Přišel čas obnovit kdysi těsné kontakty? Ruští poslanci chtějí pozvat kolegy z KLDR

Obě země čelí ekonomickým sankcím, obě země jsou vytrvale dehonestovány a démonizovány, obě země musí vzdorovat sílícímu vojenskému ohrožení. V ruské dumě zaznívají hlasy pro obnovení kdysi těsné spolupráce mezi Moskvou a severokorejským Pchjongjangem.

„Už od roku 1949 nás s KLDR spojují těsné, výjimečně přátelské vztahy, nejednou jsme si navzájem pomohli. To vše nám diktuje nezbytnost pozvat do Státní dumy představitele parlamentu KLDR, což nám umožní lépe porozumět současné situaci, životu severokorejského lidu, problémům, které řeší, a také nastínit efektivní, konstruktivní plán další činnosti,“ řekl v ruské Státní dumě poslanec a člen vedení Komunistické strany Ruské federace (KPRF) Kazbek Tajsajev.

Uvedl také, že Rusko „by nemělo podporovat agresivní politiku Spojených států ve vztahu ke KLDR“.

Tajsajev podle agentury Interfax poznamenal, že severokorejští poslanci opakovaně vyjádřili podporu Rusku v otázkách Krymu i Sýrie a že zaujímají stejnou pozici jako Ruská federace. KLDR vyjadřuje jasnou podporu Rusku i na půdě OSN.

„Nyní musíme udělat vše, abychom dali Američanům signál: neopovažujte se provést úder na Severní Koreu,“ řekl Tajsajev.

Také jeho poslanecký kolega Vladimir Pozdňakov vidí v KLDR spojence Ruska. „V naší zemi je třeba obrátit pozornost na našeho spolehlivého spojence, KLDR, a rozvíjet obchodně-ekonomické styky, což se neděje,“ řekl poslanec za KPRF.

Zatím poslední setkání nejvyšších představitelů RF a KLDR se uskutečnilo v roce 2011, kdy do Ruska přicestoval dřívější lídr KLDR Kim Čong-il a setkal se s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. „Dohodli se na mnohém, ale dohodnuté se prakticky nijak nerozvíjí,“ poznamenal Pozdňakov.

Sovětský svaz býval až do konce osmdesátých let klíčovým partnerem KLDR. Po rozbití SSSR, kdy Severní Koreu v 90. letech postihly kruté ekonomické a zásobovací obtíže znásobené embargy a přírodními katastrofami, se hlavním obchodním partnerem KLDR stala Čína. Rusko pak výrazně posílilo obchodní spolupráci s Jižní Koreou.

Nyní Západ dělá vše, aby zabránil hospodářskému rozvoji jak Ruska, tak KLDR. Spojené státy posilují svoji už tak významnou vojenskou přítomnost na jihu Korejského poloostrova – právě v těchto dnech tam i přes odpor místních instalují protiraketový systém THAAD.

Má být údajně namířen výhradně proti severokorejským raketám, avšak v Rusku zaznívají komentáře, že USA jen zneužívají vyhrocené situace, aby pokračovaly v obkličování Ruska a také Číny a eliminovaly účinnost jejich raket krátkého doletu.

Ruská federace čelí stále silnějšímu obkličování svého území: mohutnému posilování západních armád v čele s USA v Polsku a v Pobaltí, v Černomoří, ve Střední Asii a také ve východní Asii. Rusko má s KLDR sice jen velmi krátkou, ani ne dvacetikilometrovou hranici, Severní Korea s milionovou armádou zato neprodyšně odděluje teritorium RF od dislokace amerických sil na jihu poloostrova.

ea24

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je neděle 21. července 2019 a svátek má Vítězslav.
 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru