Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo

Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou let tuto zemi.

Ministr obrany Sergej Šojgu již podal hlášení o proražení blokády Dajr az-Zauru Vladimiru Putinovi. Celá operace trvala po osvobození Akerbatu ještě několik dní a probíhala za silné podpory ruského vojenského letectva.

Hluboce členěná obrana IS na západních přístupech k městu byla nakonec rozdrcena i s pomocí Kalibrů vypuštěných ze Středozemního moře. Díky zničené infrastruktuře teroristů se syrským jednotkám podařilo prorazit blokádu letecké základny a spojit se západně od Dajr az-Zauru s vojáky posádky 137. brigády.

V současné době probíhají boje již v ulicích města a syrská armáda rozšiřuje koridory proražené do obrany nepřátelských ozbrojenců. To hlavní je však již hotovo – tříletá blokáda města (a základny) byla ukončena a současně byla otevřena fronta s cílem definitivní porážky nepřítele, který v dosavadní fázi operace přišel o týl a byl přitlačen k irácké hranici. Právě tato skutečnost dělá vítězství u Dajr az-Zauru strategickým a dává Putinovi příležitost, aby blahopřál ruské a syrské armádě i Bašáru Asadovi jako syrskému prezidentu.

Podle Putina otevřelo vítězství u Dajr az-Zaur cestu ke konečnému osvobození Sýrie od teroristů z IS.

Také ministr obrany spojil proražení blokády Dajr az-Zauru s „dokončením boje s IS“. Podle vojenských expertů je osvobození města symbolem rozdrcení Islámského státu. Nyní totiž zbývá vyčistit od nepřítele už jen zbývající ohniska na dolním toku Eufratu. Samozřejmě, lze ještě očekávat těžké boje při osvobozování těch čtvrtí města, které zatím zůstaly pod kontrolou ozbrojenců, a zbývá i osvobození bývalého „hlavního města“ chalifátu – Rakky.

Jak ovšem uvedl Vladimir Putin, Dajr az-Zaur byl až donedávna „pevností celé radikální syrské opozice“. Jeho ztráta znamená pro teroristy „velmi těžkou porážku“, zatímco pro syrské jednotky a Asadovu vládu naopak „nepopiratelnou výhodu“. Právě tento úkol vytyčil prezident Putin, když bylo před dvěma lety rozhodnuto poskytnout Sýrii v boji s terorismem vojenskou pomoc. Přes odpor nepřátelských sil a jejich obrovskou podporu ze strany zahraničních mecenášů byl úkol splněn.

Splněn přes to, že byla snaha zlomit politickou vůli Ruska jak připomínáním „afghánského syndromu“, podvratnou činností vnitřní opozice uvnitř samotného Ruska nebo i politickým tlakem na mezinárodním poli.

Tehdy však Vladimir Putin učinil historické rozhodnutí, které umožnilo ochránit jižní hranice Ruské federace před „obloukem nestability“, jenž se utvořil na Středním východě. Navíc se oprávněnost vojenské pomoci Sýrii velmi rychle potvrdila úspěchy syrské armády v bojových operacích. Přestože země ztratila během války polovinu své vojenské kapacity, podařilo se jí s pomocí ruských vojenských poradců teroristy porazit.

Dnes je Sýrie zemí, které se podařilo přežít „arabské jaro“. Rozhodující role ve vítězství nad terorismem patří ruským vojákům, kteří plnili politickou vůli svého vrchního velitele.

Abychom plně pochopili osobní zásluhu prezidenta Putina, stačí připomenout kapitulantství Medveděva a jeho slabošskou pozici, jíž zaujal k intervenci USA v Libyi. Pokud by Medveděv coby tehdejší prezident projevil státnickou odpovědnost, pak by se plán na nepříznivé změny na Blízkém východě neuskutečnil a IS by nikdy nedosáhl takových rozměrů.

Dnes tedy můžeme s jistotou prohlásit, že válka v Sýrii se chýlí ke konci. Úspěchy Syřanů u Dajr az-Zauru se po celém světě setkávají s potleskem (Ilja Novickij se ovšem zapomněl podívat do „českého“ mainstreamu, který tuto přelomovou, ale pro velkou část mediálního osazenstva tragickou událost do značné míry úspěšně odignoroval – pozn. Geo).

Uživatelé internetu přitom vyjadřují vděčnost Rusku za to, že zachránilo další oběť americké politiky před rozvratem podle libyjského scénáře. Samotnému Rusku pak boj s terorismem v Sýrii přinesl ještě něco dalšího – osvětlení a zdůraznění historické role osobnosti prezidenta Vladimira Putina, jehož politická vůle byla příčinou úspěchu, který dnes slaví celý svět.

Ilja Novickij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

Ohodnotit článek
(25 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6248 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5379 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2428 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru