských dodávkách, ale v současné době to není možné. Proto nechceme otázkou dodávek Moskvu zbytečně zneklidňovat.

Ani Haftar neříkal, že Libye nebude od Moskvy žádat vojenskou pomoc. Měl na zřeteli, že dokud existuje embargo uvalené na Libyi ze strany OSN, nelze vědomě Moskvu takovým dotazem přivádět do rozpaků.

Máte nějaké informace o tom, jak spolupracuje vláda v Tripolisu se Západem? Poskytuje Západ Tripolisu nějakou pomoc?

Vláda národní jednoty v Tripolisu je maximálně prozápadní, vždyť byla vytvořena s jeho podporou. Pokud víme, poskytují ji západní země pomoc hlavně politického charakteru. Stále například vyhlašují, že vláda v Tripolisu je legitimní – a to přesto, že ji neuznal zákonně zvolený libyjský parlament.

A co vojenská pomoc?

Během bitvy o Syrtu (šlo o operaci vojenských jednotek kontrolovaných z Tripolisu a podporovaných USA proti teroristům IS na jaře 2016) Západ zajišťoval bojujícím jednotkám podporu ze vzduchu, pozemních bojů se zúčastnili vojenští poradci z Itálie.

Reklama

Před nedávnem se Italové rozhodli vyslat k libyjským břehům svoje vojenská plavidla, a tak jsou v současné době italští vojáci přítomni i v našich výsostných vodách. Itálie vůbec silně podporuje Fajize as-Sarradže, předsedu vlády sídlící v Tripolisu.

Má se Západem kontakty i Tobruk? Snažil se Západ navázat s vámi spolupráci?

Východní vládu v Tobruku žádný ze západních států neuznává. Někteří západní činitelé měli zájem řešit s Tobrukem určité otázky, jednalo se však o druhořadé problémy řešené na neoficiální úrovni. Východní – tobrucká – vláda je přitom jedinou legální vládou Libye, neboť byla schválena parlamentem.

Řada expertů se domnívá, že po porážce Islámského státu v Sýrii a Iráku se novým centrem soustředění ozbrojenců stane právě Libye. Jakou pozici v zemi má toto uskupení v současné době?

Podle našich informací se teroristé vyskytují hlavně v pouštích, zejména v pouštních oblastech nedaleko od hranic se Súdánem. Své pozice měli i v Libyjské poušti v centrálních oblastech země. Je možné, že se pokusí obsadit některá z libyjských měst, jen těžko se jim to však podaří.

Jak hodnotíte účinnost boje proti Islámskému v Libyi?

Terorismus zasáhl Libyi už dávno – ještě před tím, než vznikla LNA. Zpočátku jsme neměli pro boj s IS a terorismem obecně dostatek možností. Ale den po dni jsme sílili a získávali naše území zpátky pod svou kontrolu.

Myslíte si, že Libye je schopna se s teroristy vypořádat sama, nebo je k vítězství nad IS nutná pomoc zvenku?

Libye pomoc nepotřebuje. Co potřebuje, je zrušení embarga na dovoz zbraní. Pro vítězství nad IS je zapotřebí i spolupráce při shromažďování zpravodajských informací, Libye by se v tomto ohledu měla stát mezinárodním hráčem v boji s terorismem.

Jak může Rusko přispět k řešení konfliktu v Libyi?

Rusko je velká země přátelská k Libyi. Má v ní i svoje zájmy. Kromě spolupráce s libyjskou armádou má Rusko vliv v OSN a může ovlivňovat jeho rozhodnutí. V souladu s touto skutečností pak Rusko může v OSN v našem zájmu prosazovat zrušení embarga. Navíc je nyní Moskva, hlavně kvůli probíhající operaci v Sýrii, i klíčovým hráčem na Středním východě.

Jak hodnotíte ruskou operaci v Sýrii? Chtěl byste, aby Moskva podobnou operaci zahájila i v Libyi?

Ruská operace v Sýrii dnes probíhá společně se silami Bašára Asada, mnoho lidí se díky tomu mohlo vrátit do svých domovů. Situace v Libyi je ale jiná. Máme svou vlastní armádu, která je schopna situaci kontrolovat. Potřebujeme pouze jediný druh vojenské podpory – zbraně a munici.

V červenci se Haftar setkal ve Francii s předsedou Vlády národní jednoty Faízem Sarrádžem. Během setkání se shodli na tom, že konflikt v Libyi může být urovnán výhradně a pouze politickou cestou. Má podle vašeho názoru toto stanovisko nějakou perspektivu?

Bez urovnání sporu mezi politickými silami nemůžeme účinně bojovat s terorismem. Politická scéna v Libyi je velmi roztříštěná, existuje u nás řada stran a sil, řada kmenů. Je zapotřebí dostat všechny politiky společně k jednání za jedním stolem; vždyť náš problém má vliv i na náš boj s terorismem – nelze s ním účinně bojovat a současně být v konfliktu s dalšími politickými silami v zemi.

Zdroj: gazeta.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Reklama

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 20. října 2019 a svátek má Vendelín.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama